Barclays zaplatí dvě miliardy kvůli obvinění, že před krizí klamala s cennými papíry

Britská banka Barclays se dohodla s americkým ministerstvem spravedlnosti, že zaplatí dvě miliardy dolarů, aby urovnala obvinění, že údajně způsobila miliardové ztráty investorů při prodeji hypotečních cenných papírů v letech 2005 až 2007.

Vypořádání ukončí největší nevyřešený právní problém britské banky ve Spojených státech a může nabídnout ujištění investorům, kteří byli připraveni i na větší pokutu, píše Reuters.

Ministerstvo uvedlo, že banka investorům poskytovala zavádějící informace o kvalitě hypoték a dopustila se bankovních podvodů. Barclays odpovědnost odmítla, nicméně se zaplacením pokuty souhlasila. Šéf banky prohlásil, že urovnání je „spravedlivé a přiměřené“. 

„Jsem potěšen, že jsme mohli dosáhnout spravedlivého a přiměřeného urovnání s ministerstvem spravedlnosti. Naší prioritou bylo od počátku vyřešit tyto problémy minulosti včas a vhodným způsobem,“ řekl generální ředitel Barclays Jes Staley.

Americký úřad dodal, že dva bývalí manažeři společnosti Paul Menefee a John Carroll zaplatí dva miliony výměnou za to, že budou stažena obvinění vůči nim. 

Kvůli hypotečním cenným papírům se vyšetřování USA zaměřilo na více bank

Barcleys je jen jednou z bankovních institucí, které americké úřady začaly vyšetřovat kvůli praktikám při prodeji hypotečních cenných papírů před finanční krizí. Německá bankovní jednička Deutsche Bank se koncem roku 2016 s americkým ministerstvem spravedlnosti například dohodla, že za urovnání obvinění zaplatí 7,2 miliardy dolarů. Švýcarská banka Credit Suisse se zase loni dohodla, že zaplatí 5,3 miliardy dolarů.

S vysokou pokutou se banka Barclays potýkala i v roce 2015, kdy byla jednou z velkých bank, které v rámci dohody přiznaly vinu na manipulaci se směnnými kurzy v letech 2007 až 2013. Barclays dostala pokutu 650 milionů dolarů, navíc měla poslat 1,3 miliardy dolarů úřadu pro finanční služby státu New York, americké Komisi pro termínové obchodování s komoditami a britskému úřadu pro dohled nad praktikami na finančním trhu.

Akcie banky Barclays na zprávu zareagovaly růstem o zhruba jedno procento. Barclays patří mezi řadu finančních institucí, které americké úřady začaly vyšetřovat kvůli praktikám při prodeji hypotečních cenných papírů před finanční krizí. Její pokuta nepatří k nejvyšším. Švýcarská Credit Suisse v prosinci 2016 souhlasila s vyplacením celkem 5,3 miliardy dolarů a německá bankovní jednička Deutsche Bank s úhradou 7,2 miliardy dolarů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

„Je to politická věc,“ vzkázal Ústavní soud k zemědělským dotacím

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh opozičních poslanců týkající se vládního nastavení dotací zemědělcům. Nařízení při rozdělování přímých plateb podle nich znevýhodňuje kolektivně podnikající zemědělce, třeba družstva, naopak prý zvýhodňuje malé, samostatně hospodařící farmáře. Za skupinu poslanců jednala Alena Schillerová (ANO), vyhlášení nálezu se nezúčastnila.
10:47Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Na český trh vstoupil čínský gigant v oblasti elektroaut

Na tuzemském automobilovém trhu přibyla nová čínská konkurence. Je jím výrobce automobilů BYD, který je jedním ze světových hráčů na poli elektromobility. Největší čínská automobilka prozatím tuzemským zákazníkům nabídne dva elektromobily a hybridní vůz. Přestože na českém trhu působí i další čínské automobilky, poptávka po jejich autech zdaleka nedosahuje zájmu spotřebitelů o už zavedenější značky. Letos byl z elektrických aut největší zájem o vozy značky Škoda, Volkswagen a Tesla.
před 10 hhodinami

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
včera v 09:59

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
včera v 06:00

Veřejné peníze se utrácejí bez ohledu na cíle, kritizuje NKÚ

Systém dotací v Česku čelí zásadním problémům a stát se často zaměřuje na maximální vyčerpání peněz spíše než na podporu projektů, které mohou mít skutečný přínos, vyplývá z výroční zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) za loňský rok. Ani v minulém roce se pak státu podle úřadu výrazně nepodařilo vylepšit hospodaření státního rozpočtu. Zadlužování pokračovalo rychlým tempem a tento trend představuje významnou hrozbu pro stabilitu veřejných financí.
31. 3. 2025Aktualizováno31. 3. 2025

Zákazníci opět kupují plynové kotle

Na energetickém trhu došlo k dalšímu veletoči. Zatímco poptávka po plynových a elektrických kotlech v době vysokých cen ochladla, nyní znovu sílí. Z analýz navíc vyplývá, že plynové kotle se momentálně mohou vyplatit. Opačným vývojem prošel zájem o tepelná čerpadla. Po nedávném boomu následoval pokles zájmu.
31. 3. 2025

O Trumpových clech natáčela ČT mezi podnikateli v texaském Austinu

Americký prezident Donald Trump roztočil vůči světu divokou celní ruletu. Prošla již několika zvraty, nabrala několik různých matoucích podob. O tom, jak ji zatím vnímají drobní američtí podnikatelé, natáčel zpravodaj ČT Bohumil Vostal v Austinu. Hlavním městě státu, který Trumpa jednoznačně podpořil v listopadových prezidentských volbách.
31. 3. 2025
Načítání...