MMF o české ekonomice: Letos bude hůř a příští rok naopak lépe, než se čekalo

Istanbul - Mezinárodní měnový fond výrazně zhoršil odhad poklesu české ekonomiky na letošní rok, výhled na příští rok naopak citelně zlepšil. Česká ekonomika letos klesne o 4,3 procent, příští rok má růst v rozsahu 1,3 procent, uvádí fond ve své aktualizované zprávě před výročním zasedáním MMF a Světové banky. Inflace by se ale měla v České republice držet nízko. Ve své zprávě MMF celkově zlepšil i výhled na celosvětový vývoj ekonomiky. Podle něho je hospodářská recese u konce.

Mezinárodní měnový fond zhoršil letošní odhad poklesu české ekonomiky. Podle fondu se letos česká ekonomika propadne o 4,3 procenta. Naopak v příštím roce odhaduje růst o jedno procento a tři desetiny. Měnový fond až dosud předpovídal pokles české ekonomiky kolem 3,5 procent. Na příští rok MMF předpovídal růst jen o 0,1 procent. S výraznějším propadem fond počítá i na Slovensku, kde na letošní rok dosud předpovídal pokles hrubého domácího produktu o 2,1 procenta, zatímco teď očekává propad o 4,7 procenta. „Oživení mladých tržních ekonomik ale bude v Evropě pomalejší než v mladých tržních ekonomikách ostatních regionů,“ píše se ve zprávě fondu.

Zatímco na letošní rok MMF očekává míru inflace 1,0 procenta, na příští rok počítá se zrychlením pouze na 1,1 procenta. Pokud jde o inflaci, situace jinde v Evropě bude ve srovnání s Českou republikou mnohem horší. Například průměr za střední Evropu MMF na letošní rok odhaduje na 3,6 procenta a na příští rok na 2,9 procent.

Rozhovor s Luďkem Niedermayerem (zdroj: ČT24)

MMF: Recese je u konce, výhled globální ekonomiky je lepší

Mezinárodní měnový fond zlepšil výhled globální ekonomiky na letošní i příští rok a oficiálně deklaroval, že hospodářská recese je u konce. Fond to sdělil před výročním zasedáním MMF a Světové banky (SB), které se koná v Istanbulu. Na letošní rok fond světové ekonomice předpovídá pokles o 1,1 procenta, na příští rok už ale počítá s růstem v rozsahu 3,1 procenta. Mezinárodní měnový fond ve své zprávě také zlepšil výhled na celosvětový vývoj ekonomiky. Podle něho je hospodářská recese u konce. Příští rok by mohla globální ekonomika vzrůst víc než o tři procenta.

Letošní výroční zasedání MMF a Světové banky se koná v Istanbulu. Tyto schůzky se zpravidla dva roky po sobě konají v ústředí MMF a SB ve Washingtonu, každý třetí rok se ale svolávají do některé z členských zemí. Poslední zasedání mimo Washington byla v Singapuru a v Dubaji.

Vydáno pod