Brown před G20: Číno, chceme ti dovážet víc

Pittsburgh – Větší možnost importu na čínské území požaduje britský ministerský předseda Gordon Brown. Řekl to pár hodin před odletem na summit ekonomicky nejvýznamnějších zemí světa, který se koná v Pittsburghu. Zároveň dodal, že světoví lídři, kteří stojí v čele těchto zemí, mají v plánu vytvořit ze summitů G20 instituci, která se stane hlavní hospodářskou radou celého světa. Dnes zahájený sjezd má na programu pokračování diskuse o reformě regulace finančního trhu. Německá kancléřka Angela Merkelová, která summit navštěvuje v předvečer nadcházejících německých parlamentních voleb, účastníky setkání varovala, aby právě reforma regulace soukolí finančních trhů nebyla díky jiným tématům odsunuta na vedlejší kolej.

„Skupina G20 bude hrát v ekonomické spolupráci větší roli než v minulosti skupina G8,“ řekl před zahájením dvoudenního sjezdu hospodářsky nejvýznamnějších zemí světa britský premiér Gordon Brown. Ten jmenoval dosavadní náměstkyni ministra obchodu, Shriti Vaderaovou, britskou koordinátorkou pro G20, která bude mít za úkol rovněž úzce spolupracovat se zástupci Jižní Korey. Ta totiž „předsednictví“ zemím G20 příští rok převezme.

Brown vzpomněl Čínu, na měnu prý nedojde

Na diskusi ohledně příliš silné čínské měny, jüanu, která vedle jiných faktorů znelichocuje z pohledu jiných zemí vzájemné obchodní bilance s Čínou, prý podle šéfa britských labouristů Browna nedojde. Neopomněl však dodat, že na pořad jednání se otázka role Číny v mezinárodním obchodu jistě dostane. „Rádi bychom viděli to, jak Čína z našich zemí více dováží,“ vyslovil zatím jen zbožné přání Brown.

Právě před odklonem k podobným tématům, které hodlá nastolit kupříkladu právě britský ministerský předseda, varuje jeho německý protějšek, kancléřka Angela Merkelová. Tu čekají tento víkend v Německu parlamentní volby, jejím vyzývatelem je kandidát na premiéra za SPD a současný německý ministr financí Peer Steinbrück. Ten dokonce britské a americké bankéře obvinil z toho, že zavedení přísnější regulace finančního trhu blokují veškerými svými silami.

Angela Merkelová o prioritách Německa na summitu G20:

„Musíme se ujistit, že jsme se z krize poučili a že se chyby nebudou opakovat. Pittsburgh bude rozhodující v určení, zdali se regulace finančního trhu stane tématem číslo jedna. Pro nás je to nejdůležitější bod setkání.“


Do Spojených států se na jednání představitelů nejsilnějších ekonomik světa sjíždějí nejen politické a odborné kapacity, ale i demonstranti. Zatímco první budou hledat recept na rychlejší cestu z krize, ti druzí chtějí hlasitě nesouhlasit. Pittsburgh vyjdou jenom policejní posily na 20 milionů dolarů. Město se připravuje na všechny scénáře a ze zdejší věznice propustilo tisícovku nejmíň nebezpečných vězňů. „Občas to děláme. Ale teď máme zájem, aby ve vězení bylo dost místa pro jakýkoli scénář,“ tvrdí soudce Jeffrey Manning.

Čelní představitelé největších světových ekonomik se setkávají na summitu G20 v Pittsburghu za účelem oživení zatím pozvolné a křehké resuscitace globální ekonomiky z nejhorší světové hospodářské recese od třicátých let minulého století. Snaží se najít způsob, jak do budoucna podobným knock-outům světové ekonomiky zabránit.

Václav Klaus před summitem G20 pro ČT24:

„Když se politici sejdou, tak musí mít nějaký výsledek, kdyby ho neměli, tak by to vypadalo, jako by nepracovali, takže určitě přijdou s desítkami různých návrhů. Těchto návrhů se bojím více než samotné krize.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Evropská protiopatření by Američany určitě bolela, míní Horská

„Je to zhruba jedna pětina celkového exportu zboží do Ameriky. (...) Není to malá částka a je to něco, co by určitě američtí spotřebitelé pocítili a bolelo by je to,“ řekla v Interview ČT24 s moderátorem Danielem Takáčem poradkyně premiéra Petra Fialy (ODS) a hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská v souvislosti s předschváleným protiopatřením na americké zboží v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Opatření vejdou v platnost v případě, že se USA a EU nedohodnou, jednání s americkou administrativou ale dosud neskončila.
před 8 hhodinami

Deště dál komplikují žně. Regenerativní pole zkouší vyzrát na klima

Časté přeháňky i vytrvalejší deště v posledních dnech komplikují farmářům sklizeň obilí a řepky. Na jižní Moravě je zatím sklizena jen zhruba třetina ploch. Každý další déšť navíc snižuje kvalitu obilí. V celém Česku zemědělci zatím sklidili necelých třináct procent jimi osetých polí, zlomek proti loňsku. Farmáři na Královéhradecku se na klimatickou změnu snaží vyzrát. Regenerativní pole se zaměřují na obnovu a oživení půdy.
před 8 hhodinami

Vyrovnejte obchodní deficit, můžeme omezit dovoz, pohrozila v Pekingu šéfka EK

Unijní představitelé během čtvrtečního summitu s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem vyzvali k vyváženějším obchodním vztahům. Jestliže Peking situaci nevyváží, tak Evropská unie může snížit svou míru otevřenosti vůči čínskému dovozu, naznačila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. K zachování spolupráce a otevřenosti vyzval také čínský prezident Si Ťin-pching. Evropská delegace jednala i s čínským premiérem Li Čchiangem.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Pražská burza poprvé ve své historii zavřela nad hranicí 2200 bodů

Pražská burza ve čtvrtek poprvé ve své historii zavřela nad hranicí 2200 bodů. Index PX posílil o 0,46 procenta na 2202,81 bodu a zhruba o deset bodů tak vylepšil své dosavadní maximum z 21. května letošního roku. K růstu mu pomohly především akcie Erste Bank, které přidaly více než tři procenta. Vyplývá to z údajů burzovního webu.
před 9 hhodinami

KHNP představila firmám podmínky pro zapojení do dostavby Dukovan

Přípravy stavby nových jaderných bloků v Dukovanech pokračují podle plánu, nadále platí i závazek šedesátiprocentního postupného zapojení českých firem do projektu, uvedl na semináři korejské společnosti KHNP v Praze ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Korejci při semináři představili zástupcům téměř stovky tuzemských firem podmínky pro zapojení do výstavby. České firmy zajistí práce na geologickém průzkumu, který v Dukovanech začne v příštím týdnu.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Bez dohody uvalí EU na USA cla ve výši 93 miliard eur, schválily unijní státy

Zástupci členských států EU podpořili protiopatření na americké zboží v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Odvetná cla by mohla být uvalena, jestliže se Unii nepodaří dosáhnout obchodní dohody s USA. Jednání s americkou administrativou dosud neskončila, v případě jejich neúspěchu zavedou Spojené státy od 1. srpna třicetiprocentní cla na zboží z EU. Protiopatření ze strany Unie by pak měla začít platit zčásti od 7. srpna, zčásti o měsíc později.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Vyšší mýto dle Mátla zaplatí dva kilometry nové dálnice. Pocítí to zákazníci, varují dopravci

Vláda schválila zvýšení mýtných poplatků pro nákladní auta od začátku příštího roku. Náklady se promítnou do cen, varoval v Událostech, komentářích prezident Sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia Josef Melzer. Šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl řekl, že jde o určité navýšení rozpočtu, ale už nyní se podle něj staví dálnice rychleji než v přechozích letech.
před 16 hhodinami

Bílý dům zveřejnil akční plán pro AI. Chce dosáhnout „globální dominance“

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zveřejnila plán politiky v oblasti umělé inteligence (AI), který definuje priority USA k dosažení „globální dominance“ v tomto odvětví. Plán počítá například s exportem americké technologie AI do zahraničí a s tvrdým postupem proti státním zákonům, které jsou považovány za příliš restriktivní a brání jejímu rozvoji.
23. 7. 2025
Načítání...