Temelín otestuje jaderné palivo od Westinghouse. Pokud vyhoví, možná elektrárna změní dodavatele

Společnost ČEZ bude v Jaderné elektrárně Temelín (JETE) testovat nové palivo společnosti Westinghouse Electric Company. Může tak zvýšit bezpečnost dodávek tím, že by jaderné palivo bylo z různých zdrojů. Dosud Temelín využívá palivo od ruské společnosti TVEL.

Westinghouse Electric Company dodá ČEZu pro Temelín šest testovacích palivových souborů, potvrdil ředitel komunikace Westinghouse pro Evropu, Střední východ a Afriku Hans Korteweg. Podle něj bude Westinghouse spolupracovat s ČEZem s cílem licencovat svůj produkt.

„Smlouva s Westinghouse Electric Company není výběrem dodavatele paliva, ale dohodou o vývoji a následném testování několika palivových souborů,“ vysvětlil mluvčí ČEZu Ladislav Kříž.

Uvedl, že pokud by Westinghouse licenci získal, bude to pro ČEZ výhoda v možnosti volby různých dodavatelů paliva pro jeho jaderné elektrárny. Vedle Temelína dodává v současnosti TVEL palivo také do druhé tuzemské jaderné elektrárny v Dukovanech.

Testování amerického paliva začne v roce 2018, kdy bude do reaktoru druhého bloku zavezeno šest palivových souborů od společnosti Westinghouse. Ty budou v reaktoru pracovat čtyři roky. Smyslem je získat provozní parametry a ověřit si chování paliva.
Marek Sviták
mluvčí temelínské elektrárny

Elektrárna v Temelíně zpočátku používala palivo právě od americko-japonské společnosti Westinghouse, v roce 2010 ale přešla na ruské palivo. ČEZ má s TVEL smlouvu na dodávky paliva do elektrárny do roku 2020 s opcí na pět let, zřejmě ale vypíše nové výběrové řízení.

„Hodláme otestovat trh a vybrat si nejlepší nabídku. Letos předpokládáme vyhotovení zadávací dokumentace a vlastní tendr by mohl být zahájen nejpozději počátkem 2017,“ řekl Kříž. Výsledek chce firma vyhlásit v roce 2019, dodal. V Dukovanech má ČEZ s Rusy uzavřenou smlouvu do konce provozu nynějších bloků.

obrázek
Zdroj: ČT24

Smlouva na oznámenou dodávku do Temelína je podle Kortewega v souladu se standardy pro licencování a vývoj nového paliva, které má být použito v provozovaných reaktorech. Podle smlouvy, uzavřené konkrétně mezi ČEZem a Westinghouse Electric Sweden AB, budou testovací soubory vyrobeny v závodě  Westinghouse ve švédském Västers.

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová uvedla, že skutečnému zavezení paliva Westinghouse do Temelína bude předcházet složité licenční řízení.

„ČEZ v záměru respektuje požadavek Evropské komise na diverzifikaci zdrojů paliva a hledá různé způsoby. Nikde ale není dáno, že takzvaná smíšená zóna (dva výrobci paliva pro jednu elektrárnu) bude fungovat a že bude povolena,“ dodala.

V Evropské unii je 131 jaderných elektráren, z nichž 60 procent je založeno na technologii Westinghouse, ať už amerického nebo evropského designu. Česko a také Bulharsko, Slovensko, Finsko a Maďarsko jsou naproti tomu nyní ze 100 procent závislé na dodávkách paliva z Ruska, protože provozují reaktory ruského typu. V některých zemích přitom tyto dodávky zajišťují až 52 procent veškeré produkce elektrické energie.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 9 hhodinami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 9 hhodinami

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
před 22 hhodinami

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
před 22 hhodinami

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
před 23 hhodinami

Senátoři by tento týden mohli vrátit sněmovně až tři vládní předlohy

Přestože má koalice v horní komoře jasnou většinu, senátoři by mohli tento týden vrátit sněmovně až tři vládní předlohy. Konkrétně jde o úpravy energetického a vysokoškolského zákona a také o další normy pro ukrajinské uprchlíky. Výhrady v rozhovorech pro ČT připustily všechny senátorské kluby.
21. 1. 2025

V Česku se loni vyrobilo rekordních 1,453 milionu aut

Výroba osobních aut v Česku v předchozím roce vzrostla meziročně o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů. Produkce elektrických aut naopak klesla o 16 procent na 151 162 elektromobilů a plug-in hybridů. Více než 93 procent vyrobených automobilů firmy vyvezly. Export vozidel tak v meziročním srovnání zaznamenal 4,5procentní nárůst, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
21. 1. 2025Aktualizováno21. 1. 2025

Výroba elektřiny v Česku dál klesá, oslabují hlavně uhelné elektrárny

České energetické zdroje loni vyprodukovaly 68,7 terawatthodiny elektřiny, což je meziročně o čtyři procenta méně. Důvodem tohoto trendu je především nižší produkce uhelných elektráren, vyplývá ze zprávy oborových webů oEnergetice.cz a Ušetřeno.cz za rok 2024. Loňská výroba byla podle propočtů ČTK nejnižší přibližně od roku 2001.
21. 1. 2025
Načítání...