Nejhodnotnější firmou světa je Apple

New York – Společnost Apple se stala nejhodnotnější firmou v historii Spojených států a podle agentury AP i světa. Její tržní kapitalizace se vyšplhala na 623,14 miliardy dolarů a překonala tak rekord konkurenční společnosti Microsoft. Analytici navíc věří, že akcie Applu mají ještě další prostor k dalšímu růstu.

Apple již loni na konci roku sesadil z první pozice v USA ropnou firmu Exxon Mobil a nyní je jeho ocenění o 53 procent vyšší než hodnota Exxonu. Absolutní rekord ale až do současnosti držel Microsoft, jehož hodnota 30. prosince 1999 stoupla na 620,58 miliardy USD. Nyní činí 257 miliard USD. Agentura AP ale poznamenala, že pokud by se vzala v úvahu inflace, byla by hodnota Microsoftu z roku 1999 v současném vyjádření 850 miliard USD.   

V roce 1997, kdy Apple čelil hrozbě bankrotu, stála jedna jeho akcie pouze 3,19 dolaru. Společnost však od té doby zažila výrazné oživení, a to mimo jiné díky hudebním přehrávačům iPod, po kterých přišly populární telefony iPhone a počítačové tablety iPad. Hranici 500 dolarů za akcii firma poprvé překonala letos v polovině února a o měsíc později převýšily 600 dolarů. Dnes akcie stouply až na 664,74 dolaru.

„Applu se daří již dlouhodobě, v podstatě od začátku tohoto tisíciletí. Na té růstové trajektorii se nachází už od představení iPodu,“ tvrdí analytik Patria Finance Branislav Soták.

Analytici věří, že akcie Applu mají ještě prostor k dalšímu růstu. Trhy čekají, že firma přijde s novým iPhonem 5 a menším, levnějším iPadem, a spekuluje se i o výrobě vlastních televizorů. Analytici v anketě agentury FactSet čekají zvýšení ceny v průměru až na 745,80 dolaru.   

Na úspěchu Applu se velkou měrou podílel spoluzakladatel podniku Steve Jobs, který v loňském roce zemřel. Jobs byl v květnu 1985 z Applu propuštěn, v roce 1997 byl ale povolán zpět. Už o tři roky později začali experti sborově prohlašovat, že se do firmy vrátila vize, což záhy pocítili i rozradostnění akcionáři.

Hodnotě Applu ve světě může konkurovat největší čínská ropná firma PetroChina. Její tržní kapitalizace v roce 2007 na akciové burze v Šanghaji stoupla na jeden bilion dolarů. Na jiné burze se jí to však nepodařilo. Akcie PetroChiny se obchodují také v Hongkongu a New Yorku a na těchto trzích tržní kapitalizace firmy nikdy nepřekročila 500 miliard USD, dodala AP.

Reportáž Radka Šalši (zdroj: ČT24)

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 3 hhodinami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 4 hhodinami

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
před 17 hhodinami

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
před 17 hhodinami

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
před 17 hhodinami

Senátoři by tento týden mohli vrátit sněmovně až tři vládní předlohy

Přestože má koalice v horní komoře jasnou většinu, senátoři by mohli tento týden vrátit sněmovně až tři vládní předlohy. Konkrétně jde o úpravy energetického a vysokoškolského zákona a také o další normy pro ukrajinské uprchlíky. Výhrady v rozhovorech pro ČT připustily všechny senátorské kluby.
21. 1. 2025

V Česku se loni vyrobilo rekordních 1,453 milionu aut

Výroba osobních aut v Česku v předchozím roce vzrostla meziročně o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů. Produkce elektrických aut naopak klesla o 16 procent na 151 162 elektromobilů a plug-in hybridů. Více než 93 procent vyrobených automobilů firmy vyvezly. Export vozidel tak v meziročním srovnání zaznamenal 4,5procentní nárůst, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
21. 1. 2025Aktualizováno21. 1. 2025

Výroba elektřiny v Česku dál klesá, oslabují hlavně uhelné elektrárny

České energetické zdroje loni vyprodukovaly 68,7 terawatthodiny elektřiny, což je meziročně o čtyři procenta méně. Důvodem tohoto trendu je především nižší produkce uhelných elektráren, vyplývá ze zprávy oborových webů oEnergetice.cz a Ušetřeno.cz za rok 2024. Loňská výroba byla podle propočtů ČTK nejnižší přibližně od roku 2001.
21. 1. 2025
Načítání...