Gurría: Euro v Česku není na pořadu dne

Praha - Generální tajemník OECD Ángel Gurría dnes v Praze hodnotil stav české ekonomiky. Pochválil vládu za balík navržených reforem, kritizoval Česko za nadměrné používání fosilních paliv a uvedl, že otázka eura není pro Česko na pořadu dne. Dále doporučil Česku vytvořit nezávislou instituci, která by měla dohlížet na veřejné finance.

Řada lidí se ptá, jaké výhody bude euro pro Česko mít. „Proč se srovnávat s Řeckem a ne Německem? Řecko má extrémní problémy, které už částečně kontaminovaly i další státy eurozóny. Například dluh Itálie (120 procent HDP) nenarostl za včerejšek a ani nevznikl před deseti lety, kdy Itálie vstoupila do eurozóny. Neobviňujte ze všeho euro. Je to nástroj, který dělá život v Evropě snadnější a v mnoha směrech levnější. Současné problémy nejsou o měně, jsou o politice,“ řekl Gurría.

Ángel Gurría:

„Otázka eura není v současné situaci na pořadu dne. Teď se mluví spíš o konkurenceschopnosti koruny. Myslím, že se zavedením eura není potřeba spěchat.“

Gurría pochválil vládu za navržený balík důležitých reforem, z nich už řada v parlamentu prošla. Vyzdvihl také Strategii konkurenceschopnosti, která byla prezentována teprve před několika týdny. Jde o komplexní a velmi ambiciózní plán. Uvést ho do praxe bude pro vládu velká výzva. Česko je malá ekonomika velmi závislá na obchodu, přičemž konkurence je obrovská. „S touto strategií jí můžete nejen dobře čelit, ale i získat větší podíl na světovém obchodu,“ dodal Gurría.

Diskutujte o důchodové reformě

Hodně diskutovaným tématem je v Česku důchodová reforma. Hlavně její druhý pilíř, který bude dobrovolný. Je to tak správně? „My vždycky doporučujeme všem našim členských státům, aby měly alternativu k prvnímu pilíři důchodového systému. Některé země mají dva, jiné dokonce tři. Já můžu české vládě jen pogratulovat k návrhu druhého pilíře. Vím, že tady v Česku se o něm hodně debatuje. Je to téma, které se dotýká každého. Jak občanů, tak velkých společností. A je to logické. Do důchodového spoření jde z kapes občanů hodně peněz,“ komentoval Gurría.

Rozhovor s Ángelem Gurríou (zdroj: ČT24)

V Česku panuje korupce, ale jsou tu i horší problémy

OECD ve své zprávě Českou vládu chválí. Je tady ale taky řada problémů. Jedním z nich je velká korupce v zemi. „Já si nemyslím, že hlavním problémem České republiky je korupce. V tomto směru už vláda přijala řadu opatření a dala jasně najevo, že korupční jednání nebude tolerovat. Za druhé boj s korupcí není jen o tom, mít ve vládě poctivé lidi. Je k tomu nutná legislativa a dobrá spolupráce mezi vládou a parlamentem. Na protikorupčních opatřeních spolupracujeme s mnoha zeměmi po celém světě. Pomoc OECD jsem nabídl také vašemu premiérovi. Můžu vás ale ujistit, že korupce je ve vaší zemi sice problém, ale ne ten nejdůležitější,“ uvedl Gurría. 

OECD Česku doporučilo vytvořit nezávislou instituci, která by měla dohlížet na veřejné finance. Česko si vede dobře v oblasti veřejných financí, má mnohem menší dluh, než zbytek Evropy a většina členů OECD, kde je průměrný dluh 100 procent HDP. Česko není ani na polovině. Může se proto zdát, že žádný dohled na veřejnými financemi není zapotřebí. V dnešní době ale jednotlivé země nebo vlády rychle ztrácí důvěru trhů i občanů. Proto je důležité jim vzkázat, že máme nezávislý kontrolní orgán, který nemá s vládou nic společného. Nejde ani o opozici. Jeho úkolem je předvídat dopady jednotlivých návrhů.

Gurría vidí evropskou budoucnost pozitivně

Existuje hned několik scénářů, co by se mohlo v budoucnu s eurozónou stát. Jedním z nich je, že Německo a silné státy vytvoří tzv. superunii. Ten druhý je opačný, a to, že odejde Řecko a slabší státy. Gurría si myslí, že Řecko v eurozóně zůstane a svou situaci vyřeší. „Problémem pouze je, že to trvá moc dlouho. Na jednom z dřívějších jednání Angely Merkelové s Nicolasem Sarkozym a tehdejším řeckým premiérem Jorgosem Papandreem se německá kancléřka řecké strany jasně zeptala: Chcete nebo nechcete zůstat v eurozóně. Parlament pak schválil úsporná opatření, čímž dal jasně najevo, že Řecko stojí o to být součástí eurozóny. Nová vláda taky dostala důvěru. A podobně je na tom i Itálie. Nový kabinet je složený se zkušených lidí a to je důležité,“ shrnul situaci Gurría.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 18 mminutami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 1 hhodinou

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
před 13 hhodinami

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
před 14 hhodinami

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
před 14 hhodinami

Senátoři by tento týden mohli vrátit sněmovně až tři vládní předlohy

Přestože má koalice v horní komoře jasnou většinu, senátoři by mohli tento týden vrátit sněmovně až tři vládní předlohy. Konkrétně jde o úpravy energetického a vysokoškolského zákona a také o další normy pro ukrajinské uprchlíky. Výhrady v rozhovorech pro ČT připustily všechny senátorské kluby.
před 23 hhodinami

V Česku se loni vyrobilo rekordních 1,453 milionu aut

Výroba osobních aut v Česku v předchozím roce vzrostla meziročně o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů. Produkce elektrických aut naopak klesla o 16 procent na 151 162 elektromobilů a plug-in hybridů. Více než 93 procent vyrobených automobilů firmy vyvezly. Export vozidel tak v meziročním srovnání zaznamenal 4,5procentní nárůst, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
včeraAktualizovánovčera v 13:45

Výroba elektřiny v Česku dál klesá, oslabují hlavně uhelné elektrárny

České energetické zdroje loni vyprodukovaly 68,7 terawatthodiny elektřiny, což je meziročně o čtyři procenta méně. Důvodem tohoto trendu je především nižší produkce uhelných elektráren, vyplývá ze zprávy oborových webů oEnergetice.cz a Ušetřeno.cz za rok 2024. Loňská výroba byla podle propočtů ČTK nejnižší přibližně od roku 2001.
včera v 09:26
Načítání...