Ministři se přou o průmyslovou zónu u Veselí nad Lužnicí. Nová místa versus ztráta kvalitní půdy

Nahrávám video
Přednosti a slabiny průmyslových zón
Zdroj: ČT24

Spor ministrů o plánovanou průmyslovou zónu ve Veselí nad Lužnicí vedl k tomu, že vláda v pondělí odložila jednání i o dalších možných zónách u Chebu, Veselí nad Moravou a v Moravských Budějovicích. Podle původního záměru mají zóny vyrůst do roku 2022. Náklady na jejich vybudování jsou odhadnuty na 1,3 miliardy korun, z toho státní dotace nemá přesáhnout 991 milionů korun.

Proti navrhované zóně u Veselí nad Lužnicí (132 hektarů) se postavil ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Vyrostla by totiž na vysoce kvalitní půdě.

 „Je na těch nejcennějších chráněných půdách, přímo v sousedství Chráněné krajinné oblasti,“ říká Jurečka. Připomněl také vznik aplikace, kterou vyvinul Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy (VÚMOP). Jsou v ní sdružená data od katastrálních úřadů, obcí s rozšířenou působností i například údaje o zaměstnanosti v regionech.

Zájemci si můžou volbou vhodných filtrů vybrat, zda chtějí na mapě republiky označit zastavěná území, vzdálenost potenciálních stavebních parcel od dopravní infrastruktury nebo oblasti, které leží v záplavovém území. Dají se v ní najít také přírodně chráněná území. Minimální vyhledávací velikost je deset hektarů.

Podle Jurečky by se mohlo aplikací řídit ministerstvo průmyslu a obchodu, které navrhlo, že by se měla vytvořit průmyslová zóna u Veselí nad Lužnicí. Přitom jsou v blízkosti místa s méně kvalitní půdou.

Zóny
Zdroj: ČT24

Kde stavět a pro koho

Přitom v Česku každý týden mizí nenávratně pod betonem několik hektarů často velmi kvalitní půdy. Podle ekologů by se místo toho mělo stavět na takzvaných brownfieldech - jako jsou například chátrající továrny.

Ani to však samo o sobě neznamená, že tak vyroste úspěšná průmyslová zóna. To je i příběh zóny Triangle na Lounsku, která se po roce 2003 rodila na bývalém letišti. Dlouho zůstávala prázdná, teprve nedávno zde začaly firmy připravovat své výrobní haly, montážní linky či třeba městečko se službami. 

obrázek
Zdroj: ČT24

Ředitel organizace Zelený kruh Daniel Vondrouš k tomu dodává, že pětina průmyslových zón není obsazená. „Než začneme budovat další, měli bychom využít ty stávající,“ dodává. 

Dalším problémem pak bývá i shánění pracovníků pro nové provozy. Z druhé strany však zaznívá, že například skoro desetihektarové logistické centrum Amazonu v Dobrovízi u Prahy znamená dva tisíce pracovních míst. A třeba starosta Veselí nad Moravou Miloš Kozumplík (ODS) doufá, že nové haly přilákají až 15 menších firem se zaměřením na kovoobrábění či dřevoobrábění. V ideálním případě až 600 pracovních míst by městu výrazně pomohlo.

  • Průmyslových zón podpořených státem je více než stovka. Pracuje v nich přes 130 tisíc lidí, dosud je vláda podpořila dvanácti miliardami korun. Další desítky malých zón pak často vznikají s přímou podporou obcí.
  • Pak jsou tu zóny strategické, tedy takové, které mají rozlohu minimálně 200 hektarů. Jde o Kolín – Ovčáry, Ostravu – Mošnov, dále o zónu zvanou Joseph na Mostecku, v Žatci je to Triangl a na Moravě Holešov. Nejsou ještě plně obsazeny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Reportéři ČT zmapovali šedou zónu byznysu okolo pracovních agentur

Reportéři ČT pátrali v šedém byznysu pracovních agentur. Ti, kdo v této šedé zóně podnikají, se často pohybují na hraně zákona, nebo dokonce za ní. Lidé pracují v hrozných podmínkách, někdy i zcela na černo bez pracovní smlouvy. Stát přitom přichází ročně kvůli nezaplaceným daním a odvodům o desítky miliard korun. Existují tací, kteří na celém systému velice dobře vydělávají, a dokonce tvrdí, že mají kontakty na některá ministerstva, kde se řeší právě tento byznys. Na to, kdo jsou tito lidé a v čem selhává stát, se zaměřilo nové vydání pořadu Reportéři +.
před 26 mminutami

Města přicházejí kvůli nezaplaceným pokutám o desítky milionů

Města a obce odepisují ročně desítky milionů korun na nezaplacených pokutách za porušování veřejného pořádku. Problém jim pomáhá řešit celní správa, která pro radnice dluhy také vymáhá. I ona ale dostane z dlužníků jen třetinu peněz, které mají zaplatit. Podle varování centrálního registru dlužníků by letos počet insolvencí mohl narůst až o padesát procent. A s tím i objem pokut, které zůstanou nezaplacené.
před 14 hhodinami

Nezaměstnanost překročila v lednu pět procent

Nezaměstnanost v Česku v lednu meziměsíčně vzrostla o 0,3 procentního bodu na 5,1 procenta. Na zvýšení měl vliv každoroční sezonní nárůst i navýšení podpory v nezaměstnanosti v prvních měsících, které je platné od ledna, uvedl Úřad práce ČR. Analytici také zmiňují vliv flexinovely zákoníku práce a odliv pracovníků z průmyslu. Nezaměstnanost podle nich roste dlouhodobě.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Kabinet mění opatření proti erozi půdy

Ministr zemědělství Martin Šebestyán (za SPD) oznámil, že mění požadavky na opatření proti erozi zemědělské půdy. Dále chce také upravit plochu, které se povinnost bránit odnosu části půdy vlivem srážek týká. Aktuálně to je zhruba 65 procent půdy v Česku. Někteří zemědělci upozorňují, že to je jeden z nejpřísnějších standardů v EU, kde je to průměrně 40 procent. Asociace soukromého zemědělství to vysvětluje tím, že v Česku je výrazně vyšší podíl velkých ploch v erozně ohrožených lokalitách.
před 21 hhodinami

Tržby ve službách loni meziročně stouply o 1,8 procenta

Tržby ve službách v Česku loni meziročně reálně vzrostly o 1,8 procenta. Zpomalily tak růst, v roce 2024 totiž stouply podle revidovaných údajů o 2,3 procenta. Tržby minulý rok neklesly v žádném ze sledovaných odvětví služeb, nejvíce k růstu přispěly profesní, vědecké a technické činnosti. Vyplývá to z údajů, které na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
včera v 10:08

Studenti vyvinuli aplikaci na vyhledávání brigád

Gymnazisté z Humpolce spouští novou aplikaci na brigády – studenti si mohou snáz najít přivýdělek a firmy zase potřebné síly. Prototyp je hotový a na Vysočině právě začíná testování mezi středoškoláky.
včera v 07:30

Opoziční demokraté požadují vyšetření obchodů Trumpovy rodiny s Emiráty

Američtí opoziční demokraté požadují vyšetření obchodu mezi vládnoucími rodinami USA a Abú Dhabí. Ropná monarchie získala od Američanů vysoce chráněné vyspělé čipy. Jen několik měsíců předtím přitom příbuzný šajcha Ál Nahjána koupil za půl miliardy dolarů podíl v Trumpově rodinné firmě. Bílý dům podezření ze střetu zájmů odmítá.
8. 2. 2026

Thonetům vrátí čestné občanství, jejich židle se v Bystřici vyrábějí dodnes

Obec Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku napraví historickou křivdu a po 78 letech vrátí čestné občanství vynálezcům ohýbaného nábytku Augustovi a Jakobovi Thonetovým, které jim komunisté vzali v roce 1948. Jejich patent na ohýbání bukového dřeva dnes v Česku využívá jako jediná firma sídlící v Bystřici. O židle vyvinuté v polovině 19. století mají pořád zájem zákazníci z celého světa.
8. 2. 2026
Načítání...