Roman: Odešel jsem ve správnou chvíli

Praha – Přestože pro řadu lidí přišel odchod šéfa energetického gigantu ČEZ jako rána z čistého nebe, Martin Roman o této možnosti přemýšlel minimálně rok. V jediném rozhovoru, který poskytl Hospodářským novinám, uvedl, že nečekal na doběhnutí mandátu, jehož konec se blížil se začátkem příštího roku. Pro ČEZ však bude pracovat i nadále, na postu šéfa dozorčí rady.

„Já byl ředitelem velkých firem osmnáct let, a to je víc než průměr těch, co odcházejí do dozorčí rady v důchodovém věku,“ uvádí rozhovor Martin Roman, který ve středu složil svou funkci a na jeho místo nastoupil dosavadní výkonný ředitel firmy Daniel Beneš. „Schopnost odejít ve správnou chvíli je základní manažerská dovednost,“ dodal. 

Roman informoval zástupce státu o záměru odejít z čela ČEZu na přelomu roku a už v tu chvíli věděl, že s ním premiér Petr Nečas v nejvyšší pozici českého energetického molochu nepočítá. Navíc Roman doufá, že jeho posun do dozorčí rady mu umožní více se věnovat strategii firmy: „Je to určitě dostavba Temelína a boj o ceny hnědého uhlí.“ 

Martin Roman, bývalý generální ředitel ČEZu a nový šéf dozorčí rady firmy

„Pokud je firma úspěšná, je logické, že se generální ředitel posune na post šéfa dozorčí rady… Poprvé jsem o svém úmyslu řekl předsedovi dozorčí rady loni na podzim.“ 

Bývalý šéf ČEZu hodnotí své téměř osmileté působení ve firmě jako úspěšné. Dodává, že firma zmnohonásobila roční zisk na 40 až 50 miliard korun a je v dobré kondici, přestože zaznívají názory, že nezvládl úplně zcela expanzi do zahraničí. Mezi takové ohlasy se zařadily i výtky premiéra Nečase. 

Český energetický gigant ČEZ
Zdroj: Jan Rasch/isifa/Euro

Roman: Nedovedu si představit žádnou jinou nabídku než práci pro ČEZ 

Ovšem podle Romana byly kroky společnosti správné a nic zásadního by zpětně neměnil. „Každou transakci jsme dělali s nějlepším vědomím vydělat akcionářům peníze. Veškeré akce byly ziskové,“ hájí se. Roman míní, že bude prací pro firmu žít i nadále: „Nad ničím jiným neuvažuji a nedovedu si představit žádnou jinou nabídku, kterou bych teď přijal.“ 

O přesunu do politiky Roman neuvažuje. „Jinou kompetenci potřebujete na to řídit firmu a jinou na to být politikem,“ zdůvodnil Roman, jehož role v dozorčí radě bude ještě více politická než dosud. 

MF Dnes: Roman měl podíl na kontraktech Mostecké uhelné a Škody Holding 

Jméno bývalého šéfa ČEZu navíc podle Mladé fronty Dnes figuruje ve struktuře firem a účtů ve švýcarských bankách, které měly vztah ke skupině Appian. V dokumentech, které má k dispozici, je Roman zapsaný jako jeden z takzvaných beneficientů - měl mít tedy prospěch z majetku spravovaného další společností. Skupina Appian ovládla v Česku Mosteckou uhelnou a taky plzeňskou Škodu Holding. 

Těžba uhlí
Zdroj: ISIFA/VLP/Oldřich Hájek

Nečas na přímou otázku, zda informace týkající se Škody byly jedním z důvodů Romanova konce, ve středu během návštěvy v Izraeli pro deník odpověděl: „Musím s tím počítat, samozřejmě o tom vím. Ale Martin Roman by stejně skončil jako generální ředitel ČEZ příští rok v únoru tak jako tak.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 18 mminutami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 1 hhodinou

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
před 13 hhodinami

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
před 14 hhodinami

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
před 14 hhodinami

Senátoři by tento týden mohli vrátit sněmovně až tři vládní předlohy

Přestože má koalice v horní komoře jasnou většinu, senátoři by mohli tento týden vrátit sněmovně až tři vládní předlohy. Konkrétně jde o úpravy energetického a vysokoškolského zákona a také o další normy pro ukrajinské uprchlíky. Výhrady v rozhovorech pro ČT připustily všechny senátorské kluby.
před 23 hhodinami

V Česku se loni vyrobilo rekordních 1,453 milionu aut

Výroba osobních aut v Česku v předchozím roce vzrostla meziročně o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů. Produkce elektrických aut naopak klesla o 16 procent na 151 162 elektromobilů a plug-in hybridů. Více než 93 procent vyrobených automobilů firmy vyvezly. Export vozidel tak v meziročním srovnání zaznamenal 4,5procentní nárůst, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
včeraAktualizovánovčera v 13:45

Výroba elektřiny v Česku dál klesá, oslabují hlavně uhelné elektrárny

České energetické zdroje loni vyprodukovaly 68,7 terawatthodiny elektřiny, což je meziročně o čtyři procenta méně. Důvodem tohoto trendu je především nižší produkce uhelných elektráren, vyplývá ze zprávy oborových webů oEnergetice.cz a Ušetřeno.cz za rok 2024. Loňská výroba byla podle propočtů ČTK nejnižší přibližně od roku 2001.
včera v 09:26
Načítání...