Odbory jednají o dopadech finanční krize na zaměstnance

Praha - Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) dnes zahájí jednání na dvoudenním sjezdu v hlavním městě. Hlavním tématem, o kterém budou zástupci odborářů jednat, jsou očekávané dopady globální krize na české zaměstnance. Dalším hlavním tématem jednání bude nový vládou připravovaný zákoník práce, s jehož záměry zatím odboráři nesouhlasí.

Dopady krize už začali pociťovat lidé pracující v automobilovém průmyslu. Kopřivnická Tatra v pondělí oznámila zrušení více než 800 zaměstnanců. Potíže ale mají také dodavatelské firmy. Příkladem může být třeba největší moravskoslezský výrobce autodílů, novojíčínský Visteon Autopal, který do února plánuje zrušení 300 z celkových 4 tisíc pracovních míst.

Dopady finanční krize do české ekonomiky by přitom mohly být horší, než se původně předpokládalo. Mězinárodní měnový fond v pondělí zveřejnil makroekonomickou prognózu, ve které Česku pro rok 2009 předpovídá růst hrubého domácího produktu nižší než dvě procenta, což je doposud nejpesimističtější předpoklad.

Štěch: Zaměstnavatelé by neměli tolik propouštět 

Tak výrazný pokles ekonomické aktivity by znamenal velký růst nezaměstnanosti. „Vypracovali jsme analýzu o poklesu zakázkové náplně už začátkem roku, předali jsme ji vládě, ale bohužel česká vláda se dosud tváří, jako by nás světová finanční krize měla minout,“ zdůraznil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch v rozhovoru, který ČT poskytl před dnešním jednáním. Odbory se přitom přiklání spíše k odhadu MMF než výhledu připraveném ministerstvem financí, které na příští rok čeká růst HDP o 3,6 procenta.

Nový zákoník práce 

Kromě dopadů finanční krize bude na programu dnešní odborové schůze také nový vládou připravovaný zákoník práce, s jehož záměry zatím odboráři nesouhlasí. Návrhy změn vadí zejména odborářům ze svazu Kovo. Nelíbí se jim především možnost výpovědi bez udání důvodu a propuštění zaměstnance při opakované krátkodobé nemoci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
před 27 mminutami

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
před 58 mminutami

Zůstatky na obecních účtech dál rostou. Investujte víc, nabádají vysocí politici

Obce a města dál navyšují zůstatky na účtech. Ke konci čtvrtletí tam měly spolu s kraji uloženo rekordních více než 550 miliard korun. Suma přitom podle ministerstva financí dál poroste. Řada celostátních politiků proto své kolegy na komunální úrovni vyzývá k větším investicím. Pomoci jim v tom má i spolupráce v rámci společenství obcí. Institut funguje od loňského ledna.
před 23 hhodinami

Růst tržeb obchodníků meziročně zrychlil

Tržby v českém maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v březnu mírně zrychlily meziroční růst na 3,4 procenta po únorovém revidovaném zvýšení o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání stouply o 0,6 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků stejně jako o měsíc dřív nejvíc přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot. Tržby za služby se oproti stejnému období loni zvýšily o tři procenta.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

USA a Velká Británie dosáhly klíčové obchodní dohody

USA a Spojené království oznámily komplexní obchodní dohodu. Washington s okamžitou platností ruší cla na britskou ocel a hliník a snižuje dovozní sazbu na automobily na deset procent, píše ve čtvrtek odpoledne zpravodajský server BBC News. Podle britského premiéra Keira Starmera dohoda podpoří vzájemný obchod i tvorbu pracovních míst v obou zemích.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Europoslanci schválili změny emisních norem, automobilky získají více času

Europoslanci ve čtvrtek schválili změny emisních norem oxidu uhličitého pro nové osobní automobily a dodávky, které automobilkám poskytnou více času na splnění emisních cílů. Nově by automobilky měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Výrobci automobilů se tak podle Evropské komise vyhnou placení pokut za nesplnění emisních cílů už letos.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

České firmy nepůjde při dostavbě Dukovan obejít, řekl Vlček

Korejská společnost KHNP podepsala první závazné smlouvy o budoucí spolupráci s českými firmami na výstavbě nových bloků v Dukovanech. Měly by mít na starosti až šedesát procent obří zakázky. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ujistil, že samotný kontrakt obsahuje záruky, aby tuzemské firmy nebylo možné obcházet.
8. 5. 2025

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní pokuty

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní sankce za praktiky proti spotřebitelům. Historicky nejvyšší šestimilionovou pokutu dostala společnost ELGAS Energy, spotřebitelé na ni poslali tisíce stížností. Skoro 1,5 milionu korun udělil úřad Lidové energii. Regulátor rozdal pokuty za víc než devět milionů korun. Nejčastěji si lidé stěžují na špatné vyúčtování.
7. 5. 2025
Načítání...