Čína neumí šetřit energií, nyní je čas na cenovou deregulaci

Praha - Čína je nejdynamičtějším světovým konzumentem energií, na regulovaných cenách ropy a dalších surovin z velké části závisí levné čínské vývozy. O energetických potřebách nejrychleji rostoucí ekonomiky světa promluvil na konferenci Asijsko-pacifické bezpečnostní výzvy, pořádanou Pražským institutem bezpečnostních studií (PSSI) profesor Peking University a předseda tamního fondu životního prostředí Čchaj Szu Kiang.

Ekonomika Číny zřejmě v příštích letech projde restrukturalizací. „Třicet let byla její ekonomika extrémně závislá na výrobě levného zboží a spotřeba energie pořád rostla,“ říká profesor pekingské univerzity C. S. Kiang. Nyní podle něj Čína potřebuje silnější sektor služeb.

Není však pochyb, že i nadále bude její spotřeba energie rapidně růst, hovoří se dokonce o energetické pasti. Energií zatím dost plýtváme. „Takzvaná energetická efektivita je v Číně pouze pětinová ve srovnání se Spojenými státy a desetinová oproti Japonsku,“ říká Kiang. „Bohužel většinou se mluví jen o tom, odkud energii vzít a ne, jak její spotřebu snížit,“ dodává.

Čína by měla deregulovat ceny

Donutit Čínské občany k úsporám by mohlo snad jen uvolnění dosud silně dotovaných cen. To by však zároveň zdražilo čínské exporty a zřejmě i zpomalilo ekonomiku. „Ale právě teď je pro tento krok vhodná doba. Světová ekonomika zpomaluje a spotřeba klesá - Čínu by to tolik nepoškodilo,“ vyzývá Kiang.

Čína svou spotřebou surovin znepokojuje celý svět, protože je díky svým ohromným devizovým rezervám schopná, opatřit si dodávky v zahraničí. „Třeba nedávno uzavřela s Irákem kontrakt na dodávky ropy za 3 miliardy dolarů. To se nepovedlo ani Američanům,“ říká Kiang. Samozřejmě se neštítí nakupovat suroviny i od nedemokratických režimů.

Čína spouští jednu tepelnou elektrárnu týdně 

V průměru se v Číně otevře jedna nová tepelná elektrárna týdně, podle Kianga se jejich stavba v autonomních provinciích vymkla kontrole. Čínská vláda je už ale začala omezovat a místo nich stavět velké, efektivnější. Boom má nastat i v jaderné energetice, která by uhelnou mohla nahradit. Do deseti let by navíc podíl energie z obnovitelných zdrojů narůst na 16 procent.

Letos v srpnu dokonce v Šanghaji a Pekingu vznikla burza s emisními povolenkami. Ty Kiang považuje za úžasný vynález. „Tržními pobídkami nutíte firmy, aby snižovaly emise,“ říká.

Čínské vlajky
Zdroj: ČT24/Andy Wong

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 4 hhodinami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 5 hhodinami

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
před 17 hhodinami

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
před 17 hhodinami

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
před 18 hhodinami

Senátoři by tento týden mohli vrátit sněmovně až tři vládní předlohy

Přestože má koalice v horní komoře jasnou většinu, senátoři by mohli tento týden vrátit sněmovně až tři vládní předlohy. Konkrétně jde o úpravy energetického a vysokoškolského zákona a také o další normy pro ukrajinské uprchlíky. Výhrady v rozhovorech pro ČT připustily všechny senátorské kluby.
21. 1. 2025

V Česku se loni vyrobilo rekordních 1,453 milionu aut

Výroba osobních aut v Česku v předchozím roce vzrostla meziročně o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů. Produkce elektrických aut naopak klesla o 16 procent na 151 162 elektromobilů a plug-in hybridů. Více než 93 procent vyrobených automobilů firmy vyvezly. Export vozidel tak v meziročním srovnání zaznamenal 4,5procentní nárůst, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
21. 1. 2025Aktualizováno21. 1. 2025

Výroba elektřiny v Česku dál klesá, oslabují hlavně uhelné elektrárny

České energetické zdroje loni vyprodukovaly 68,7 terawatthodiny elektřiny, což je meziročně o čtyři procenta méně. Důvodem tohoto trendu je především nižší produkce uhelných elektráren, vyplývá ze zprávy oborových webů oEnergetice.cz a Ušetřeno.cz za rok 2024. Loňská výroba byla podle propočtů ČTK nejnižší přibližně od roku 2001.
21. 1. 2025
Načítání...