Protesty v Aténách nekončí. Farmáři i traktory zůstávají

Řečtí zemědělci v Aténách druhým dnem pokračují v protestech proti důchodové a daňové reformě, kterou chystá levicová vláda premiéra Alexise Tsiprase. V Aténách podle řeckého tisku panuje „stav obležení“. Do řecké metropole zatím dorazilo podle odhadů policie nejméně 15 tisíc zemědělců. Při pátečních střetech, kdy policie použila slzný plyn, bylo deset policistů lehce zraněno.

K protestům se v sobotu připojily i komunistické odbory PAME. Tisícovky farmářů a členů tohoto odborového svazu kolem poledne pokojně demonstrovaly před řeckým parlamentem v Aténách a chtějí tam vydržet celý den. Večer se mají připojit i lidé pracující na volné noze. Vyzvaly je k tomu odbory právníků, lékárníků, notářů, prokuristů a dalších svobodných povolání.

Zemědělci svými traktory nadále blokují důležité silnice v celé zemi. Motoristé se proto musí pouštět do dlouhých objížděk. „Tsipras nás obelhal. Slíbil, že už nebude další zátěž a teď zavádí nové daně a chce mít více peněz z důchodového pojištění,“ stěžoval si jeden ze zemědělců v televizi.

Pro zemědělce plán vlády počítá s navýšením odvodů na důchodové pojištění ze sedmi na 20 procent. Kromě toho jim má být zvýšena daň z příjmu z 13 na 26 procent. Podobná navýšení se týkají i svobodných povolání. „Ruce pryč od našich důchodů. Zemědělci jsou hnáni k bankrotu,“ skandovali protestující.

V pátek se při protestech odehrály potyčky. Situace se uklidnila až večer, kdy se před parlamentem uskutečnila první velká manifestace zemědělců. Mnoho z nich tam přenocovalo ve stanech.

Zemědělci požadují odvolání reforem a zahájení jednání prakticky od nuly, říkají odboroví předáci. Reformy jsou však podmínkou pro další pomoc Řecku ze strany věřitelů. Tsipras opakovaně varoval, že bez reforem na důchody brzy nebude.

Vydáno pod