Rasové nepokoje srazily ceny domů na Šluknovsku k nule

Šluknov/Praha - Napětí na severu Čech dopadá i na cenu tamních nemovitostí. Domy a byty v okolí, kde žijí sociálně slabí, jsou prodejné jen stěží. A jak České televizi potvrdili realitní makléři, zájemci o bydlení se na případné sousedy ptají stále častěji v celém Česku. Cenové nůžky se tak rozevírají například mezi jednotlivými částmi pražského Žižkova.

Ve Šluknovském výběžku se od srpna demonstruje proti údajně zvýšené kriminalitě Romů. K otevřeným projevům nespokojenosti obyvatelstvo podnítily dva údajné útoky Romů na bílou většinu. Na neudržitelnou situaci si stěžují místní, jejich nespokojenosti stále častěji využívají i různé extremistické skupiny. Kvůli udržení klidu v regionu musela policie posílit stavy o pořádkové jednotky z Prahy.O tom, jak situaci na Šluknovsku řešit, se už zajímají i vládní činitelé. Nejvíce na ni ale doplácejí místní. Prodat byt či dům ve třech obcích na severu Čech, kde konflikty gradují nejvíce, je stále těžší. Cena třípokojového bytu v malém městečku na severu Čech se obvykle pohybuje kolem milionu korun. Ve Šluknově se už ale blíží nule. Zájemci se nehrnou – vadí jim sousedé.

„Lidé, kteří bydlí u ubytoven, tak v podstatě dům nemohou prodat a nezbývá nic jiného, než jej prodat spekulantům pod cenou – hodně pod cenou,“ upozornil realitní makléř Ladislav Žatečka. Češi jsou zvyklí ptát se na sousedy historicky, v poslední době ale podobných dotazů na Šluknovsku rychle přibývá. „V poslední době je to ale o 100 procent více,“ odhaduje Žatečka.

Martin Lux ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR

"Není vůbec překvapivé, že to, co se teď děje ve Šluknovském výběžku, vyvolá určitou paniku na trhu s byty a že se ta panika obrátí i proti dalším kulturám a národnostem.

Cenové rozdíly mezi dobrou a špatnou adresou rostou po celém Česku

Na své sousedy se ale neptají jen kupující na Šluknovsku. Podle makléřů tuhle otázku položí po celé zemi zhruba třetina kupujících. Za dobrou adresu daleko od případných ghett si jsou Češi ochotní i připlatit. Makléři navíc čekají, že smutný příběh obcí ve Šluknovském výběžku cenové nůžky mezi dobrou a špatnou adresou ještě víc rozevře.

Rozdíly přitom rostou a budou růst nejen mezi jednotlivými městy a čtvrtěmi, ale i mezi jednotlivými ulicemi. „Když si vezmeme například byt v Praze na Žižkově, tak rozdíl mezi spodním Žižkovem a dalšími - hezčími - ulicemi na Žižkově je asi dvacet procent až 25 procent,“ podotkl makléř Lubomír Mílek.

V Česku se množí i „ghetta“ cizinců

Roli ve výběru adresy nehraje jen kriminalita, ale i národnost kupujícího i spolubydlících v domě. „Byt v domě, kde je převážná míra zahraničních obyvatel, je mnohdy těžké prodat Čechům, musí se nabízet zahraničním zájemcům,“ upozornil tajemník Asociace realitních kanceláří Jan Borůvka.

Roste ale i míra sortování cizinců do určitých lokalit. Například v Praze kupují Rusové domy a byty nejčastěji v Dejvicích a ve Stodůlkách. Vietnamská komunita se soustředí na sídlišti Košík a v Libuši a Američané a Angličané zase bydlí v Nebušicích.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 9 hhodinami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 10 hhodinami

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
před 22 hhodinami

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
před 23 hhodinami

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
před 23 hhodinami

Senátoři by tento týden mohli vrátit sněmovně až tři vládní předlohy

Přestože má koalice v horní komoře jasnou většinu, senátoři by mohli tento týden vrátit sněmovně až tři vládní předlohy. Konkrétně jde o úpravy energetického a vysokoškolského zákona a také o další normy pro ukrajinské uprchlíky. Výhrady v rozhovorech pro ČT připustily všechny senátorské kluby.
21. 1. 2025

V Česku se loni vyrobilo rekordních 1,453 milionu aut

Výroba osobních aut v Česku v předchozím roce vzrostla meziročně o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů. Produkce elektrických aut naopak klesla o 16 procent na 151 162 elektromobilů a plug-in hybridů. Více než 93 procent vyrobených automobilů firmy vyvezly. Export vozidel tak v meziročním srovnání zaznamenal 4,5procentní nárůst, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
21. 1. 2025Aktualizováno21. 1. 2025

Výroba elektřiny v Česku dál klesá, oslabují hlavně uhelné elektrárny

České energetické zdroje loni vyprodukovaly 68,7 terawatthodiny elektřiny, což je meziročně o čtyři procenta méně. Důvodem tohoto trendu je především nižší produkce uhelných elektráren, vyplývá ze zprávy oborových webů oEnergetice.cz a Ušetřeno.cz za rok 2024. Loňská výroba byla podle propočtů ČTK nejnižší přibližně od roku 2001.
21. 1. 2025
Načítání...