Studentské půjčky mohou ohrozit ekonomiku USA

Washington – Studentské půjčky představují podle amerických analytiků hrozbu pro hospodářské oživení USA. Objem půjček totiž překračuje bilion dolarů (18,5 bilionu korun) a jejich splácení je za současných ekonomických podmínek pro řadu dlužníků velmi obtížné. Vytváří se tak prostor pro novou hospodářskou krizi.

Mnozí absolventi v současnosti nemohou najít práci, a proto se vracejí zpět ke studiu, čímž se jejich zadlužení ještě zvyšuje. Objem studentských půjček tak ve Spojených státech přesahuje objem úvěrů na nákup automobilů a objem dluhů na kreditních kartách.

Nesplacenou půjčku splatí vláda - tedy daňový poplatník

Průměrná studentská půjčka v USA přesahuje 25 000 dolarů (zhruba 460 000 korun), což představuje nárůst o 25 procent za posledních deset let. Za většinu těchto půjček přitom ručí vláda, takže jejich nesplácení představuje zátěž pro daňové poplatníky. „Mohla by to být další dluhová bomba pro ekonomiku USA,“ uvedl prezident asociace právníků zabývajících se spotřebitelskými bankroty William Brewer.

„Jako konkurzní právníci vidíme jako první praskliny v základech. V letech 2006 a 2007 jsme varovali před hypotečními problémy. Toto odvětví ale tvrdilo, že je vše pod kontrolou. Nyní vidíme stejné známky problémů. Vidíme rozsáhlé nesplácení studentských půjček a lidi, kteří se kvůli tomu dostávají do finančních potíží,“ dodal.

Případná krize v oblasti studentských půjček by sice nemusela zasáhnout finanční sektor tak těžce, jako hypoteční krize v roce 2008, mohla by ale poškodit daňové poplatníky i trh s bydlením, uvedl hlavní americký ekonom společnosti IHS Global Insight Nigel Gault. „Když se studentské půjčky nesplácí, převádí se dluhy z dlužníka na daňového poplatníka, což zvyšuje rozpočtové deficity,“ upozornil Gault. Dodal, že lidé se studentskými půjčkami mohou mít problémy se získáním hypotečního úvěru a zůstávají mnohem déle v domech svých rodičů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Růst tržeb obchodníků meziročně zrychlil

Tržby v českém maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v březnu mírně zrychlily meziroční růst na 3,4 procenta po únorovém revidovaném zvýšení o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání stouply o 0,6 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků stejně jako o měsíc dřív nejvíc přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot.
před 1 hhodinou

USA a Velká Británie dosáhly klíčové obchodní dohody

USA a Spojené království oznámily komplexní obchodní dohodu. Washington s okamžitou platností ruší cla na britskou ocel a hliník a snižuje dovozní sazbu na automobily na deset procent, píše ve čtvrtek odpoledne zpravodajský server BBC News. Podle britského premiéra Keira Starmera dohoda podpoří vzájemný obchod i tvorbu pracovních míst v obou zemích.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Europoslanci schválili změny emisních norem, automobilky získají více času

Europoslanci ve čtvrtek schválili změny emisních norem oxidu uhličitého pro nové osobní automobily a dodávky, které automobilkám poskytnou více času na splnění emisních cílů. Nově by automobilky měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Výrobci automobilů se tak podle Evropské komise vyhnou placení pokut za nesplnění emisních cílů už letos.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

České firmy nepůjde při dostavbě Dukovan obejít, řekl Vlček

Korejská společnost KHNP podepsala první závazné smlouvy o budoucí spolupráci s českými firmami na výstavbě nových bloků v Dukovanech. Měly by mít na starosti až šedesát procent obří zakázky. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ujistil, že samotný kontrakt obsahuje záruky, aby tuzemské firmy nebylo možné obcházet.
včera v 06:00

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní pokuty

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní sankce za praktiky proti spotřebitelům. Historicky nejvyšší šestimilionovou pokutu dostala společnost ELGAS Energy, spotřebitelé na ni poslali tisíce stížností. Skoro 1,5 milionu korun udělil úřad Lidové energii. Regulátor rozdal pokuty za víc než devět milionů korun. Nejčastěji si lidé stěžují na špatné vyúčtování.
7. 5. 2025

Vláda schválila připravovaný podpis dohody o Dukovanech s KHNP

Korejský ministr průmyslu, obchodu a energetiky An Tuk-kun věří, že Česko a Korea mohou překonat překážky, které vyvstaly při schvalování tendru na dostavbu dukovanské jaderné elektrárny. Po slavnostním podpisu smluv o budoucí spolupráci jednal s premiérem Petrem Fialou (ODS). Vláda zároveň schválila připravovaný podpis finální dohody s KHNP dopředu pro případ, až podpis kontraktu bude možný.
7. 5. 2025Aktualizováno7. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu

Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,5 procenta. Dostala se tak na nejnižší úroveň od začátku prosince 2021. Podle analytiků vývoj ekonomiky dával argumenty pro snížení sazby i pro její ponechání na 3,75 procenta. Guvernér ČNB Aleš Michl řekl, že prostor pro další snižování sazeb je omezený a tento krok je podmíněný tím, že v české ekonomice budou slábnout proinflační rizika.
7. 5. 2025Aktualizováno7. 5. 2025

Průmysl v březnu meziročně rostl lehce, stavebnictví výrazně

Stavební výroba v tuzemsku v březnu meziročně vzrostla o 12,1 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj k růstu zčásti přispělo teplejší počasí a nízká srovnávací základna. Meziročně v březnu reálně stoupla i průmyslová výroba – o 1,4 procenta, tedy podobně jako v únoru, kdy vzrostla o 1,5 procenta. V porovnání s loňským březnem vzrostly i zakázky v sektoru, uvedli statistici.
7. 5. 2025
Načítání...