Kubánci objevují kouzlo vlastních restaurací

Havana - Soukromé restaurace jsou ve světě naprosto běžnou věcí, na Kubě ale dochází k jejich rozvoji až teď. Díky reformám otevírá své vlastní podniky čím dál víc Kubánců a právě restaurace patří mezi nejoblíbenější. Řada z nich dokonce fungovala už dřív, ovšem ilegálně.

Privátní restaurace nyní na Kubě zažívají boom. Živnostníci tak už neprodávají jen fast food na ulicích, ale řada z nich vzniká nově. Některé přitom fungovaly tajně i za Fidela Castra, jako například restaurace La Casa.

Majitel restaurace La Casa Alejandro Robaina už založil blog a účet na Facebooku, aby přilákal jak Kubánce s přístupem na internet, tak i zahraniční hosty: „Naše stránky mají dobrou návštěvnost. A na Youtube máme i video, kde představujeme naše jídlo, i to, jak ho náš šéfkuchař připravuje.“

Restaurace na Kubě (zdroj: ČT24)

Alejandro Robaina, majitel restaurace La Casa

„Konkurence je dobrá. Někdo říká: Proděláš, přijde míň lidí, protože mají na výběr u více podniků. Já se ale nebojím. Ostatní by museli být tak dobří jako já. Teď můžu naplno využít své nápady, jsem šťastný. To je hospodářská soutěž, a to je umění.“

Kubánci lákají na nadstandartní služby

Nespí ale ani konkurence - další restaurace lidi lákají třeba na 24hodinový servis nebo dodávku jídel domů. Od května můžou jejich majitelé navíc legálně zaměstnávat personál. Z nových pravidel má radost i majitelka restaurace La Galeria Giselle Nicolasová: „Předtím, než jsme otevřeli, jsme navštívili řadu podniků. Viděli jsme dobré i špatné věci. No a teď jsme tady, pracujeme každý den. Stále není vše dořešeno, hodně záleží na vládě.“

Změny na Kubě jsou podle amerického prezidenta Obamy stále příliš malé. Kubánci, kteří se do podnikání pustili, jsou ale šťastní, že můžou vzít alespoň částečně osud do svých rukou.

Kubánská restaurace
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 3 hhodinami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 4 hhodinami

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
před 16 hhodinami

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
před 17 hhodinami

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
před 17 hhodinami

Senátoři by tento týden mohli vrátit sněmovně až tři vládní předlohy

Přestože má koalice v horní komoře jasnou většinu, senátoři by mohli tento týden vrátit sněmovně až tři vládní předlohy. Konkrétně jde o úpravy energetického a vysokoškolského zákona a také o další normy pro ukrajinské uprchlíky. Výhrady v rozhovorech pro ČT připustily všechny senátorské kluby.
včera v 20:54

V Česku se loni vyrobilo rekordních 1,453 milionu aut

Výroba osobních aut v Česku v předchozím roce vzrostla meziročně o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů. Produkce elektrických aut naopak klesla o 16 procent na 151 162 elektromobilů a plug-in hybridů. Více než 93 procent vyrobených automobilů firmy vyvezly. Export vozidel tak v meziročním srovnání zaznamenal 4,5procentní nárůst, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
včeraAktualizovánovčera v 13:45

Výroba elektřiny v Česku dál klesá, oslabují hlavně uhelné elektrárny

České energetické zdroje loni vyprodukovaly 68,7 terawatthodiny elektřiny, což je meziročně o čtyři procenta méně. Důvodem tohoto trendu je především nižší produkce uhelných elektráren, vyplývá ze zprávy oborových webů oEnergetice.cz a Ušetřeno.cz za rok 2024. Loňská výroba byla podle propočtů ČTK nejnižší přibližně od roku 2001.
včera v 09:26
Načítání...