Fond Abris převezme většinu v AAA Auto. Zaplatí přes 6 miliard

Praha – Dnes byly podepsány smlouvy, podle kterých mezinárodní fond soukromého kapitálu Abris Capital Partners, jež sídlí v Polsku, převezme většinu ve skupině autobazarů AAA Auto Group. Půjde přibližně o 95 procent za 220 milionů eur (více než šest miliard korun). Transakci už povolil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

„Neočekáváme žádné personální změny nebo změny obchodního modelu,“ uvedla generální ředitelka AAA Auto Karolína Topolová. Celý proces prodeje většinového podílu podle ní trval několik let. Po podpisu smlouvy zbývá ještě schválení od antimonopolních úřadů na Slovensku, v Rusku a na Ukrajině. Jejich verdikt by měl být znám do několika týdnů.

Abris má v úmyslu stát se stoprocentním vlastníkem skupiny AAA Auto. Menšinoví akcionáři, kteří své akcie získali při úpisu nebo později při obchodování na burzách v Praze a Budapešti, mohou své cenné papíry nabídnout k odkupu do konce letošního roku, oznámil manažer vnějších vztahů skupiny AAA Auto Michal Häckl. Cena akcie vychází na 94 korun.

Při odchodu sítě autobazarů z burzy v loňském roce nabízela firma odkup akcií po 23 korunách. To je o 32 korun méně, než byla upisovací cena při IPO, tedy při první veřejné nabídce akcií. Aktuální cena v RM-Systému je 78 korun za akcii.

AAA Auto provozuje 34 poboček v ČR, na Slovensku, v Rusku a Maďarsku. Do září meziročně zvýšila prodej o pětinu na 48 495 aut. V září odbyt vzrostl o 11 procent na 5 603 prodaných ojetých vozů. Obrat skupiny činil 379 milionů eur (zhruba 10,4 miliardy Kč), provozní zisk před odpisy a zdaněním (EBITDA) činil podle tisku 36,2 milionu eur (přibližně 998 milionů Kč). Kromě značky AAA Auto provozuje autobazary také pod značkou Auto Diskont, Mototechna a Mototechna Premium. Od roku 2007 do července 2013 se akcie společnosti obchodovaly na burzách v Praze a Budapešti. Firma se následně z kapitálových trhů stáhla v souvislosti s vyjednáváním o svém prodeji. Letos v červenci dostala od České obchodní inspekce (ČOI) pokutu půl milionu korun za chyby v reklamách na půjčky.

Abris je nezávislým fondem soukromého kapitálu, zaměřuje se na investice do středně velkých společností ze střední a východní Evropy. V roce 2006 ho založili George Swirski a Neil Milne. Fond sídlí ve Varšavě, má kanceláře v Bukurešti a Kyjevě. Fond dosud investoval například do polského provozovatele flotil firemních aut Masterlease, oděvní firmy ETOS, společnosti pro nakládání s odpady Uskom a rumunské kurýrní firmy Cargus. Ve svém portfoliu má desítku firem.

„Během příštího roku bychom měli v Česku otevřít celkem dvě prodejní místa. Další prodejní místo budeme otvírat i na Slovensku. Obchodní model se nemění,“ řekla v rozhovoru pro ČT generální ředitelka AAA Auto Karolína Topolová.

Ředitelka AAA Auto: Příští rok otevřeme v Česku další dvě pobočky (zdroj: ČT24)

Abris plánuje pokračovat v mezinárodní expanzi autobazarů AAA. „Chceme pokračovat v této strategii vstoupit na polský a rumunský trh, kam by se aktivity AAA Auto měly rozšířit v letech 2015 a 2016 nebo 2017,“ nastínil partner a investiční ředitel Abrisu Paweł Gieryński.

S podpisem smlouvy odchází z AAA Auto zakladatel skupiny Anthony Denny, který prodal celý svůj podíl ve firmě ve výši 81,4 procenta. Generální ředitelka Topolová ale podotkla, že zástupci Abris Dennyho požádali, aby v AAA Auto zůstal a stal se strategickým poradcem vedení společnosti.

Český trh fúzí a akvizic je nejživější za posledních pět let. Vyplývá to z údajů poradenské společnosti EY. Mezi letošním lednem a červnem nakoupili investoři firmy za zhruba 90 miliard korun, tedy téměř dvojnásobek toho, co za stejné období loni.