Tak špatnou úrodu nepamatujeme, shodují se zemědělci

Brno - Zemědělci všemi silami sklízejí. Už teď během žní je ale jisté, že s úrodou si znovu nepříjemně pohrálo počasí. Třeba u obilí čekají až o pětinu nižší výnos na hektar než loni.

Zima bez sněhu, silné mrazy na jaře a následně dlouhé období sucha - tři důvody, proč bude letošní úroda v mnoha lokalitách slabší než v minulých letech. Nejvíce jsou zasažení zemědělci ve středních a severních Čechách a pak na jižní Moravě.  

Někteří farmáři budou mít velké problémy, aby vůbec přežili. Místo metrů centimetry, místo tun, kilogramy - letošní úroda se kvůli suchu poměřuje v úplně jiných řádech než obvykle. „Ty rostlinky jsou kolem 15 cm vysoké, normálně to je kolem 70 cm,“ popsal svou úrodu zemědělec Bronislav Formánek. „Tak odhadem tady může být výnos 400 kg z hektaru, normálně je průměrný výnos kolem 5 až 6 tun,“ dodává zemědělec Jiří Vokurka. Zemědělci proto řeší dilema, jestli se vůbec vyplatí pšenici nebo řepku sklízet. Mnohdy jim totiž sklizená úroda nevydělá ani na naftu. 

Loňský rok byl pro české zemědělce vůbec nejúspěšnějším za posledních dvacet let. Jejich zisk byl přes 16 miliard korun. Na takové číslo budou muset letos zapomenout. „Některé podniky mohou mít ekonomické problémy velmi významné, záleží na jejich výrobním zaměření,“ uvedl předseda zemědělského svazu Martin Pýcha.

Sucho
Zdroj: ČT24/Martina Adlerová

Postiženým zemědělcům chce pomoci ministerstvo zemědělství. V plánu má urychlení plateb pravidelných státních dotací či zapůjčení krmných směsí ze státních hmotných rezerv. „Obrátili jsme se na asociaci privátních bank v Česku, zdali by nebylo možné ujednotit přístup vůči momentální insolvenci zemědělských subjektů,“ sdělil ministr zemědělství Petr Bendl.

Nejvíce ohrožení jsou zemědělci zaměření na jediný druh plodiny. To dobře vědí vinaři na jižní Moravě, jejichž vinohrady významně poškodil silný mráz. Problémy ale mají i ovocnáři či pěstitelé zeleniny a obilí. „Tržby českých zemědělců budou o dost nižší oproti loňskému roku, ta sklizeň vypadá mínus dvacet procent, to by znamenalo úbytek přes sedm miliard korun,“ uvedl prezident agrární komory Jan Veleba. 

Někteří farmáři mají vytvořený i finanční polštář na horší časy. Není jich ale mnoho, protože čeští zemědělci patří v unii k těm nejzadluženějším. Snáze nepřízeň počasí přežívají i ti, kteří vedle pěstování plodin a chovu zvěře podnikají ještě mimo tento obor.

Zemědělce úroda letos nepotěší (zdroj: ČT24)

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 4 hhodinami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 5 hhodinami

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
před 17 hhodinami

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
před 18 hhodinami

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
před 18 hhodinami

Senátoři by tento týden mohli vrátit sněmovně až tři vládní předlohy

Přestože má koalice v horní komoře jasnou většinu, senátoři by mohli tento týden vrátit sněmovně až tři vládní předlohy. Konkrétně jde o úpravy energetického a vysokoškolského zákona a také o další normy pro ukrajinské uprchlíky. Výhrady v rozhovorech pro ČT připustily všechny senátorské kluby.
21. 1. 2025

V Česku se loni vyrobilo rekordních 1,453 milionu aut

Výroba osobních aut v Česku v předchozím roce vzrostla meziročně o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů. Produkce elektrických aut naopak klesla o 16 procent na 151 162 elektromobilů a plug-in hybridů. Více než 93 procent vyrobených automobilů firmy vyvezly. Export vozidel tak v meziročním srovnání zaznamenal 4,5procentní nárůst, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
21. 1. 2025Aktualizováno21. 1. 2025

Výroba elektřiny v Česku dál klesá, oslabují hlavně uhelné elektrárny

České energetické zdroje loni vyprodukovaly 68,7 terawatthodiny elektřiny, což je meziročně o čtyři procenta méně. Důvodem tohoto trendu je především nižší produkce uhelných elektráren, vyplývá ze zprávy oborových webů oEnergetice.cz a Ušetřeno.cz za rok 2024. Loňská výroba byla podle propočtů ČTK nejnižší přibližně od roku 2001.
21. 1. 2025
Načítání...