Mzdy rostly nejpomaleji za deset let, průměrná mzda je 22 748

Praha - Průměrná mzda v Česku v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 484 korun na 22 748 korun. Proti stejnému loňskému období tak byla vyšší o 2,2 procenta, což je nejnižší růst od roku 2000. Reálně po odečtení inflace se mzda zvýšila o 1,5 procenta. Informoval o tom dnes Český statistický úřad. Růst táhly především platy státních úředníků, paradoxně pomohlo i propouštění.

Podle statistiků ovlivnilo vývoj platů snížení počtu zaměstnanců, kterých od ledna do března meziročně ubylo 176 000. Vývoj reálných platů pak byl navíc ovlivněn nízkým růstem inflace, uvedl ČSÚ. V porovnání s předchozím čtvrtletím se průměrný výdělek v celém národním hospodářství zvýšil po očištění od sezonních vlivů o 0,7 procenta.

Propouštěly se nízkopříjmové profese

„Jedna věc je statistika, druhá věc je, jak je to ve skutečnosti. Vyšší mzdu na výplatní pásce asi viděl jen málokdo. Opravdu se tam promítlo to, že během uplynulého roku byli propouštěni zaměstnanci s nejnižšími mzdami,“ upozornil v rozhovoru pro ČT24 analytik společnosti CITFIN Jiří Šimek.

Platy se v prvních třech měsících roku zvýšily v podnikatelské i nepodnikatelské sféře. Konkrétně v podnikatelské oblasti se průměrné výdělky zvýšily o dvě procenta, tedy o 440 korun na 22 693 Kč, po odečtení inflace vzrostly o 1,3 procenta. O něco více rostly platy v nepodnikatelské sféře, kam spadá například státní správa. Průměrná mzda se tam zvýšila o tři procenta, což je o 669 korun na 22 982 Kč. Reálně se zvýšila o 2,3 procenta.

Vědcům či pojišťovákům mzdy klesly, zdravotní a kulturní sféry si polepšily

Průměrný plat se snížil lidem pracujícím v profesní, vědecké a technické činnosti, v peněžnictví a pojišťovnictví a v informační a komunikační činnosti. Naopak nejvíce se zvýšil výdělek v odvětví zdravotní a sociální péče, kulturní, zábavní a rekreační činnosti a v těžbě a dobývání. Nejvyšší nominální mzda v peněžnictví a pojišťovnictví byla zhruba 4,4krát vyšší než nejnižší nominální mzda v ubytování, stravování a pohostinství.

Více peněz domů nosili také úředníci státní správy. Podle statistiků jim mzdy rostou mnohem rychleji než pracovníkům v privátním sektoru. „Růst platů ve státní sféře je způsoben hlavně tabulkovými automaty a setrvačností státní sféry. Na rozdíl od té privátní, kde se hospodářská recese projevila tak, že firmy šetří a musí obracet každou korunu,“ podotkl ekonom institutu CERGE-EI Lubomír Lízal.

Mírný růst mezd můžeme čekat i nadále

Podle analytičky České televize Libuše Bautzové se žádný dramatický pokles průměrné mzdy čekat nedá. Případné snižování platů ve státní sféře, které plánuje vznikající vládní koalice, vykompenzuje další propouštění nízkopříjmových skupin. Zásadnější vliv než úřednictvo má navíc na výši průměrné mzdy podnikatelská sféra.

Růst průměrné mzdy čeká také Šimek. „V průběhu letošního roku tam bude růst kolem dvou procent, nicméně stále větší část z reálného růstu bude ukrajovat inflace,“ doplnil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 3 hhodinami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 4 hhodinami

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
před 17 hhodinami

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
před 17 hhodinami

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
před 17 hhodinami

Senátoři by tento týden mohli vrátit sněmovně až tři vládní předlohy

Přestože má koalice v horní komoře jasnou většinu, senátoři by mohli tento týden vrátit sněmovně až tři vládní předlohy. Konkrétně jde o úpravy energetického a vysokoškolského zákona a také o další normy pro ukrajinské uprchlíky. Výhrady v rozhovorech pro ČT připustily všechny senátorské kluby.
21. 1. 2025

V Česku se loni vyrobilo rekordních 1,453 milionu aut

Výroba osobních aut v Česku v předchozím roce vzrostla meziročně o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů. Produkce elektrických aut naopak klesla o 16 procent na 151 162 elektromobilů a plug-in hybridů. Více než 93 procent vyrobených automobilů firmy vyvezly. Export vozidel tak v meziročním srovnání zaznamenal 4,5procentní nárůst, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
21. 1. 2025Aktualizováno21. 1. 2025

Výroba elektřiny v Česku dál klesá, oslabují hlavně uhelné elektrárny

České energetické zdroje loni vyprodukovaly 68,7 terawatthodiny elektřiny, což je meziročně o čtyři procenta méně. Důvodem tohoto trendu je především nižší produkce uhelných elektráren, vyplývá ze zprávy oborových webů oEnergetice.cz a Ušetřeno.cz za rok 2024. Loňská výroba byla podle propočtů ČTK nejnižší přibližně od roku 2001.
21. 1. 2025
Načítání...