Česko má desátou nejzdravější ekonomiku v EU

Brusel - Česku podle letošního indexu evropské ekonomické udržitelnosti, který poměřuje „hospodářské zdraví“ zemí, patří v Evropské unii desátá příčka. Slovensko je podle bruselského analytického klubu EPC o příčku níže. Zatímco ČR si proti minulému indexu z roku 2007 polepšila hned o sedm pozic, Slovensko o jednu spadlo.

Do kategorie zemí s nejvyšší udržitelností či zdravím ekonomiky podle dnes zveřejněného indexu patří Švédsko, Dánsko, Estonsko a Finsko. Ve skupině s vysokým zdravím hospodářství následují Nizozemsko, Německo, Lucembursko a Rakousko.

Česko patří do středové skupiny zemí, v níž jsou letos vedle něj i Británie, Slovensko, Polsko, Belgie, Bulharsko a Francie. Ještě v minulém indexu z roku 2007 Česká republika spadala do nižší kategorie „v ohrožení“, ve které jsou v letošním hodnocení třeba Maďarsko či Irsko. Jako neudržitelné experti z EPC označili hospodářství Portugalska, Řecka a Itálie, tedy tři země eurozóny, které se potýkají s nejvyšším zadlužením. „Řecko nejenže figuruje na dně, ale je i velmi blízko tomu být nejhorší zemí ve všech šesti oblastech indexu,“ dodalo EPC ve svém prohlášení.

Středisko evropské politiky (EPC) hodnotí každou zemi v šesti oblastech. Žebříček sestavuje na základě analýzy rozpočtového deficitu, národního dluhu, ekonomického růstu, konkurenceschopnosti, státní správy a korupce a také nákladů na stárnutí populace.