Elektřina příští rok opět zdraží, připlatíme si za obnovitelné zdroje

Praha - Přes současný pokles cen elektřiny na burzách zřejmě dodávky elektrického proudu pro české domácnosti ani v příštím roce nezlevní. Zákazníci si opět připlatí za obnovitelné zdroje, neboť Energetický regulační úřad (ERÚ) očekává, že stát v příštím roce poskytne na jejich financování minimálně o dvě miliardy korun méně než letos. Vliv na ceny elektřiny zřejmě bude mít i růst sazeb DPH, která by u elektřiny měla vzrůst ze současných 20 na 21 procent.

Elektřina pro domácnosti naposledy zlevnila v roce 2010. Pak ale nastal boom štědře podporovaných solárních elektráren a ceny elektřiny vyskočily nahoru. Letos se cena elektřiny pro domácnosti zvýšila v průměru o více než tři procenta. Stát tento rok na podporu obnovitelných zdrojů v celkové výši 38 miliard korun přispívá částkou 11,7 miliardy korun. Tím částečně růst cen elektřiny tlumí.

„Pro příští rok očekáváme příspěvek státu na obnovitelné zdroje zhruba ve výši kolem devíti až deseti miliard korun,“ uvedla mluvčí ERÚ Jarmila Lehnerová. Patrně se tak zvýší příspěvek jednotlivých spotřebitelů za obnovitelné zdroje, který v současnosti díky státní podpoře činí 419 korun za megawatthodinu. Bez pomoci státu však bude podstatně vyšší, podle některých odhadů by mohl přesáhnout i 600 korun. 

Konečné rozhodnutí o výši státního příspěvku by vláda měl přijmout do konce září, ERÚ pak do konce listopadu zveřejní ceny elektřiny pro rok 2013. „Nyní probíhá zpracování prvotních propočtů,“ uvedla Lehnerová.

Cena elektřiny na trhu klesá 

Kromě regulované ceny elektřiny, do které jsou zahrnuty příspěvky na obnovitelné zdroje, tvoří konečnou cenu také neregulovaná část, takzvaná cena silové elektřiny určená vývojem na trhu. Ta nyní kvůli ekonomickým potížím Evropy klesá, ale celkové zlevnění dodávek zřejmě neumožní. Analytici v nejlepším případě připouštějí stagnaci konečných cen. 

Solární elektrárna
Zdroj: isifa/LN/František Vlček

„Pokud by příspěvek na obnovitelné zdroje zůstal na úrovni letošního roku, mohly by konečné ceny elektřiny pro domácnosti klesnout o dvě procenta. Pokud tento příspěvek nepřekročí 500 Kč za MWh, potom by ceny elektřiny v průměru neměly ve srovnání s letošním rokem vzrůst,“ uvedl analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. 

Firmy elektřinu pro příští rok nakoupily nevýhodně

Analytik BH Securites Petr Hlinomaz ale navíc upozornil, že ceny dodávek elektřiny nakoupené firmami pro příští rok nejsou příliš výhodné. „Velkoobchodní cena elektřiny, za kterou si distribuční společnosti zajišťují nákup pro rok 2013, byla dosud o něco vyšší proti roku 2012,“ uvedl Hlinomaz.

Ve druhé polovině letošního roku by sice firmy dodávky elektřiny na příští rok měly již nakupovat levněji, většinu dodávek pro rok 2013 mají prodejci ale již zajištěnou. Vliv na ceny elektřiny zřejmě bude podle Hlinomaze mít i růst sazeb DPH, která by u elektřiny měla vzrůst ze současných 20 na 21 procent. „Ve svém součtu tedy může být stagnace konečných cen elektřiny v příštím roce tím lepším případem,“ dodal Hlinomaz.