Druhý pilíř se možná otevře pro lidi nad 35 let znovu již v září

Praha - Lidé nad 35 let mají poslední možnost vstoupit do druhého pilíře penzijního systému. Podle Hospodářských novin (HN) ale zřejmě dostanou další šanci už na podzim. Novelu, která to umožňuje, do sněmovny dnes přinese ministr financí v demisi Miroslav Kalousek. Koaliční poslanci návrh podporují, opozice je ale proti. Sociální demokraté mnohokrát zopakovali, že chtějí po případném vítězství ve volbách celý druhý pilíř zrušit.

Novela by se mohla začít projednávat už tento týden. Předložena bude jako poslanecký, nikoli vládní návrh, což proces urychlí - kabinet jej nebude muset předem projednat. „Půjde-li to rychle, je to otázka dvou tří měsíců, kdy změny začnou platit,“ sdělil Kalousek HN. Pokud se sněmovna v důsledku vládní krize sama nerozpustí, novela by díky podpoře celé koalice - včetně strany LIDEM - měla projít.

Důchodová kalkulačka k výhodnosti druhého pilíře penzijní reformy na webu ČT24. Odkaz ZDE.

Miroslav Kalousek
Zdroj: René Volfík/ČTK

Zájem o uzavření smluv je zatím mnohem nižší, než koalice očekávala. Místo předpokládaného půl milionu se zaregistrovalo zhruba 72 tisíc lidí. Poptávka těsně před uzávěrkou sice rostla, očekávaných výsledků ale nedosáhne.

Do druhého pilíře je od ledna možné přesměrovat tři procentní body z odvodů na sociální pojištění a přidat dva procentní body ze svého příjmu.

Lidé nad 35 let mohou smlouvy uzavírat ještě během dneška

„Lidé uzavírali přes víkend smlouvy na internetu jak u bank, tak u penzijních společností. Dnešek je už spíš mírnější. Je sice poslední den, ale začaly už letní prázdniny, řada lidí už je proto pryč. To celkové číslo se bude pohybovat mezi 70 a 90 tisíci,“ řekl Ondřej Kubala, mluvčí Asociace penzijních fondů ČR.

Kubala navíc připomněl, že 1. červenec se týká jen lidí, kterým bylo 35 let v loňském roce nebo dříve. Ten, kdo dosáhne 35. roku věku letos, má čas na rozhodnutí až do konce letošního roku.

„Dva roky od začátku reformy (aby systém mohl fungovat) je třeba, aby každá z penzijních společností měla přibližně 50 tisíc klientů. Na to ale máme ještě rok a půl. Vzhledem k politické nejistotě ale těžko odhadovat, jak za takovou dobu bude druhý pilíř fungovat,“ prohlásil Kubala.

Státní penze může podle odborníků v budoucnu klesnout až na polovinu. Shodují se proto, že zajistit se na stáří bude nutné. Pro každého je přitom výhodný jiný způsob. „Pokud nebudete spořit, tak máte jedinou jistotu, kam dospějete - k nějakému minimálnímu důchodu. Každý způsob zajištění na stáří má své riziko - má své výhody a nevýhody,“ konstatoval Jiří Šatava, ekonom CERGE-EI.

CO CHCE STÁT VE DRUHÉM PILÍŘI MĚNIT?

1. Zatím z tohoto typu spoření nejde vystoupit. Propříště by to bylo možné po pěti letech.

2. Naspořené peníze je v současnosti možné vyplácet po odchodu do důchodu buď 20 let, nebo do konce života. Nově by to mohlo být i na 15 let.

3. S nevyplacenými úsporami bude pro dědice snazší nakládat. „Navrhujeme, aby dědic měl možnost volby, jestli chce prostředky převést do svého druhého pilíře, nebo si je vybrat v hotovosti,“ přiblížil náměstek ministra financí Radek Urban.

4. Na peníze by měl mít každý nárok už po dosažení důchodového věku. Nemusel by si tak jako dosud spořit 35 let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 8 hhodinami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 9 hhodinami

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
před 21 hhodinami

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
před 22 hhodinami

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
před 22 hhodinami

Senátoři by tento týden mohli vrátit sněmovně až tři vládní předlohy

Přestože má koalice v horní komoře jasnou většinu, senátoři by mohli tento týden vrátit sněmovně až tři vládní předlohy. Konkrétně jde o úpravy energetického a vysokoškolského zákona a také o další normy pro ukrajinské uprchlíky. Výhrady v rozhovorech pro ČT připustily všechny senátorské kluby.
21. 1. 2025

V Česku se loni vyrobilo rekordních 1,453 milionu aut

Výroba osobních aut v Česku v předchozím roce vzrostla meziročně o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů. Produkce elektrických aut naopak klesla o 16 procent na 151 162 elektromobilů a plug-in hybridů. Více než 93 procent vyrobených automobilů firmy vyvezly. Export vozidel tak v meziročním srovnání zaznamenal 4,5procentní nárůst, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
21. 1. 2025Aktualizováno21. 1. 2025

Výroba elektřiny v Česku dál klesá, oslabují hlavně uhelné elektrárny

České energetické zdroje loni vyprodukovaly 68,7 terawatthodiny elektřiny, což je meziročně o čtyři procenta méně. Důvodem tohoto trendu je především nižší produkce uhelných elektráren, vyplývá ze zprávy oborových webů oEnergetice.cz a Ušetřeno.cz za rok 2024. Loňská výroba byla podle propočtů ČTK nejnižší přibližně od roku 2001.
21. 1. 2025
Načítání...