Češi ekonomice nevěří, šetří na potravinách

Praha – Maloobchodní tržby sice i v prvním prázdninovém měsíci klesaly, propad však zpomalily. Oproti loňskému červenci se jejich pokles bez očištění o sezonní vlivy snížil na 1,7 procenta z 3,3 procenta. Za poklesem i nadále stojí nižší prodeje v maloobchodních řetězcích. Mezi spotřebiteli totiž existuje nejistota ohledně vývoje v celé eurozóně. Negativně působí i fiskální restrikce. Svůj podíl má i nižší počet pracovních dní. Statistiku dnes vydal Český statistický úřad.

Nejvýznamněji pokles tržeb ovlivnil prodej potravin. Podle analytika Komerční banky Jiřího Škopa jde o překvapení. „Zrovna potraviny nejsou druh zboží, kde by se dalo dlouhodobě šetřit,“ tvrdí. Lidé nyní podle něj spoří tím způsobem, že nakupují levnější zboží, celkovou spotřebu však neomezují. Dolů tržby táhly i dražší pohonné hmoty a zdravotnické potřeby.

Ne všichni si ale pohoršili. Například prodeje nových aut rostou. Lidé nakupují i oblečení a nestěžují si ani hoteliéři a pořadatelé kulturních akcí. Za dovolenou a za zábavu se v červenci oproti loňskému roku utratilo o 3,5 procenta víc. „Vysvětluji si to především špatným počasím v červenci, kdy lidé začali na poslední chvíli hledat nové zájezdy a upravovat svoje rekreační aktivity,“ vysvětluje ekonom ČSOB Petr Dufek.

„I když částečně jde červencový pokles na vrub nižšímu počtu pracovních dnů, přesto je výsledek velmi slabý. Vychází totiž z nízkého srovnávacího základu a navíc byl červenec docela dobrým měsícem pro prodeje aut,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Dnešní čísla z maloobchodu jasně naznačují, že spotřebitelská poptávka zůstává i nadále slabá. A další měsíce nejspíše žádný obrat k lepšímu nepřinesou.

Miroslav Frayer z Komerční banky:

„Po loňském růstu o 1,2 procenta letos očekáváme zvýšení prodejů o 1,5 procenta. Nejistota ohledně budoucího vývoje je vysoká, když dochází k postupnému ekonomickému ochlazování ve světě.“

Škop je ještě pesimističtější. Pro celý rok odhaduje, že se tržby budou pohybovat okolo nuly. Letos rozhodně nákupům nepomůže snižování reálných příjmů domácností, tvrdí. Lidé žijí v nejistotě, vývoji nepomáhá ani fiskální restrikce nebo škrty v platech ve státním sektoru. „Lidé mají hluboko do kapsy, protože třeba ve veřejném sektoru mzdy docela razantně klesly, asi o osm procent, což je dost, protože tam pracuje celá třetina zaměstnanců,“ tvrdí ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík. Příští rok navíc bude negativně působit zvýšení daně z přidané hodnoty.

Němečtí spotřebitelé také neutrácí

Podobná situace je i v Německu. Tam překvapivě došlo k největšímu poklesu maloobchodních tržeb za čtyři roky. „Němečtí spotřebitelé jsou také opatrní,“ vysvětluje Škop. Jejich výdaje brzdí „nejistota ohledně dalšího vývoje zejména eurozóny“ a jejích dluhových problémů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
před 10 mminutami

Veřejné peníze se utrácejí bez ohledu na cíle, kritizuje NKÚ

Systém dotací v Česku čelí zásadním problémům a stát se často zaměřuje na maximální vyčerpání peněz spíše než na podporu projektů, které mohou mít skutečný přínos, vyplývá z výroční zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) za loňský rok. Ani v minulém roce se pak státu podle úřadu výrazně nepodařilo vylepšit hospodaření státního rozpočtu. Zadlužování pokračovalo rychlým tempem a tento trend představuje významnou hrozbu pro stabilitu veřejných financí.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Zákazníci opět kupují plynové kotle

Na energetickém trhu došlo k dalšímu veletoči. Zatímco poptávka po plynových a elektrických kotlech v době vysokých cen ochladla, nyní znovu sílí. Z analýz navíc vyplývá, že plynové kotle se momentálně mohou vyplatit. Opačným vývojem prošel zájem o tepelná čerpadla. Po nedávném boomu následoval pokles zájmu.
před 22 hhodinami

O Trumpových clech natáčela ČT mezi podnikateli v texaském Austinu

Americký prezident Donald Trump roztočil vůči světu divokou celní ruletu. Prošla již několika zvraty, nabrala několik různých matoucích podob. O tom, jak ji zatím vnímají drobní američtí podnikatelé, natáčel zpravodaj ČT Bohumil Vostal v Austinu. Hlavním městě státu, který Trumpa jednoznačně podpořil v listopadových prezidentských volbách.
před 22 hhodinami

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
30. 3. 2025Aktualizováno30. 3. 2025

Dopad amerických cel na Evropu bude trvalejší, soudí Jonáš. Unie má však své trumfy, věří Singer

Nová americká cla vůči dovozu z Kanady a Mexika budou mít spíše přechodný charakter, zatímco vůči Evropě mohou mít trvalejší platnost, odhadl investiční bankéř Ondřej Jonáš v pořadu Otázky Václava Moravce. Bývalý guvernér ČNB a hlavní ekonom Generali CEE Holding Miroslav Singer s tímto závěrem ohledně sousedů Spojených států souhlasil, naopak Evropa má podle něj trumfy pro jednání s administrativou Donalda Trumpa o výši cel.
30. 3. 2025

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
30. 3. 2025

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
30. 3. 2025
Načítání...