Nechcete přijít o peníze? Hlídejte si i číslo platební karty

Praha - Jsou naše bankovní konta v nebezpečí? Svědčí poslední velké hackerské útoky o tom, že by se měli bát i klienti českých bank? Odborníci se shodují na tom, že je rozhodně bezpečnější mít uložené peníze v bance než doma ve slamníku. Lidé se nemusí bát ani elektronického bankovnictví, pokud ovšem dodržují základní pravidla. Své účty bychom třeba neměli platit z internetové kavárny. Nikomu bychom také neměli sdělovat údaje o naší platební kartě.

Zvláště mezi staršími lidmi panuje názor, že peníze jsou nejbezpečnější v hotovosti. Své jmění je přitom nejlepší ukládat na místě, kde je možné si je každý den zkontrolovat. Na řadu tak přicházejí slamníky nebo hrníčky v kredenci. Jenže statistiky hovoří jasně. Dokazují, že krádeže peněz v hotovosti jsou mnohem častější než krádeže peněz z platebních karet.

„Platební karty jsou obecně branou k osobnímu účtu u banky, na druhou stranu, pokud klient dodržuje veškerá pravidla a nesděluje nikomu své identifikační údaje – nejedná se přitom pouze o PIN, ale i o číslo karty, datum expirace a takzvaný CVV2 kód, což jsou údaje, se kterými lze platit i bez přítomnosti karty, v tom okamžiku jsou jeho peníze v bezpečí i s tímto prostředkem,“ řekl ČT24 šéfredaktor Investujme.cz Petr Zámečník.

Suma sumárum aneb Kde jsou mé peníze (zdroj: ČT24)

Pokud chceme mít své peníze v bezpečí, nikdy bychom také neměli platit své účty nebo nakupovat na internetu přes počítač, který nemáme pod kontrolou. „Na tom počítači může být zákeřný kód, který odposlechne všechno, co na tom počítači děláte,“ varoval manažer týmu systémových inženýrů Cisco Systems ČR Ivo Němeček. Pozor na viry bychom přitom měli dávat i na vlastních počítačích. Zapomínat bychom si v počítači neměli ani čtečku platebních karet.

František Klufa, finanční arbitr:

„Já určitě doporučuji mít oddělenou platební kartu na internetové transakce a nemít ji napojenou na svůj hlavní bankovní účet. Nebo doporučuji používat tzv. virtuální platební karty, které jsou jen pro platbu na internet.“

Pokud chceme mít ještě větší jistotu, že ani když platíme přes internet, naše životní úspory nikdo neukradne, radí odborníci pořídit si dva účty a dvě platební karty. Jednu platební kartu bychom pak měli používat jen k výběru peněz z bankomatů a platbám u obchodníků. Druhou, která bude patřit k účtu s omezeným množstvím peněz, pak můžeme s klidem používat při placení přes internet.

A pokud už k neautorizovaným pohybům na našem účtu dojde, měli bychom o tom co nejrychleji informovat naši banku. Odkládat bychom neměli ani zablokování karty v případě, že ji zrovna nemůžeme najít. Ani v případě, že nám ale platební kartu někdo ukradne a my na to třeba hned nepřijdeme, nemusíme zoufat, že přijdeme o veškeré úspory. Finanční arbitr František Klufa připomněl, že pokud nebyl při krádeži peněz prostřednictvím platební karty použit PIN, může klient přijít maximálně o 150 eur. Za peníze nad tuto částku ručí banka.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 3 hhodinami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 4 hhodinami

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
před 16 hhodinami

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
před 17 hhodinami

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
před 17 hhodinami

Senátoři by tento týden mohli vrátit sněmovně až tři vládní předlohy

Přestože má koalice v horní komoře jasnou většinu, senátoři by mohli tento týden vrátit sněmovně až tři vládní předlohy. Konkrétně jde o úpravy energetického a vysokoškolského zákona a také o další normy pro ukrajinské uprchlíky. Výhrady v rozhovorech pro ČT připustily všechny senátorské kluby.
včera v 20:54

V Česku se loni vyrobilo rekordních 1,453 milionu aut

Výroba osobních aut v Česku v předchozím roce vzrostla meziročně o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů. Produkce elektrických aut naopak klesla o 16 procent na 151 162 elektromobilů a plug-in hybridů. Více než 93 procent vyrobených automobilů firmy vyvezly. Export vozidel tak v meziročním srovnání zaznamenal 4,5procentní nárůst, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
včeraAktualizovánovčera v 13:45

Výroba elektřiny v Česku dál klesá, oslabují hlavně uhelné elektrárny

České energetické zdroje loni vyprodukovaly 68,7 terawatthodiny elektřiny, což je meziročně o čtyři procenta méně. Důvodem tohoto trendu je především nižší produkce uhelných elektráren, vyplývá ze zprávy oborových webů oEnergetice.cz a Ušetřeno.cz za rok 2024. Loňská výroba byla podle propočtů ČTK nejnižší přibližně od roku 2001.
včera v 09:26
Načítání...