Ministerstvo obrany loni zadalo zakázky za 1,5 miliardy korun bez výběrových řízení

3 minuty
Ministerstvo obrany: Bez výběrových řízení
Zdroj: ČT24

Zakázky na novou techniku skoro za půl druhé miliardy korun rozdalo minulý rok bez výběrových řízení ministerstvo obrany. Žádný zákon tím neporušuje, ale podle některých členů poslaneckého výboru pro obranu by tak nemělo postupovat opakovaně.

Na výrobu 5 vyprošťovacích vozidel vypsalo ministerstvo soutěž skoro za 200 milionů už na konci roku 2014. Pak ji ale zrušilo, protože ji samo vyhodnotilo jako diskriminační.

Novou soutěž ale už nevypsalo. O několik měsíců později zadalo zakázku přímo - Vojenskému technickému ústavu (VTÚ), což je státní podnik. Podmínky zakázky zůstaly stejné.

Analytik: Jen zbytečné zvýšení ceny

Analytik Transparency International ČR Milan Eibl v tomto případě soudí, že VTÚ bude stejně kupovat podvozky od Tatry, která už je nabízela a nabízela je za nižší cenu. Postup ministerstva tak podle něho pouze zvyšuje cenu veškeré zakázky ještě o plat a náklady VTÚ na administraci celé zakázky.

Cena se i kvůli tomu zvedla o 6 milionů korun.

Zakázky bez výběrových řízení
Zdroj: ČT24

 Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek hájí zvolený postup tím, že cesta výběrového řízení je leckdy dlouhá a ne vždy úspěšná. „Takže my kupujeme to, co už je v armádě používané, s čím jsou vojáci spokojeni,“ dodal.

Člen sněmovního výboru pro obranu Jiří Skalický /TOP09/ soudí, že používat tento postup plošně je špatně. „Nelze ho použít vždy a za jakýchkoli okolností“. Jeho kolega ve výboru, Antonín Seďa /ČSSD/, si myslí, že ministrovi obrany Martinu Stropnickému (ANO) se nepodařilo „ztransparentnit proceduru akvizic“, tedy provázanost dlouhodobého plánování s běžnými akvizicemi a nákupy.

Vítězem je Tatra

Většina peněz z loňských zakázek na novou techniku zamíří rovnou nebo zprostředkovaně do kopřivnické Tatry. Ta armádě dodá podvozky, celá auta nebo třeba minomety. Podle ministerstva obrany proto, že už teď Tatra tvoří většinu armádní flotily.

Máme na to veškerý servis a logistiku, takže jednotná platforma na vozidlech Tatra je logickým řešením.
Jan Pejšek
mluvčí ministerstva obrany

Konkurence však tvrdí, že v některých případech by veřejná soutěž stlačila cenu dolů. Podle zkušeností obchodního ředitele STV Group Jana Děckého se účastníci soutěže – vědomi si konkurence - drží více při zemi. Lze pak podle něho očekávat, že zadavatel dosáhne lepší ceny.

Armáda bude modernizovat minimálně dalších pět let. Pořizovat bude také dvě desítky nových pandurů. Za jeden a čtvrt miliardy je koupí od firmy Excalibur Army. Od společnosti, která vlastní i kopřivnickou Tatru.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Analytici se ohlížejí za rokem Trumpa v úřadu

Americký prezident Donald Trump se přesně před rokem vrátil do Bílého domu. Sliboval ekonomický růst, tvrdou protiimigrační politiku, cla, zeštíhlení federální vlády nebo rychlý konec ruské invaze na Ukrajinu. Za prvním rokem druhého Trumpova mandátu se postupně ohlížejí analytici a redaktoři ČT.
13:28Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ministerstvo financí zlepšilo letošní výhled ekonomiky

Ministerstvo financí zlepšilo letošní výhled české ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) podle zveřejněné predikce vzroste o 2,4 procenta, v listopadu ministerstvo čekalo růst 2,2 procenta. Průměrná inflace za letošní rok by měla dosáhnout 2,1 procenta, proti předchozí predikci je odhad nižší o 0,2 procentního bodu.
včeraAktualizovánovčera v 13:06

Služby trápí nedostatek pracovníků, shodli se hosté Událostí, komentářů z ekonomiky

Zdražování služeb v Česku zůstává nad průměrem celkové inflace a podobný vývoj experti očekávají i v letošním roce. O inflaci ve službách, jejím dopadu na podnikání a budoucím vývoji v Událostech, komentářích z ekonomiky debatovali hlavní ekonom České bankovní asociace Jaromír Šindel, viceprezident Svazu prodejců a opravářů motorových vozů Jiří Tůma a majitel kadeřnictví a člen Asociace kosmetických a kadeřnických oborů Tomáš Arsov. Debatou provázela Vanda Kofroňová.
včera v 06:29

Čína hlásí růst ekonomiky o pět procent

Čínská ekonomika v loňském roce vzrostla o pět procent, oznámil podle zpravodajských agentur čínský statistický úřad. Údaj je tak podle agentury Reuters v souladu s vládním cílem. V posledním čtvrtletí loňského roku čínské hospodářství vykázalo meziroční růst o 4,5 procent. Údaje jsou mírně nad očekávání analytiků.
včeraAktualizovánovčera v 03:24

Evropská unie podle FT zvažuje cla za 93 miliard eur v odvetě za Trumpovy hrozby

Evropská unie zvažuje, že zavede na zboží ze Spojených států dovozní cla v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Mohla by také omezit přístup amerických společností na unijní trh. Uvádějí to zdroje britského deníku Financial Times (FT). Tímto plánem by Unie mohla reagovat na tarify, kterými hrozí americký prezident Donald Trump těm ze spojenců v NATO, kteří se staví proti jeho kampani za získání Grónska.
18. 1. 2026Aktualizováno18. 1. 2026

Kvůli silným mrazům byla na začátku týdne rekordní spotřeba elektřiny

Domácnosti i firmy mají na svědomí vysokou spotřebu elektřiny a plynu. V mrazivých dnech se totiž výrazně zvyšuje energetická náročnost vytápění budov. Na začátku týdne padl dokonce rekord zatížení české elektrizační soustavy. Většinu spotřeby v dané chvíli pokrývaly tepelné, jaderné a plynové elektrárny.
18. 1. 2026

Vláda zahájí přípravné kroky k zestátnění ČEZu, řekl Havlíček

Vláda dál počítá s výkupem akcií ČEZu, proces bude trvat rok a půl až dva. V rozhovoru pro Týden v politice to uvedl první vicepremiér Karel Havlíček (ANO). Přesný postup ministr průmyslu a obchodu nekomentoval – s ohledem na to, že jde o cenotvorné informace. Přípravné kroky by ale podle něj mohly začít v následujících měsících.
18. 1. 2026

Brusel chce kritickou infrastrukturu bez čínské stopy, píše FT

Evropská komise (EK) plánuje postupné vyloučení čínských technologií z kritické infrastruktury v Evropské unii. Dotknout by se to mělo například telekomunikačních sítí, solární energetiky či bezpečnostních skenerů. Informoval o tom deník Financial Times (FT) s odvoláním na zdroje z Komise.
17. 1. 2026
Načítání...