Slovensko by se rádo stalo evropskou křižovatkou plynovodů

Bratislava – Střední Evropa se zbavuje závislosti na ruském plynu. Nejaktivnější je v současnosti Slovensko, kterému plynová válka Moskvy a Kyjeva před čtyřmi lety způsobila značné problémy. Bratislava má proto smělý cíl: stát se významnou křižovatkou plynovodů pro celou Evropu, a zvýšit tak svou energetickou bezpečnost. Pokud se to našim východním sousedům podaří, ohřejeme se také.

Přichází zima a plynové kotelny na Slovensku už jedou téměř naplno. Až za měsíc napadne sníh, budou místní znovu odkázaní jen na zemní plyn z Ruska, který sem proudí přes Ukrajinu jediným plynovodem.

V roce 2009 potrubí vyschlo a země měla obrovské problémy. Od té doby dělají slovenští politici vše pro to, aby se závislosti na Rusku zbavili. Mrznoucí lidi nezajímají spory Moskvy a Kyjeva – jejich hněv by se v případě opakování krize svezl na místní elitu.

Po letech dohadování má Bratislava první úspěch – napojení na plynovod v Maďarsku je už skoro hotové. Tvrdá jednání a plánování ale vlastně teprve začínají. Cílem je spojit plynovody od Norska až po Chorvatsko. Slovensko by se tak stalo důležitým uzlem.

Právě teď Bratislava hledá novou trasu na sever do Polska. Musí na ni ale sehnat peníze v Bruselu, protože čtyři miliardy korun na stavbu nemá, ani když se složí s Poláky.

Zatím všechno vypadá nadějně. Jenže nikdo netuší, co udělá Rusko, které o důležité evropské trhy rozhodně nechce přijít. Kreml tlačí na výstavbu vlastních nových plynovodů, které by obešly Ukrajinu ze severu i z jihu. Otázka zůstává, jestli má smysl utrácet další miliardy za potrubí ze Skandinávie na Jadran.

Reportáž Davida Miřejovského (zdroj: ČT24)

Podle slovenských odborníků se to vyplatí. Už jen tím, že země nebude závislá na Rusku a jeho mocenských hrách. Bratislava navíc sází na břidlicový plyn – sice se na Slovensku, stejně jako v Česku, zatím nebude těžit kvůli možným obrovským dopadům na životní prostředí, v Polsku si s tím ale hlavu nelámou. A Slovákům nakonec bude jedno, čím topí. Hlavně že jim nebude zima.

Omezit svou energetickou závislost na Rusku se snaží také ukrajinská vláda. Podepsala proto dohodu s americkou ropnou společností Chevron. Na jejím základě se podělí o výnosy z těžby břidlicového plynu na západě země. Kyjev si od dohody slibuje tisíce nových pracovních míst a miliardové zisky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 3 hhodinami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 4 hhodinami

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
před 16 hhodinami

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
před 17 hhodinami

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
před 17 hhodinami

Senátoři by tento týden mohli vrátit sněmovně až tři vládní předlohy

Přestože má koalice v horní komoře jasnou většinu, senátoři by mohli tento týden vrátit sněmovně až tři vládní předlohy. Konkrétně jde o úpravy energetického a vysokoškolského zákona a také o další normy pro ukrajinské uprchlíky. Výhrady v rozhovorech pro ČT připustily všechny senátorské kluby.
včera v 20:54

V Česku se loni vyrobilo rekordních 1,453 milionu aut

Výroba osobních aut v Česku v předchozím roce vzrostla meziročně o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů. Produkce elektrických aut naopak klesla o 16 procent na 151 162 elektromobilů a plug-in hybridů. Více než 93 procent vyrobených automobilů firmy vyvezly. Export vozidel tak v meziročním srovnání zaznamenal 4,5procentní nárůst, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
včeraAktualizovánovčera v 13:45

Výroba elektřiny v Česku dál klesá, oslabují hlavně uhelné elektrárny

České energetické zdroje loni vyprodukovaly 68,7 terawatthodiny elektřiny, což je meziročně o čtyři procenta méně. Důvodem tohoto trendu je především nižší produkce uhelných elektráren, vyplývá ze zprávy oborových webů oEnergetice.cz a Ušetřeno.cz za rok 2024. Loňská výroba byla podle propočtů ČTK nejnižší přibližně od roku 2001.
včera v 09:26
Načítání...