Kypr hledá cestu z krize. Vpustí na svůj trh hazardní hráče?

Nikósie - Kypr, těžce zasažený krizí svého bankovního sektoru, hledá všemožné uličky, kterými by se dostal z problémové situace. Jednou z možností navrhovaných prezidentem země je i lehce kontroverzní otevření kasin, které by měly do státní kasy vehnat potřebné finance a pomoci ekonomice postavit se znovu na nohy. Doposud byla proti vlivná ortodoxní církev, krizová situace ale možná prolomí ledy.

Prezident Nikos Anastasiadis je přesvědčen, že jednou z cest, jak posílit tamní ekonomiku, by bylo otevření kasin. Tomu doposud bránila vlivná ortodoxní církev. Hazardní herny jsou tak v současnosti pouze v severní, turecké části Kypru.

Hazardní hry jsou však jen jednou z možností. Další podpora ekonomiky by se mohla skrývat v odstranění zdanění zisků firem, čímž by se do země opět nalákaly velké společnosti. V současnosti daň ze zisku právnických osob činí deset procent. Prezident by rovněž rád zlepšil úvěrové podmínky, navrhuje prodloužení doby splatnosti a snížení úrokových sazeb z úvěrů.

Těžké časy mohou podle prezidenta pocítit i cizinci ze zemí mimo Evropskou unii, kteří na Kypru pracují. Vláda hodlá se zaměstnavateli vyjednat neformální pracovní doložku na ochranu kyperských zaměstnanců. Na Kypru nyní pracuje kolem 100 000 lidí ze zemí mimo EU, hlavně jako domácí sluhové a chůvy, část jich pracuje ve stavebnictví.

Kurz bitcoinu na internetu
Zdroj: ČT24/bitcoin.de

Kybernetická měna bitcoin na krizi reaguje pozitivně

Finanční krize na Kypru doprovázená zabavením části bankovních vkladů má dopad i na kybernetickou měnu bitcoin. Její hodnota minulý týden prudce vzrostla, protože investoři hledají bezpečné investice. Bitcoin je čtyři roky stará digitální měna vytvořená neznámým hackerem, píše na svých internetových stránkách CNNMoney.

Cena bitcoinu se od doby, kdy Kypr začal jednat o ořezání vkladů v rámci získání záchranného úvěru od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu, zvýšila o 87 procent. Hodnota jednoho bitcoinu podle burzy Mt. Gox, která je největší a nejstarší burzou pro obchody s kybernetickou měnou, nyní odpovídá 88 dolarům.