Chile na hornickém dramatu vydělá

Santiago – Chilské drama je u konce. Třiatřicítka zasypaných horníků spatřila sluneční světlo po osmašedesáti dnech. Záchranou akci sledovala v přímém přenosu miliarda lidí po celém světě. Unikátní způsob záchrany sice nebyl levný, díky široké publicitě se ale tyto peníze zemi brzy vrátí a polepší si nejspíš i samotní horníci. Celá tragédie tak má paradoxně šťastný konec.

„Záchrana stála necelých dvacet milionů dolarů. Stát uhradil dvě třetiny této částky, zbytek je ze soukromých darů. Každé peso ale stálo za to, každé peso bylo dobře vynaloženo,“ prohlásil chilský prezident Sebastian Piñera.

To, že se záchranná akce proměnila v globální reality show může zemi nakonec peníze rychle vrátit. „Minimálně to pomůže Chile jako státu. Všude tam mají vlajky, a o zemi se dozví i ti, kteří ještě nikdy neslyšeli o Jižní Americe,“ míní reklamní expert Jindřich Jirásek.

Reportáž Jana Beránka a Vandy Kašové (zdroj: ČT24)

Zasypaní horníci se teď budou muset vyrovnat s novou rolí. Po více než dvouměsíčním pobytu pod zemí se z nich totiž staly celebrity a valí se na ně nabídky lepší práce. Zájem má samozřejmě i showbyznys. Horníci si to uvědomují. Chtějí společně napsat knihu, a tak zatím neposkytují žádné rozhovory.

Bonus v řádu milionů dolarů může přijít také z Hollywoodu. Silné příběhy totiž filmaře přitahují a například za story tří mexických rybářů, kteří se před čtyřmi lety ztratili a devět měsíců bloudili uprostřed Tichého oceánu, zaplatila americká filmová studia necelé čtyři miliony dolarů.

Rodiny žádají od státu a majitele dolu odškodné ve výši jednoho milionu dolarů. Chilský magnát Leonardo Farkas už poslal šeky na v přepočtu 190 tisíc korun pro každého horníka. Farkas jim chce pomoci k tomu, aby už nikdy nemuseli pracovat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 4 hhodinami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 4 hhodinami

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
před 17 hhodinami

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
před 17 hhodinami

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
před 18 hhodinami

Senátoři by tento týden mohli vrátit sněmovně až tři vládní předlohy

Přestože má koalice v horní komoře jasnou většinu, senátoři by mohli tento týden vrátit sněmovně až tři vládní předlohy. Konkrétně jde o úpravy energetického a vysokoškolského zákona a také o další normy pro ukrajinské uprchlíky. Výhrady v rozhovorech pro ČT připustily všechny senátorské kluby.
21. 1. 2025

V Česku se loni vyrobilo rekordních 1,453 milionu aut

Výroba osobních aut v Česku v předchozím roce vzrostla meziročně o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů. Produkce elektrických aut naopak klesla o 16 procent na 151 162 elektromobilů a plug-in hybridů. Více než 93 procent vyrobených automobilů firmy vyvezly. Export vozidel tak v meziročním srovnání zaznamenal 4,5procentní nárůst, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
21. 1. 2025Aktualizováno21. 1. 2025

Výroba elektřiny v Česku dál klesá, oslabují hlavně uhelné elektrárny

České energetické zdroje loni vyprodukovaly 68,7 terawatthodiny elektřiny, což je meziročně o čtyři procenta méně. Důvodem tohoto trendu je především nižší produkce uhelných elektráren, vyplývá ze zprávy oborových webů oEnergetice.cz a Ušetřeno.cz za rok 2024. Loňská výroba byla podle propočtů ČTK nejnižší přibližně od roku 2001.
21. 1. 2025
Načítání...