ČTÚ potrestal provozovatele Skylinku a CS Linku pokutou 9,5 milionu

Praha - Český telekomunikační úřad (ČTÚ) udělil dosud nejvyšší letošní pokutu ve výši 9,5 milionu korun lucemburské firmě M7 Group, která provozuje satelitní služby Skylink a CS Link. Společnost nenahlásila zahájení výkonu komunikační činnosti. Úřad to oznámil v pravidelné monitorovací zprávě. M7 se hájila tím, že jednala v dobré víře.

M7 Group oznamovací povinnost splnila až loni 28. května, přestože komunikační činnost v tuzemsku poskytuje od začátku roku 2013. „Výše pokuty odráží závažnost provinění v délce doby, po kterou společnost vykonávala komunikační činnost bez oprávnění,“ uvedl mluvčí ČTÚ Martin Drtina.

Firma se v zamítnutém rozkladu hájila tím, že jednala v dobré víře a na základě přesvědčení, že se na ni ohlašovací povinnost jako na poskytovatele televizního obsahu nevztahuje. Úřad ale s odkazem na soudní rozhodnutí uvedl, že dodávka televizních programů prostřednictvím satelitního signálu je službou elektronických komunikací. „M7 Group navíc byla na své protiprávní jednání opakovaně upozorňována ze strany ČTÚ, a nemohla proto být v dobré víře, jak uvádí,“ stojí ve zprávě.

„Tento dlouhodobě nezákonný stav významně negativně ovlivnil i statistické údaje za roky 2013 a 2014, se kterými nakládá nejen ČTÚ, ale i další orgány státní správy, justice a orgány mezinárodních organizací a Evropské unie,“ píše se ve zprávě.

M7 Group je jedním z hlavních poskytovatelů služeb elektronických komunikací v České republice. Její služby odebírá desetina obyvatel ČR.