MMR a MF pozastavily dotační program Severozápad

Praha - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) a ministerstvo financí (MF) už pozastavily regionální operační program Severozápad. Podle ministra Kamila Jankovského hrozí, že chyby na tomto dotačním úřadu, kde dnes probíhá audit Evropské komise, mohou mít systémový charakter. MMR chce hlavní nedostatky ve způsobu čerpání evropských fondů, na které upozornila Evropská komise, vyřešit nejpozději do konce června. EK proto začne Česku proplácet náklady na dotace pravděpodobně nejdříve v září.

Kolem ROP Severozápad je v posledních dnech velmi živo. Minulý týden v prostorech ústeckého úřadu zasahovali policisté z protimafiánského útvaru, kteří zde hledali důkazy o rok staré kauze někdejšího ředitele Petra Kušnierze, dnes do Ústí nad Labem přijeli auditoři Evropské komise. Ti se zaměřují především na nakládání s penězi v programech Doprava a Životní prostředí. V minulosti na korupci na dotačním úřadě upozorňoval jeho bývalý zaměstnanec Leo Steiner. Kušnierz u soudu čelí obžalobě z přijímání úplatku u tří projektů.

ROP Severozápad byl pozastaven

Kvůli pochybnostem se ministerstva pro místní rozvoj a financí rozhodla pozastavit ROP Severozápad. Pochybení úředníků odpovědných za program nemusela být jen selháním jednotlivců, ale mohla mít systémový charakter, myslí si ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. Pozastavení programu by podle něj v praxi znamenalo, že by úřad například přestal vyplácet dotace příjemcům nebo nepřijímal nové projekty. Vše bude šéf rezortu s představiteli úřadu řešit v polovině června.

Podle náměstka ministra financí Miroslava Mateje je v Ústí nad Labem největším problémem samotné rozdělování dotací. „Jak zkušenosti ukazují a jak ukazují některá policejní vyšetřování, mohlo docházet k určitým machinacím,“ upozornil Matej. Přesto náměstek očekává, že po vyřešení všech nejasností bude ROP Severozápad brzy znovu obnoven. „Jsme v úrovni spekulací, ale můj názor je, že zavření operačního programu v současnosti nehrozí. Jsem přesvědčen, že na základě kompletních výsledků auditů bude dosaženo kompromisu,“ doplnil.

Daniel Braun, náměstek ministra pro místní rozvoj:

„Čerpání (dotací) se posunulo do fáze, kdy už se realizovalo hodně projektů, a teď vyplavávají na povrch nedostatky. Je potřeba také říct, že celý systém je od začátku nastaven velice složitě… Nicméně není to nic neobvyklého, v celé Evropě se teď řeší případy, které vyplývají z probíhajících kontrol a auditů.“

Evropská komise má pochybnosti o tuzemském systému čerpání evropských fondů již od konce loňského roku, peníze proto Brusel neproplácí od letošního března. „Jednak to byla pochybnost o nezávislosti fungování auditního systému, dále to byla praxe zadávání veřejných zakázek a třetí oblastí byla fluktuace pracovníků a jejich výběr pro administrování evropských fondů,“ vyjmenoval hlavní výtky Bruselu Kamil Jankovský.

Na základě akčního plánu vznikl podrobný harmonogram, o jehož plnění Jankovský každý týden referuje ostatní členy vlády. Jedním z výsledků tohoto harmonogramu je centralizace auditního systému, tedy převedení veškerých kontrolních kompetencí pod ministerstvo financí. „Pověřené auditní subjekty by už neměly být pod vlivem jednotlivých resortů,“ dodal ministr. Na pochyby o systému zadávání tendrů podle Jankovského částečně odpoví nový zákon o veřejných zakázkách, který platí od začátku dubna.

16:9
Zdroj: Alžběta Jungrová/isifa/Lidové noviny

Ministerstvo pro místní rozvoj na to reagovalo vytvořením akčního plánu a zastavením žádostí o proplácení evropských programů. „My jsme se s Evropskou komisí dohodli, že připravíme harmonogram opatření, která odstraní ty nejzávažnější připomínky, a také jsme se dohodli, že Česká republika nepošle žádost o platbu a pokusíme se připomínky komise nějakým způsobem vyřešit,“ popsal šéf resortu. „Do konce června musíme splnit akční plán, který máme s ministerstvem financí,“ dodal.

V období let 2007 až 2013 může Česko z Bruselu podle aktuálního kurzu uváděného ministerstvem pro místní rozvoj získat 776,1 miliardy korun. Celkem úřady od roku 2007 proplatily do konce letošního března příjemcům dotací 327 miliard korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Až čtvrtinu klientů tvoří cizinci, hlásí makléři. Kupují i byty na sídlištích

Cizinci mají velký zájem o tuzemské byty, především v Praze a Brně. Podle developerů i realitních makléřů je čtvrtina až pětina jejich klientů ze zahraničí. Ještě donedávna vyhledávali především nové a zrekonstruované bydlení poblíž centra. Teď se zajímají i o sídliště v okrajových částech měst.
před 2 hhodinami

Jednání Tokia s USA o clech se zadrhla. Soul věří, že si Trumpa získá

Písemnou informaci o výši plošných cel zaváděných od srpna obdrželo od Spojených států celkem čtrnáct převážně afrických a asijských zemí. Mezi nimi jsou i američtí spojenci jako Japonsko a Jižní Korea, jimž hrozí tarif 25 procent. V případě Tokia se vyjednávání zasekla na samostatných clech na auta, z nichž prezident USA nechce ustoupit. Soul pak věří, že si šéfa Bílého domu získá díky technologiím a spolupráci v loďařském průmyslu, o kterou projevil zájem. O něco náročnější vyjednávání Washington podle analytiků vede s Pekingem.
před 11 hhodinami

Rada EU aktivovala výjimku z rozpočtových pravidel kvůli obraně

Rada Evropské unie aktivovala takzvanou národní výjimku z Paktu stability a růstu kvůli zvýšení výdajů na obranu pro patnáct zemí, včetně České republiky. Rada, která zastupuje členské státy, o tom v úterý informovala v tiskové zprávě po zasedání ministrů financí a hospodářství sedmadvacítky.
před 16 hhodinami

Zdechovský a Dostál se přeli o kauze textových zpráv Von der Leyenové

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová čelí návrhu na vyslovení nedůvěry. Důvodem je nezveřejněná SMS komunikace s šéfem farmaceutické společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Návrh, o kterém se má hlasovat ve čtvrtek 10. července, přichází v době, kdy Komise jedná se Spojenými státy o clech. Otázka důvěry se stala tématem ostré výměny mezi dvěma českými europoslanci – Tomášem Zdechovským (KDU-ČSL) a Ondřejem Dostálem (Stačilo!) v pořadu Události, komentáře, moderovaném Martinem Řezníčkem.
před 17 hhodinami

EU schválila vstup Bulharska do eurozóny

Členské státy EU prostřednictvím ministrů financí v Bruselu definitivně schválily vstup Bulharska do eurozóny od 1. ledna 2026. Dříve v úterý ho drtivou většinou podpořili poslanci Evropského parlamentu (EP). Evropská komise už na začátku června zveřejnila takzvanou konvergenční zprávu, ve které dospěla k závěru, že Bulharsko plní veškerá kritéria, aby mohlo od příštího roku začít používat euro. Eurozóna se tak rozšíří na 21 zemí.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Decroix a Mračková Vildumetzová debatovaly o odškodnění po výpadku elektřiny

Ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) připustila, že by stát mohl v některých případech kompenzovat škodu po pátečním výpadku elektřiny, který postihl Česko. Proces je však složitý. Podle senátorky a hejtmanky Karlovarského kraje Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) by měli být odškodněni všichni, pokud se nejednalo o technickou závadu. O okolnostech hovořili v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
před 21 hhodinami

USA od srpna uvalí na Japonsko a Jižní Koreu cla 25 procent, oznámil Trump

Spojené státy od 1. srpna na dovoz z Japonska a Jižní Koreje uvalí clo ve výši 25 procent, vyplývá z dopisů adresovaných představitelům těchto zemí, jež na své síti Truth Social zveřejnil v pondělí americký prezident Donald Trump. O vyšších clech se dozvěděla i Jihoafrická republika, Malajsie a další země. Evropská unie se snaží uzavřít s USA obchodní dohodu a zvýšení tarifů tak odvrátit.
7. 7. 2025Aktualizováno7. 7. 2025

Lidé po výpadku proudu žádají náhrady za zničené spotřebiče i zkažené jídlo

V důsledku rozsáhlého pátečního výpadku proudu pojišťovny zatím evidují desítky hlášení o škodách. V případě Generali České pojišťovny se dle jejího mluvčího Jana Marka jedná zejména o poškozené nebo zničené elektrospotřebiče a znehodnocené jídlo. Lidé žádající o náhradu škody však mohou narazit na komplikace. Pojištění na riziko přepětí nebo znehodnocení potravin totiž nebývá součástí každé smlouvy. Lidé navíc musejí počítat se spoluúčastí. Některým škodám totiž mohou sami předcházet.
7. 7. 2025
Načítání...