Developeři jsou v nouzi, stát jim ale nepomůže

Praha - Developerské a stavební firmy vyzývají stát a banky, aby se pokusily zmírnit krizi ve stavebním sektoru. Navrhují vytvořit dočasný garanční fond pro účast, který by pomáhal s poskytováním záruk bankám. Právě požadavky bank nutné pro poskytnutí úvěrů jsou podle některých analytiků nyní extrémní a neudržitelné. Stavitelé dále chtějí výraznější podporu takzvaného sociálního bydlení, přechodné snížení daně z přidané hodnoty a podporu trhu nájemního bydlení. Vláda to ale odmítá.

Podle analytika Next Finance Vladimíra Pikory mohou kvůli útlumu stavebnictví přijít o práci až desítky tisíc lidí. Rozsáhlejší propouštění jen v pozemním stavitelství, ke kterému vedou mimo jiné i nedostupné úvěry, by podle něj zvýšilo nezaměstnanost o více než dvě procenta. Požadavky bank na zvýšený podíl vlastních zdrojů předem prodaných bytů a předem pronajatých ploch jsou podle Pikory „extrémní a dlouhodobě neudržitelné“.

Milorad Miškovič, Real Estate Karlin Group:


„Banky nerozlišují mezi Českou republikou a Ukrajinou, mezi Českou republikou a Bulharskem, a to je to, co nám vadí. Nemůžou po nás na základě instrukcí zahraničních matek požadovat stejné podmínky, jako kdyby tady trh teprve začínal.“

Reportáž Davida Borka (zdroj: ČT24)


Banky se netají tím, že jsou přísnější. Úvěr dají jen kvalitním projektům. Nechtějí totiž riskovat, že je nekvalitní úvěry stáhnou do finančních problémů. „Asi před rokem jsme zpřísnili podmínky. Máme vyšší nároky na vlastní zdroje a vyšší nároky na předprodeje a předpronájmy,“ přiznává mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová.

Developeři jsou nyní podle Miškoviče uzamčeni v bludném kruhu. Firmy mohou jen obtížně předem prodávat a pronajímat, dokud nemají zajištěné financování, a současně nedostanou úvěry, pokud nemají předem prodáno či pronajato. „Tato situace je dlouhodobě neudržitelná, a pokud bude pokračovat, její důsledky zasáhnou výrazně i ostatní části ekonomiky,“ připojil se ředitel společnosti Metrostav Development Petr Pujman, který se obává, aby stát nezačal šetřit na výstavbě dálnic.

Zatím se bát nemusí, podle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu inženýrské stavitelství zaznamenalo v prvním čtvrtletí meziroční nárůst stavební produkce o 8,7 procenta. Pozemní stavitelství se naopak propadlo o 16,5 procenta a celkově klesla stavební produkce v prvním čtvrtletí 2009 ve stálých cenách meziročně o 11,5 procenta.

Na státní pomoc zapomeňte, vzkazuje developerům ministerstvo 

Stát jakékoli recepty na podporu stavebního průmyslu odmítá. „Ministerstvo financí neplánuje snížení sazeb DPH a ani nechceme zvýhodňovat jeden podnikatelský sektor vůči druhému,“ vzkázal dnes developerům mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Problémy stavitelů se v mnohém podobají krizi v automobilovém průmyslu. Třeba o šrotovném se v české politice vedou spory. Stavební firmy přitom argumentují podobně jako automobilky - jejich problémy totiž mohou bolet celou republiku. Stavební průmysl je totiž klíčový pro kondici ekonomiky. Zaměstnává téměř půl milionů lidí a podílí se devíti procenty na HDP.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 9 hhodinami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 10 hhodinami

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
před 22 hhodinami

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
před 23 hhodinami

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
před 23 hhodinami

Senátoři by tento týden mohli vrátit sněmovně až tři vládní předlohy

Přestože má koalice v horní komoře jasnou většinu, senátoři by mohli tento týden vrátit sněmovně až tři vládní předlohy. Konkrétně jde o úpravy energetického a vysokoškolského zákona a také o další normy pro ukrajinské uprchlíky. Výhrady v rozhovorech pro ČT připustily všechny senátorské kluby.
21. 1. 2025

V Česku se loni vyrobilo rekordních 1,453 milionu aut

Výroba osobních aut v Česku v předchozím roce vzrostla meziročně o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů. Produkce elektrických aut naopak klesla o 16 procent na 151 162 elektromobilů a plug-in hybridů. Více než 93 procent vyrobených automobilů firmy vyvezly. Export vozidel tak v meziročním srovnání zaznamenal 4,5procentní nárůst, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
21. 1. 2025Aktualizováno21. 1. 2025

Výroba elektřiny v Česku dál klesá, oslabují hlavně uhelné elektrárny

České energetické zdroje loni vyprodukovaly 68,7 terawatthodiny elektřiny, což je meziročně o čtyři procenta méně. Důvodem tohoto trendu je především nižší produkce uhelných elektráren, vyplývá ze zprávy oborových webů oEnergetice.cz a Ušetřeno.cz za rok 2024. Loňská výroba byla podle propočtů ČTK nejnižší přibližně od roku 2001.
21. 1. 2025
Načítání...