Lídrem v růstu produkce ropy zřejmě zůstanou Spojené státy

Londýn - Hlavním zdrojem růstu světové produkce ropy zůstanou do konce tohoto desetiletí Spojené státy, a to navzdory propadu cen této strategicky důležité suroviny. Uvádí to výhled Mezinárodní agentury pro energii (IEA). Její prognóza je v rozporu s předpoklady, že pokles cen povede k dramatickému zpomalení růstu těžby z břidlicových ložisek v USA.

IEA nicméně upozornila, že kombinace nízkých cen, západních sankcí a výkyvů devizových kurzů bude tlačit dolů produkci ropy v Rusku. Podíl Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) na světových dodávkách se podle IEA sice mírně zvýší, nevyšplhá se však zpět na úrovně z období před rozmachem těžby z břidlicových hornin v USA. 

Za rozmachem produkce ropy ve Spojených státech stojí technologie zvaná hydraulické štěpení, jinak také frakování. Ta se používá k těžbě z břidlicových hornin, je však nákladnější než některé jiné těžební postupy. Růst těžby z břidličných formací v USA přitom citelně přispěl k výraznému zlevnění ropy na světových trzích. Jejich propad se ještě prohloubil, když OPEC v listopadu rozhodl neomezit těžbu, aby si udržel podíl na trhu.

Právě politiku OPECu dnes kritizoval šéf největšího ruského ropného vývozce Rosněfť Igor Sečin. Podle něj prý kartel prakticky ztratil vliv a rozhodnutí nechat ceny dál klesat prý vedlo k destabilizaci trhu.

Cena americké lehké ropy WTI v lednu sestoupila pod 45 dolarů za barel, ačkoli ještě loni v létě dosahovala téměř 110 dolarů. V posledních týdnech nicméně zamířila vzhůru a nyní se nachází nad 50 dolary za barel. Podle IEA však bude toto oživení relativně omezené a ceny se stabilizují hluboko pod maximy z minulých let. 

IEA předpokládá, že růst poptávky po ropě v příštím roce zrychlí na 1,13 milionu barelů denně z letošních 910 tisíc barelů denně. Domnívá se ale, že pokles cen ropy bude mít ve zbytku desetiletí na růst poptávky jen omezený dopad, nelze od něj prý očekávat ani výraznější podporu pro hospodářský růst. „Navzdory prudkému poklesu cen ropy byly vyhlídky pro globální hospodářský růst v uplynulých šesti měsících opakovaně zhoršeny,“ cituje ze zprávy agentura Reuters.

3 minuty
Jak na tom bude ropa v dalších letech?
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Nejde o ekonomické cíle, míní o amerických clech Rusnok. Je to chaos, říká Hnát

Z některých příkladů je vidět, že nejde o obchod ani o americký schodek, řekl v pořadu 90’ ČT24 bývalý guvernér ČNB Jiří Rusnok v souvislosti s některými oznámenými cly ze strany prezidenta USA Donalda Trumpa. S tím souhlasil i prorektor VŠE v Praze Pavel Hnát, který zmínil, že současný chaos ukazuje na to, že ve věci žádné ekonomické propočty nejsou. Člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Petr Zahradník pak zmínil, že silnou kartou Evropy je zpracovatelský průmysl.
před 1 hhodinou

Kanada bude čelit clu ve výši 35 procent, EU brzy dostane dopis, oznámil Trump

Kanada bude od 1. srpna čelit clu ve výši 35 procent na dovoz zboží do Spojených států, sdělil v noci na pátek americký prezident Donald Trump. Podle tiskových agentur se tak vyjádřil v dopise kanadskému premiérovi Marku Carneymu, který chce do uvedeného data s Washingtonem ještě jednat. Zbývajícím obchodním partnerům, kteří dosud podobný dopis neobdrželi nebo nedosáhli rámcových dohod, budou USA účtovat plošnou celní sazbu ve výši patnáct nebo dvacet procent, řekl šéf Bílého domu stanici NBC News. Evropská unie podle něj dopis dostane brzy.
05:47Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Nástupní platy jsou nízké, nelze sehnat lidi do veřejné správy, zní z odborů

Zástupci vlády a odborů se nedohodli na tom, jak by v příštím roce měly růst platy ve veřejném sektoru. Zajedno jsou ale v otázce postupného zrušení první platové tabulky. Podle předsedy Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře nelze do samospráv či státní správy kvůli nízkým platům nabrat nové zaměstnance. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj říká, že platy by měly kopírovat růst v soukromém sektoru. Česko podle něj zůstává zemí nízkých nákladů.
před 5 hhodinami

Ekonomy znepokojuje situace na realitním trhu

Červnová inflace zrychlila v meziročním srovnání téměř ke třem procentům z květnových 2,4 procenta. To je nejvyšší hodnota od loňského prosince. Ekonomka a bývalá zástupkyně České republiky ve Světové bance Jana Matesová se obává situace na realitním trhu, ekonom Jan Švejnar zase v případě zvyšování cen volá po navýšení dovozu. Řekli to v 90' ČT24 moderované Jakubem Musilem.
před 9 hhodinami

Bitcoin pokračuje v růstu na další rekordy, překonal hranici 118 tisíc dolarů

Cena bitcoinu v pátek pokračuje v prudkém růstu. Kolem 8:30 SELČ se vyšplhala na další rekord, za posledních 24 hodin posílila zhruba o sedm procent a dostala se nad 118 tisíc dolarů (2,49 milionu korun), vyplývá z údajů kryptoměnové burzy CoinDesk. Výrazně zpevňují i další kryptoměny.
05:54Aktualizovánopřed 10 hhodinami

Snahu vlády o změnu systému emisních povolenek podporují odbory i zaměstnavatelé

Zaměstnavatelé a odbory podporují snahu vlády o změnu systému obchodování s emisními povolenkami ETS 2. Žádají ucelenou analýzu dopadů jejich zavedení. Prosazují také to, aby se evropské dotace po roce 2027 zacílily do několika málo oblastí a využily na strategické projekty, řekli po čtvrtečním jednání tripartity šéf Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj a předák ČMKOS Josef Středula. Dohodnout se nepodařilo na růstu platů ve veřejném sektoru.
včeraAktualizovánovčera v 22:45

USA zavádí další cla, dotknou se zboží z Brazílie nebo Iráku

Prezident USA Donald Trump oznámil nová dovozní cla pro osm dalších zemí. Je mezi nimi třeba Brazílie, za importy z jihoamerické země se bude platit 50procentní clo. Ve výši 30 procent pak budou cla na zboží z Alžírska, Iráku, Libye a Srí Lanky. Na zboží z Moldavska a Bruneje vyměřil Trump 25procentní clo a na zboží z Filipín bude celní přirážka 20 procent. Opatření vstoupí v platnost k 1. srpnu, EU mezi novými tarify nefiguruje. Ke stejnému datu zavádí Bílý dům také 50procentní cla na dovoz mědi.
9. 7. 2025Aktualizovánovčera v 21:21

Problém způsobilo násobení poruch, řekl šéf ČEPSu k pátečnímu výpadku proudu

Příčinou pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v části Česka byl souběh několika problémů, důvod souběhu je ale stále nejasný, sdělil předseda představenstva ČEPSu Martin Durčák. Zároveň vyloučil přetížení sítě přetoky nebo poškození třetí osobou, soustava podle něj před výpadkem fungovala spolehlivě. ČEPS ve čtvrtek také spustil mimořádné kontroly klíčových elektrických vedení za využití termovize. Výsledky bude mít v řádu týdnů.
včeraAktualizovánovčera v 20:50
Načítání...