Řecký tisk nevylučuje vznik nové vlády

Řecké listy se shodují na tom, že současná situace kolem Řecka může vést až ke vzniku nové vlády. Konzervativní deník Kathimerini přirovnává sobotní bezvýslednou schůzku ministrů financí zemí platících eurem k bazaru, kdy handrkování může skončit vyhozením Řecka z eurozóny. O tom, zda k tomu nakonec dojde, nyní jednají premiéři a prezidenti států eurozóny.

Premiér Alexis Tsipras podle deníku Kathimerini váhá, zda se pustit do velkých personálních změn v kabinetu, který tvoří jeho ultralevicová Syriza a národně-konzervativní Nezávislí Řekové, nebo zda dovést Řecko k předčasným volbám. Nevylučuje ani vznik vlády národní jednoty.

I středový list To Vima uvádí, že ve hře je přechodná vláda s účastí více stran. Proevropské strany už prý plánují, jak vytvoří nový kabinet, který předluženou zemi zachrání.

Bulvární deník Ethnos předvídá, že vyhazov z vlády čeká všechny rebely a odpadlíky, nejdřív je ale podle něho třeba zachránit Řecko. Také podle deníku I Avgi spojeného se Syrizou je prioritou záchrana země, teprve potom přijde čas řešit problémy s odpadlíky v řadách Tsiprasovy strany.

Řecký ministr hospodářství Jorgos Statchakis už v sobotu vyzval poslance a ministry za stranu Syriza, aby odstoupili, pokud nesouhlasí s vládní politikou reforem výměnou za finanční pomoc. V televizi Mega TV také uvedl, že zavedená omezení pohybu kapitálu zůstanou v platnosti nejméně dva měsíce.