Kdo loni čerpal od státu nejvíc? Eurovia, Hochtief a Metrostav

Praha - V loňském roce klesl počet veřejných zakázek. Meziročně se jejich objem snížil o 18 miliard na celkem 475 miliard korun. Podle výroční zprávy ministerstva pro místní rozvoj získala nejvíc peněz stavební firma Eurovia (3,837 miliardy). Ze státní kasy pak největší objem zakázek vypsalo Čepro (45,115 miliardy). Pokles podle resortu ovlivnily hlavně vládní škrty v minulých letech.

Na tomto vývoji měli velký vliv veřejní zadavatelé, u nichž loni došlo k meziročnímu poklesu objemu zakázek o osm miliard na 406 miliard korun. „Vývoj celkového objemu finančních prostředků u veřejných zadavatelů je pro trh veřejných zakázek zcela zásadní, protože co do objemu představují veřejní zadavatelé téměř 85 procent trhu. Zároveň jsou to právě rozpočty veřejných zadavatelů, které jsou nejvíce ovlivňovány fiskální politikou vlády,“ uvádí zpráva zpracovaná ministerstvem pro místní rozvoj (MMR).

Právě vládní škrty v minulých letech výrazně ovlivnily i trh veřejných zakázek. „Fiskální restrikce dosáhly v souhrnu za roky 2010 až 2013 výše 130 miliard korun, což rovněž negativním způsobem ovlivnilo státní investice a spotřebu. To se mimo jiné projevuje i v poklesu výše veřejných investic, které se od roku 2009 snížily o 69 miliard korun,“ vysvětluje MMR a dodává: Většina těchto investic je realizována právě skrze veřejné zakázky.

Tomáš Langr, ředitel poradenské společnosti Otidea

„Dá se říct, že za několik posledních let je pokles zakázek citelný – a to od roku 2010, možná ještě dříve.“

Současně loni klesaly výdaje na nákupy od externích dodavatelů také u obcí, krajů a jejich příspěvkových organizací. Úsporná opatření vedla k tomu, že se podíl veřejných zakázek na celkových výdajích veřejného sektoru snížil na loňských 24 procent z 30 procent v roce 2009. 

Langr: Pokles zakázek je citelný (zdroj: ČT24)

Podle ministerstva se jedná o logický důsledek faktu, že nákupy dodávek, služeb a stavebních prací je možné redukovat podstatně jednodušším způsobem než sociální transfery, mzdové výdaje nebo náklady dluhové služby. Navíc úředníci podle ředitele poradenské společnosti Otidea Tomáše Langra sice zakázku vypíšou, ale pro administrativní náročnost ji už nestihnou dokončit.

  • Největším veřejným zadavatelem zakázek byla loni společnost Čepro - vypsala 37 zakázek za 45,115 miliardy korun.
  • S odstupem následovalo Ředitelství silnic a dálnic ČR (574 zakázek za 13,392 miliardy korun) a Lesy ČR (521 zakázek za 5,6 miliardy korun). 
  • Mezi takzvanými sektorovými zadavateli dominovala Správa železniční dopravní cesty s 88 zakázkami za celkem 15,024 miliardy korun.
  • Nejvíce peněz od veřejných zadavatelů získaly v loňském roce stavební firmyNejúspěšnější z nich byla s 249 zakázkami za celkem 3,837 miliardy korun Eurovia CSDruhá skončila společnost Hochtief CZ (54 zakázek za 3,749 miliardy korun), následovaná třetím Metrostavem (81 zakázek za 3,514 miliardy korun). Ten však získal dalších 4,282 miliardy korun ze čtyř zakázek pro takzvané sektorové zadavatele.