Tiskárna Europrint na sebe vyhlásila insolvenci, důvodem jsou podle firmy zajišťovací příkazy Finanční správy. Europrint, který čelí zajišťovacím a exekučním příkazům za zhruba 386 milionů korun, postup správy označil za likvidační. Společnost, která zaměstnává 350 lidí, zároveň uvedla, že pokračuje ve výrobě, nepropouští a nově vzniklé provozní závazky hradí. Finanční správa na dotaz ČTK uvedla, že se ke konkrétním případům jednotlivých firem nemůže ze zákona vyjadřovat.
Tiskárna Europrint vyhlásila insolvenci. Donutily ji k tomu zajišťovací příkazy
„K vyhlášení insolvence nás dovedl likvidační postup finanční správy, kdy na nás byly uvaleny zajišťovací příkazy a exekuční příkazy na částku převyšující hodnotu 386 milionů korun. Jsme přesvědčení, že zajišťovací příkazy byly neoprávněné, stejně jako následný postup finanční správy,“ uvedl generální ředitel firmy Petr Litvan.
Finanční správa si podle firmy v květnu 2016 v rámci zajišťovacích příkazů nárokovala 260 milionů korun, a to kvůli údajnému podvodu na DPH dodavatele Europrintu. „Podvod nejen že nebyl dodnes prokázán, ale dle sdělení Finanční správy se ani netýkal plnění poskytnutých tímto dodavatelem Europrintu,“ uvedla firma.
Europrint si kvůli příkazům vzal u banky úvěr 260 milionů korun. Následně správa podle firmy letos v červenci začala exekučně vymáhat penále k dani za zhruba 52 milionů korun. V srpnu následovalo další vymáhání úroků z prodlení za zhruba 74 milionů korun.
„Návrhy na odklad či splátkování vymáhaných částek příslušenství daně byly správcem daně zamítnuty,“ uvedla společnost. Finanční správa si chybějící peníze vybrala tak, že Europrintu odepřela nárok na odpočet DPH na vstupu u zboží, kterého se podvod netýkal, a to za tři roky zpět.
Europrint je největší polygrafickou společností na českém trhu. Obrat má každoročně zhruba miliardu korun. Mezi nejvýznamnější klienty společnosti patří vydavatelské domy Vltava Labe Media, Czech News Center nebo Mladá Fronta.
Finanční správa se potýká s podezřením z účelové likvidace
Finanční správa v poslední době čelí nařčení, že zajišťovací příkazy příliš využívá a likviduje tak i poctivé podnikatele. V posledních dnech se o zajišťovacích příkazech začalo mluvit v souvislosti s opavskou společností FAU. Finanční správa čelí podezření, že firmu chtěla účelově zlikvidovat. Firma loni skončila v insolvenci a později v konkurzu.
Existuje i podezření, že správa jednala na pokyn exministra financí Andreje Babiše (ANO). Ten to popírá, stejně jako generální ředitel finanční správy Martin Janeček.
FAU nyní požaduje po finanční správě vydání 92 milionů korun. Jde o peníze, které jí stát v exekučním řízením před časem zabavil. Soud pak zajišťovací příkazy zrušil.