Třicet milionů korun pokut dostali organizátoři předváděcích akcí, klamaly tři čtvrtiny z nich

Česká obchodní inspekce (ČOI) loni uložila organizátorům předváděcích akcí 151 pokut ve výši 30 milionů korun. Meziročně sankcí ubylo, ale jejich celková výše zůstala stejná. Nejvyšší pokutu, 2,5 milionu korun, dostala firma IQ Teleshopping. Inspektoři zjistili pochybení v 76 procentech provedených kontrol, což je o pět procentních bodů lepší výsledek než předloni.

„Přestože zákon o ochraně spotřebitele prošel v průběhu posledních dvou let změnami a jeho novela uložila organizátorům oznamovací povinnost a zákaz přijímání peněz do sedmi dnů od konání předváděcí akce, snížil se podíl kontrol se zjištěním v roce 2016 proti roku 2015 jen o pět procent,“ uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Nejvyšší pokutu ve výši 2,5 milionu korun dostala firma IQ Teleshopping. Společnost opakovaně několik předváděcích akcí inspekci vůbec neoznámila. „Dále u téměř 40 oznámení předváděcích akcí chyběly na oznámení zákonné informace, což je například adresa místa konání akce apod. Přitěžující okolností je fakt, že se jedná o opakované porušení velkého rozsahu,“ dodal mluvčí inspekce Jiří Fröhlich. Právní moci nabyla také pokuta dva miliony korun pro firmu AQUA Consilium a stejná sankce pro společnost Astena group.

Loni provedla inspekce 321 kontrol. Ve 177 případech inspektoři zjistili porušování zákonem stanovených oznamovacích povinností, souvisejících s pořádáním organizovaných akcí. V 80 případech zjistili použití některé z forem nekalých obchodních praktik.