Tošovský: Omezováním průmyslu lepšího ovzduší nedosáhneme

Praha – Jan Dusík, bývalý člen Strany zelených a nynější ministr životního prostředí, hodlá vládě předložit zákon o ochraně ovzduší. Potvrdil to v Otázkách Václava Moravce. Zatím není jasné, jaké konkrétní dopady bude mít nejen na kvalitu vzduchu, ale i na podnikatele a průmysl. Navrhované i současné normy se však nelíbí ministerstvu průmyslu a obchodu. Podle šéfa tohoto resortu Vladimíra Tošovského jsou normy pro průmysl a byznysmeny příliš přísné a příznivého stavu ovzduší lze dosáhnout i jinou cestou než omezováním průmyslové výroby.

Na konci tohoto týdne se viceprezident Svazu průmyslu a dopravy (SPD) Jaroslav Hanák vyjádřil negativně k postoji zelených: „Zelení škodí českému hospodářství zejména děláním obstrukcí v oblasti průmyslu, dopravní infrastruktury a energetiky… Nejzávažnější chybou je úmyslné předkládání materiálů do vlády, které jsou v normách přísnější, než nám umožňuje Evropská unie.“

Dusík: Normy sice máme přísnější než EU, ale mnohde je to třeba

Otázky Václava Moravce (zdroj: ČT24)

Toto tvrzení Dusík v Otázkách Václava Moravce nepopřel, ovšem nevidí v něm problém: „Je bezesporu pravda, že některé normy máme přísnější, než nám ukládá EU. Ale nejsme v tom určitě výjimeční.“

Podle Dusíka se však jedná o důsledek toho, že jisté části ČR, například Ostravsko, mají své specifické problémy. I když jsou pravidla přísnější, na Ostravsku ani tyto normy nezabraňují situacím, které mají jednoznačný dopad na lidské zdraví, dokládá ministr životního prostředí.

Dusík dodal, že členství v Evropské unii není o tom, abychom přepisovali evropské směrnice do českých zákonů: „Je to o tom, abychom je prováděli způsobem, který bude účinný – tzn. efektivním zajištěním ochrany životního prostředí.“

Nový zákon předpokládá nové investice do snižování znečišťování ovzduší a bere v potaz, že na kvalitu vzduchu nemá vliv pouze průmysl. Soustřeďuje se také na dopravní zátěž či znečištění způsobené vytápěním domácností. Právě poslední položka se podle Dusíka podílí na celkovém znečištění ovzduší jednou čtvrtinou.

Regulace ještě v mnoha ohledech selhává, což dokládá také smogová situace minulých dnů nejen na Ostravsku. Ovšem Tošovský si myslí, že regulace nic neřeší: „Tím, že máme již dnes zákon přísnější než EU, jednak způsobuje náklady podnikatelů a hlavně v porovnání s unií zde čeští podnikatelé získávají konkurenční nevýhodu.“

Tošovský: Neomezujme průmysl, ale třeba spalování PET lahví

Tošovský je přesvědčen, že východiskem k zabránění například pálení PET lahví v kamnech je lepší dostupnost energie, zejména pak cenová. Podle toho má být upraven celý systém zdražování jednotlivých druhů energie na úkor těch ostatních, tedy zlevňování těch „správných“.

Podle Dusíka se musí jednat o kombinaci: „Musíme mít bič, ale musí tomu odpovídat cukr. Cukr vidíme například v programu Zelená úsporám. V tomto programu si lidé mohou například zateplit své byty či domy a vyměnit kotle.“

Tošovský se ale obává, že Zelená úsporám není dostatečným stimulem ke změně: „Řekněme, že potřebujeme v ČR zateplit 1,5 milionu domů. Za rok máme v programu Zelená úsporám asi 5 tisíc žádostí… Na zateplení všech domů bychom pak potřebovali 300 let. To je špatně, není zde dostatečná kapacita.“

Nutné omezení energie z obnovitelných zdrojů

Současná vláda Jana Fischera hodlá ve sněmovně prosadit změny zákonů týkající se životního prostředí a energetiky, konkrétně výkupních cen za energii vyráběnou solárními články. Pokud novela neprojde, může podle propočtu ministerstva průmyslu a obchodu, respektive Energetického úřadu, elektřina do šesti let podražit pro domácnosti o třetinu a dokonce o polovinu pro firmy.

Zde spatřují Tošovský i Dusík za hlavní problém především nevyrovnanou ekonomickou podporu obnovitelných zdrojů ve prospěch fotovoltaických elektráren. V této oblasti jsou i zákony napsány ve prospěch „slunečních“ investorů, a hrozí tedy arbitráže v případě, že jejich projekty budou napadeny nebo budou nuceni omezit výkon svých zdrojů.

Podle Tošovského představují problém zejména ty větrné a sluneční převaděče, které nejsou regulovatelné a do sítě přivádí stále stejné množství energie a neodpovídají tak aktuálním potřebám sítě. Takový problém ale podle něj nehrozí při spalování biomasy.

Oba tedy doufají, že zákon o obnovitelných zdrojích bude na všech frontách schválen. Krizový plán totiž nikdo připraven nemá.

  • Skleníkové plyny autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1292/129186.jpg
  • Vrstva smogu nad Brnem autor: ČHMÚ Brno, zdroj: ČHMÚ Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1419/141856.jpg
  • Sluneční elektrárny v ČR autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1429/142827.jpg
Načítání...