Bez práce je nejméně lidí od roku 2008

Nezaměstnanost v Česku v září klesla na 5,2 procenta ze srpnových 5,3 procenta. Bez práce bylo na konci měsíce 378 258 lidí, což je nejméně od prosince 2008. Volných míst je už téměř 141 tisíc, více jich bylo naposledy v srpnu 2008, vyplývá z údajů zveřejněných Úřadem práce. Vývoj je v souladu s očekáváním analytiků, kdy pokles nezaměstnanosti umožnila rostoucí ekonomika a s tím spojený nedostatek pracovníků ve firmách. Trh tah zvládl i absolventy škol.

Analytici podobný pokles nezaměstnanosti očekávali. Za oživením pracovního trhu je například konec dovolených, kdy firmy opět naplno rozjely výrobu. Nadále pokračují sezonní práce a zároveň ještě doznívá turistická sezóna. Loni v září byla míra nezaměstnanosti šest procent a bez práce bylo o téměř 64 tisíc lidí více.

„Pracovní trh se dostal na úroveň doby před hospodářskou krizí,“ uvedla generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková. V nadcházejících měsících by podle ní mohla nezaměstnanost ještě klesnout. „Zatímco v září 2014 tvořili lidé, kteří byli bez práce déle než rok, 45,7 procenta z celkového počtu nezaměstnaných a o rok později 45 procent, letos jejich podíl klesl na 40,8 procenta,“ uvedla.

Pokud se podíváme na míru nezaměstnanosti napříč věkovými skupinami nebo podle vzdělání, je patrné, že nejenom absolventi, ale i lidé, kteří jsou delší dobu na trhu práce, nacházejí uplatnění, protože poptávka po práci je v posledních čtvrtletích silná.
Jaromír Šindel
hlavní ekonom Citibank

„Situace na trhu práce zůstává příznivá, i když tempo meziročního poklesu míry nezaměstnanosti se již začíná zpomalovat. Hlad po pracovnících ale každopádně přispívá k tomu, že zaměstnavatelé v české ekonomice musí být otevřenější k debatě o zvyšování mezd. Z tohoto pohledu lze očekávat, že tlaky směrem ke zrychlení růstu mezd zde budou i v roce 2017,“ konstatuje hlavní ekonom Generali Investments Radomír Jáč.

Vývoj nezaměstnanosti v září 2016
Zdroj: MPSV

Září je tradičně měsícem, kdy se řeší umisťování absolventů škol. Jak ale analytici potvrzují, tento faktor se stává méně problematickým s tím, jak si absolventi aktivně hledají práci ještě v době před ukončením studia. „Aktuálně je situace navíc usnadněna také tím, že zaměstnavatelé mají hlad po pracovní síle a pro absolventy je tak snazší uplatnění najít,“ připomíná Jáč.

V rámci Evropské unie nyní vykazuje Česká republika nejnižší míru nezaměstnanosti: ta v srpnu v případě české ekonomiky dle metodiky Eurostatu činila 3,9 %, zatímco průměr Evropské unie činil 8,6 %.

Zaměstnavatelé měli v září největší zájem o pomocné pracovníky ve výrobě, montážní dělníky, řidiče nákladních automobilů, autobusů a tramvají, kováře a nástrojáře, pomocné pracovníky v oblasti těžby a stavebnictví, pracovníky ochrany a ostrahy, slévače, svářeče, kuchaře s výjimkou šéfkuchařů, obsluhu pojízdných zařízení nebo prodavače. Přednost dávali kvalifikovaným specialistům s praxí. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory.

V evidenci úřadů práce se pak nejčastěji objevují absolventi středních škol a učilišť, především pak škol zaměřených na ekonomiku, administrativu, podnikání, gastronomii (kuchař, číšník) nebo provozní služby (kadeřník). Naopak velké šance na získání práce v co nejkratší době po ukončení školy mají absolventi vysokých škol, především lékařských fakult, a absolventi technických, zejména strojírenských a elektro oborů. Velká poptávka je také po absolventech
řemeslných oborů.

Nezaměstnanost se drží výš v Ústeckém i Moravskoslezském kraji

Nejvyšší nezaměstnanost zůstává v Ústeckém kraji, kde v září klesla o desetinu procentního bodu na 8,1 procenta. Naopak nejlépe je na tom znovu Plzeňský kraj s mírou nezaměstnanosti 3,6 procenta. O druhé místo se dělí Praha a Královéhradecký kraj s 3,7 procenta.

Na jedno volné pracovní místo připadá 2,7 uchazeče. Z toho nejvíce v okresech Karviná (14,1), Ústí nad Labem (11,6), Chomutov (10). Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo v září 76 regionů, vzrostla pouze na Prostějovsku. Nejnižší nezaměstnanost byla v okresech Rychnov nad Kněžnou a Praha-východ, a to shodně 1,9 procenta. Naopak na Mostecku a Karvinsku se vyšplhala na 10,6 procenta.

Volných pracovních míst nabízeli zaměstnavatelé 140 993. To je o 1725 více než v srpnu a o 32 420 více než před rokem. Nejvíce volných pozic je v Praze, ve středních Čechách a v Moravskoslezském kraji.