Češi, setřete slzu, končí poslední haléře

Praha - 116 let dlouhá éra, kdy měli Češi možnost platit padesátihaléřovými mincemi, tedy posledními haléři, které české měně ještě zbyly, končí. Ceny zboží a služeb je ale dál budou uvádět; a teprve konečná částka při placení se bude zaokrouhlovat na celé koruny. Zbylé padesátníky budou banky měnit ještě rok. Češi se bojácně ptají: Povede to ke zdražování?

Padesátníky budou následovat odsun všech ostatních haléřových mincí, protože stejně jako již dříve ty drobnější ztratily i ony svou funkci. Zatímco ještě v roce 2004 za padesát haléřů mohli Češi koupit krabičku zápalek, dnes už za ně nepořídí nic. Navíc je výroba mince mnohem více nákladná, než jaká je její nominální hodnota.

Řetězce prý nezdraží, SOS tvrdí opak

Podle představitelů největších obchodních řetězců v Česku - Tesca a Aholdu - se Češi nemusí kvůli zrušení padesátníků bát zdražení zboží. Na regálech zůstanou i nadále původní ceny v haléřích, jako tomu bylo po zrušení desetníků a dvacetníků v roce 2003. Zaokrouhlovat se bude až u pokladny, a to pouze při platbě v hotovosti.

„Změna se vůbec nedotkne zákazníků s platební kartou, kde i dnes účtujeme cenu přesně v haléřích,“ uvedl mluvčí Aholdu Libor Kytýr. Zvýšení cen se neobává ani Česká národní banka, která uvádí, že se stažení padesátníků z oběhu do inflace promítne pouze 0,1 procenty.

Jiný názor na věc má Sdružení obrany spotřebitelů (SOS). Podle jeho mluvčí Ivany Pickové lze v budoucnosti očekávat zaokrouhlování cen veškerého zboží, tedy nejen výsledné ceny nákupu.

Poukázky s haléřovými hodnotami pošta od zítřka nepřijme

Změny a zaokrouhlování čekají i zákazníky České pošty. Od 1. září nebude pošta přijímat poukázky, které nebudou znít na částku zaokrouhlenou na celé koruny. I nadále ale bude prodávat známky s nominální hodnotou 0,50 Kč, 2,50 Kč, 6,50 Kč, 7,50 Kč a 32,50 Kč. Bude ale zaokrouhlovat. Člověk, který si přijde koupit známku za 50 haléřů, za ni tak paradoxně zaplatí dvakrát tolik.

Haléřové mince - dar císaře Františka Josefa

Haléř jako nejmenší nominální hodnotu korunové měny zavedl císař František Josef I. Při přípravě měnové reformy z roku 1892 totiž hledalo Rakousko-Uhersko náhradu za krejcary a zlatky.

Do novodobé numizmatické historie započaté v roce 1953 nechvalně známou komunistickou měnovou reformou, během které ztratily ze dne na den peníze prudce na hodnotě a lidé byli ožebračeni, vstupovalo Československo s celou sbírkou haléřových mincí. Existovaly jedno, tří a pětihaléře. Dále deseti a padesátihaléře a sbírku mincí doplňoval i poněkud kuriózní 25haléř. Dvacetník se objevil až o deset let později v roce 1963.

Z peněženek Čechoslováků nejdříve zmizely 25haléře, následovaly pětníky a tříhaléře. Nejmenší mince československých dějin - jednohaléř - zůstala oficiálně v platnosti až do 1. ledna 1993, i když se již v oběhu příliš neobjevovala.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 1 hhodinou

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
před 3 hhodinami

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Cena bitcoinu se poprvé přehoupla přes 123 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin poprvé překonala hranici 123 tisíc dolarů a stanovila nový rekord 123 153,22 (2,6 milionu korun), uvedl v pondělí ráno Reuters. Americká Sněmovna reprezentantů bude zároveň v pondělí projednávat několik návrhů zákonů, které mají digitálním měnám dodat legislativní rámec, o který jejich zastánci dlouhodobě usilovali.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Neúplné a nespolehlivé, tepe po kontrole digitální technické mapy NKÚ

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů i dalších prvků technické infrastruktury. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole využití peněz na vznik a vývoj těchto map včetně souvisejících informačních systémů. Systém map je podle NKÚ z hlediska údajů neúplný a nespolehlivý. Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci uvedlo, že kontrola se uskutečnila před dokončením projektu.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Letiště Praha plánuje novou čtvrť, otevře se i soukromým investorům

Rozsáhlý rozvoj čeká okolí hlavních terminálů Letiště Václava Havla. Státní podnik plánuje výstavbu nové čtvrti, která se má s odletovými halami přímo propojit. Umožnila to novela zákona platná od července, letišti nově dovoluje spolupracovat se soukromými investory na rozvoji strategické infrastruktury. Zastavět se má přes 35 tisíc metrů čtverečních. Většinu projektů zajistí letiště samo, část ploch nabídne dalším investorům. Ti budou muset projít důkladným prověřením.
před 17 hhodinami

Zmírnit, odložit, nebo zrušit? Politici řeší nové emisní povolenky

Předpokládaný dopad emisních povolenek pro domácnosti, tedy systému ETS 2 plánovaného od roku 2027, je zdražení litru benzinu a nafty o tři koruny a zvýšení ceny megawatthodiny plynu o dvě stě korun. To platí při ceně povolenky 45 eur za tunu oxidu uhličitého, s čímž počítá analýza resortu životního prostředí, kterou má ČT k dispozici. Poplatky ale mohou být i vyšší. Vláda chce spolu s dalšími státy systém změnit, než začne platit.
13. 7. 2025

Obchod mezi Českem a Vietnamem je na vzestupu

Obchod Česka a Vietnamu roste. Do asijské země míří i tuzemské podniky. Během následujících měsíců by měl být dokončen třeba prodej tamní uhelné elektrárny skupině Sev.en Pavla Tykače. Ve Vietnamu se také začínají vyrábět vozy Škoda, v dalších letech v něm chce firma vyprodukovat přes 25 tisíc aut ročně. České podniky by se podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) mohly zapojit i do budování jaderných elektráren.
13. 7. 2025
Načítání...