Maďarští poslanci zvedli ruce pro znárodnění soukromých důchodů

Budapešť - Maďarští poslanci dle očekávání schválili zásadní změnu penzijního systému, a podpořili tak ultimátum kabinetu Viktora Orbána. Maďaři buď od ledna převedou peníze ze soukromých penzijních fondů do státního, nebo v budoucnu přijdou přibližně o sedmdesát procent důchodu. O reformě se tak často mluví jako o znárodnění úspor, kterým chce maďarská vláda snížit státní dluh. Ekonomové nicméně varují, že dlouhodobou stabilitu to maďarskému rozpočtu nepřinese.

Maďarsko bere zpět svou penzijní reformu z roku 1997. Pro tento radikální krok se v pondělí vyslovilo 250 poslanců. 58 bylo proti, 43 se hlasování zdrželo. Zásadní obrat kurzu se dotkne asi tří milionů Maďarů. Na jejich soukromých penzijních účtech leží v přepočtu asi 270 miliard korun, ke kterým se chce vláda dostat a snížit o ně státní dluh. Hrozí střadatelům tím, že pokud peníze nepřevedou, penze, vypočítávané z příjmů po lednu 2011, budou mít o tři čtvrtiny nižší.

„Osobně se domnívám, že převážná většina klientů soukromých penzijních fondů, kteří myslí logicky a rozumně, dojde k závěru, že nechce ztratit 70 procent svých budoucích penzí, takže nezůstane v soukromém penzijním systému.“

2 minuty
Telefonát Ladislava Kerekeše
Zdroj: ČT24

Proti reformě se už postavila tamní asociace soukromých penzijních fondů Stabilitas. Po ústavním soudu chce, aby všechna rozhodnutí vlády a parlamentu v této oblasti zrušil, a chystá se obrátit i na štrasburský soud pro lidská práva.

Na odpor se staví i sami Maďaři. V neděli proti Orbánově vládě proběhla největší demonstrace od letošního jara. Premiér se snaží všechny uklidnit svou facebookovou kampaní, ve které prohlašuje, že jsou soukromé fondy vysoce rizikové.

Ekonomové: Přístup maďarského kabinetu je krátkozraký

Postup maďarské vlády se moc nezamlouvá ani ekonomům. V příštím roce sice zestátnění penzí v soukromých fondech pomůže srazit deficit pod 3 procenta HDP, zásadní reformy, které by ekonomiku nastartovaly ale stále chybí, a tak se Maďarsku v dalších letech valně nejspíš nepovede.

„I když se pro rok 2011 očekává, že se deficit země sníží k 2,9 procentům HDP, dosáhne se toho prostřednictvím nesčetných krátkodobých opatření. To znamená, že rozpočet bude po roce 2012 neudržitelný,“ varoval Peter Attard Montalto z londýnské pobočky Nomury.

Přístup maďarské vlády je v Evropě naprostou raritou. Srovnání najdeme snad jen v Argentině, která ještě před bankrotem v roce 2001 znárodnila ze soukromých důchodových účtů přes tři miliardy dolarů a před dvěma lety je pak znárodnila úplně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 5 hhodinami

Rusy sankce pálí, ale jejich ekonomiku to nepoloží, zaznělo v 90' ČT24

Evropští lídři zatím nebudou rušit sankce proti Rusku. Právě to přitom Moskva požaduje výměnou za to, že přistoupí na klid zbraní v Černém moři. Hosté 90' ČT24 se shodli na tom, že sankce sice Rusy pálí více, než přiznávají, ale ekonomiku to nepoloží. „Rusové toho vydrží hodně, nějaká nespokojenost se projeví mnohem pomaleji, než bychom čekali,“ řekla redaktorka Deníku N Petra Procházková.
před 17 hhodinami

Americká firma Aludyne propouští všechny zaměstnance závodu v Ostravě

Americký výrobce autodílů Aludyne propouští všech 331 zaměstnanců závodu v Ostravě. V pátek to uvedl server Novinky.cz. Důvodem je podle americké skupiny úbytek klientů. Provoz firmy Aludyne Czech, která vyráběla hliníkové součástky pro automobilový průmysl, skončí k poslednímu březnu.
28. 3. 2025

Americká cla dle firem negativně ovlivní český export. Německo volá po urychleném jednání

Chystaná americká cla budou mít podle zástupců tuzemského průmyslu negativní dopad na český export, zejména na dodavatele dílů. Podle automobilky Škoda Auto lze kromě toho navíc očekávat i další nepřímé efekty pro evropský automobilový trh v čele s přílivem vozů z Číny. Česko loni dle dat Svazu průmyslu vyvezlo do USA stroje a dopravní prostředky za 71 miliard korun. Negativně vnímají americká cla také ministři států EU.
27. 3. 2025Aktualizováno27. 3. 2025

Dovoz plynu z Ruska do EU loni vzrostl, tvrdí analýza

Dovoz ruského plynu do Evropské unie se loni zvýšil o osmnáct procent, a to navzdory plánu bloku dodávky fosilních paliv z Ruska do roku 2027 postupně ukončit. Podíl na růstu měly hlavně Itálie, Česko a Francie, uvádí ve své analýze institut Ember. Co se ale týče ropy, tuzemský provozovatel ropovodů Mero uvedl, že Česko poprvé v praxi využije nově rozšířený ropovod TAL, jímž by měly ve druhé polovině dubna dorazit první zvýšené dodávky neruské ropy.
27. 3. 2025Aktualizováno27. 3. 2025

Resort chce zálohování PET lahví a plechovek do dvou let

Ministerstvo životního prostředí chce spustit zálohování PET lahví a plechovek nejpozději v lednu 2027. Podle návrhu by zálohový systém fungoval v prodejnách a u benzinových pump – celkem na jedenácti tisících místech. Zálohu resort životního prostředí stanovil na čtyři koruny. Některé obce a podnikatelé jsou ale proti. Není navíc jisté, zda zákonodárci stihnou předlohu schválit do konce současného volebního období. Pokud nyní Česko zálohování nespustí, stejně se mu v budoucnu kvůli nařízení Evropské unie pravděpodobně nevyhne. Členským státům už příští rok vznikne povinnost sesbírat osmdesát procent PET lahví a také plechovek. Ty, které to nesplní, budou muset od roku 2029 povinně zavést zálohový systém.
25. 3. 2025

Výroba aut za leden a únor meziročně klesla

Automobilky v Česku vyrobily v lednu a únoru 234 341 osobních aut. V porovnání se stejným obdobím loňského roku to bylo o 10,9 procenta méně. Výrazný vzestup zaznamenala výroba elektromobilů, jejich podíl na celkové produkci meziročně stoupl ze sedmi na téměř sedmnáct procent. Dařilo se také výrobě autobusů, která stoupla o více než čtvrtinu. V úterý to oznámilo Sdružení automobilového průmyslu (SAP).
25. 3. 2025

Vláda chce navýšit rozpočet resortu obrany na rekordní částku

Vláda chce příští rok navýšit rozpočet ministerstva obrany na rekordních více než 187 miliard korun, zjistila ČT. Resort má tedy oproti letošku dostat 33 miliard navíc. Právě výrazný růst těchto výdajů považuje kabinet za jednu z priorit pro sestavování příštího rozpočtu. Lídři vládních stran už teď přiznávají, že kvůli rekordním výdajům na obranu může skončit snižování deficitu.
24. 3. 2025
Načítání...