O pražskou burzu má zájem newyorský Nasdaq

Praha - Pražskou burzu bude chtít pravděpodobně koupit jedna z největších světových burz - newyorský Nasdaq. Informuje o tom dnešní vydání deníku E15, kterému to potvrdily dobře informované zdroje. Nasdaq, jenž se proslavil obchody s akciemi technologických firem a společnostmi "nových trhů", letos dokončil akvizici skandinávské burzy OMX a chce prý získat přední místo v evropském obchodování s cennými papíry.

Nová transatlantická burza chystá na září spuštění nového obchodního systému s názvem Nasdaq OMX Europe. Podle dostupných informací bude mít zájem o obchodní místo ve střední Evropě. Tím by mohla být právě Praha. „Střední Evropa je ekonomicky zajímavý prostor, na kterém má takový hráč zájem působit,“ sdělil deníku dobře informovaný český bankéř.

Jedním ze zájemců o koupi pražské burzy měla být také varšavská burza. Ta je ale vlastněna státem a akcionáři a členové pražské burzy si podle některých zdrojů obeznámených s přípravou transakce stanovili podmínku, že nový majitel vlastněn státem být nesmí.

Rozhodnutí zahájit společný prodej svých podílů oznámili akcionáři Burzy cenných papírů Praha, kteří dohromady mají kontrolní balík akcií, začátkem srpna. Důvodem je zvýšený zájem ze strany finančních investorů a strategických partnerů v kombinaci s celosvětovým trendem konsolidace burzovních trhů. Transakce by mohla být dokončena během několika měsíců.

Vydáno pod