Na světové mocnosti padá stín ekonomického zpomalení

Peking – Problémy nemají jen malé ekonomiky na okraji eurozóny. Ze zpomalení oživení, které probíhalo v posledních dvou letech, mají teď strach i světoví velikáni. Jedním z nich je Čína. Její obyvatelé si totiž půjčují nejméně za uplynulé tři roky a menší počet úvěrů přispívá ke zpomalování ekonomiky. Aktuální informace z Číny však jen doplňují obrázek posledních týdnů. Ekonomický výhled Spojených států, Japonska i Evropy se zhoršuje.

Čína si na rozdíl od vyspělého světa umí se svými problémy poradit

Dalšímu růstu čínské ekonomiky překáží inflace i vyšší ceny bydlení. Největší asijské hospodářství už se tak netěší tak pevnému zdraví jako dříve. Číňané si například v prvních pěti měsících letošního roku půjčili o miliardu jüanů méně než před rokem a peněžní zásoba rostla nejpomaleji od roku 2008. 

Ekonom z Credit Suisse Hongkong Tchao Tung:

„Čínská ekonomika se ve 2. pololetí propadne. Pád to bude kontrolovaný, ale riziko tvrdého přistání se zvyšuje.“

Čínská ekonomika má ale stále ve srovnání s vyspělými zeměmi své výhody. „Má silné prvky centrálního řízení. To znamená, že Číňané mohou velmi účinně ekonomiku stabilizovat. Má také výhodu v tom, že v případě potřeby má velký objem hotovosti, který může použít na stabilizaci ekonomiky,“ tvrdí analytik České spořitelny Ľuboš Mokráš.

Problémy vyvrcholí v roce 2013

Mračna se ale stahují i nad většinou předních světových ekonomik. Vysoká nezaměstnanost sužuje Spojené státy, prohlubující se dluhová krize vévodí v Evropě a výpadek v mezinárodním obchodu způsobený březnovým zemětřesením stále ještě trápí Japonsko. Všechny tyto faktory přispívají ke zvyšující se nervozitě na trzích.

Profesor z New York University Nouriel Roubini:

„Světová ekonomika je velice křehká. Globální lídři před sebou tlačí obrovské dluhy. Tyto problémy vyvrcholí nejpozději v roce 2013.“

„Momentálně je velkým problémem řešení akutní situace v Řecku. Problematické jsou i Irsko a Portugalsko, a vyloučit nelze ani komplikace u dalších států, jako je třeba Španělsko,“ dodává Mokráš. V pondělí se například ceny cenných papírů zajišťujících investory pro případ neschopnosti splácení závazků vyšplhaly na historická maxima. Další růst ve vyspělých ekonomikách také naráží na nutná úsporná opatření a zvyšování daní. O zpřísnění fiskální politiky se otevřeně mluví i ve Spojených státech.

  • Společná unijní měna autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2530/252901.jpg
  • Zajištění nesplácení závazků v Řecku autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2635/263467.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 8 hhodinami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 9 hhodinami

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
před 22 hhodinami

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
před 22 hhodinami

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
před 22 hhodinami

Senátoři by tento týden mohli vrátit sněmovně až tři vládní předlohy

Přestože má koalice v horní komoře jasnou většinu, senátoři by mohli tento týden vrátit sněmovně až tři vládní předlohy. Konkrétně jde o úpravy energetického a vysokoškolského zákona a také o další normy pro ukrajinské uprchlíky. Výhrady v rozhovorech pro ČT připustily všechny senátorské kluby.
21. 1. 2025

V Česku se loni vyrobilo rekordních 1,453 milionu aut

Výroba osobních aut v Česku v předchozím roce vzrostla meziročně o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů. Produkce elektrických aut naopak klesla o 16 procent na 151 162 elektromobilů a plug-in hybridů. Více než 93 procent vyrobených automobilů firmy vyvezly. Export vozidel tak v meziročním srovnání zaznamenal 4,5procentní nárůst, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
21. 1. 2025Aktualizováno21. 1. 2025

Výroba elektřiny v Česku dál klesá, oslabují hlavně uhelné elektrárny

České energetické zdroje loni vyprodukovaly 68,7 terawatthodiny elektřiny, což je meziročně o čtyři procenta méně. Důvodem tohoto trendu je především nižší produkce uhelných elektráren, vyplývá ze zprávy oborových webů oEnergetice.cz a Ušetřeno.cz za rok 2024. Loňská výroba byla podle propočtů ČTK nejnižší přibližně od roku 2001.
21. 1. 2025
Načítání...