Babiš připustil dotaci pro Českou poštu. Chce ji ale zastropovat

Praha – Česká pošta by mohla od příštího roku dostávat podporu ze státního rozpočtu, její výši by ale měl omezovat zákon. Předběžně se na tom dohodli ministři financí Andrej Babiš (ANO) a vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Návrh novely poštovního zákona má v pondělí znovu projednat vláda.

Poslední dohoda ministrů předpokládá, že ztrátu pošty z poskytování univerzální služby (tedy z provozu ztrátových poboček nebo doručování zásilek do odlehlých oblastí) by platil stát. Maximální možnou částku by pak stanovil Český telekomunikační úřad. Nyní musí Babiš s Chovancem najít způsob, jak tento mechanismus do návrhu zákona začlenit.

Podle současného zákona by měl ztrátu poště kompenzovat speciální fond, do kterého mají přispívat všichni poštovní operátoři v závislosti na tržním podílu (včetně České pošty). Firmy to ale odmítají, a tak kompenzační fond ani nezačal fungovat.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) považuje stabilizaci České pošty za vládní prioritu a odmítá rušení poboček. „Kompenzační mechanismus nefunguje a dlouhodobě udržovat více než 3000 poboček na venkově je nefér z hlediska konkurenčního prostředí, kterému je pošta vystavena,“ prohlásil předseda vlády.

Šéf resortu vnitra Milan Chovanec (ČSSD) tvrdí, že pošta je v současnosti podfinancovaná o více než pět miliard korun. „My jsme si tu službu objednali a musíme ji zaplatit,“ vysvětlil Chovanec důvod, proč o peníze pro Českou poštu žádá. Poskytování univerzální služby přirovnal k regionální vlakové dopravě, která je rovněž ztrátová a stát na ni doplácí zhruba 13 miliard korun ročně.

„To nejsou dotace pro soukromou firmu, ale pro státní podnik, ve kterém Český stát vlastní 100 procent,“ dodal ministr vnitra. Transparentnost celého procesu podle něj zajistí, že o konečné částce bude rozhodovat telekomunikační úřad.

O práci by mohlo přijít až 10 000 lidí, varuje Středula

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dosud jakékoliv kompenzace pro Českou poštu odmítal. Teď státní podporu připouští, ale až od roku 2016. „Z dlouhodobého hlediska pošta asi potřebuje pomoc. Ale já tvrdím, že v roce 2015 peníze nepotřebuje, protože za čtyři měsíce vykázala zisk 253 milionů a má na účtu 2,3 miliardy,“ vyčíslil předseda hnutí ANO. Chovanec však oponuje tím, že zisku dosáhla pošta jen díky zastavení investic.

Co se týče návrhu zákona, není Babiš ochoten dát „bianco šek“. „Musí to mít nějaký strop,“ je přesvědčen ministr. Na ztrátové služby by stát pravděpodobně doplácel stovky milionů korun ročně (například jen za rok 2013 si pošta nárokovala téměř 1,8 miliardy korun, Český telekomunikační úřad ovšem tuto částku zredukoval na 753 milionů).

Česká pošta provozuje 3200 poboček, z toho je víc než 1000 ztrátových. Odbory varují, že pokud stát poště finanční injekci neposkytne, hrozí rušení pracovišť a propouštění. Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly by o práci mohlo přijít až 10 000 z celkových 32 000 zaměstnanců pošty. „Bez dobrého zákona bude mít Česká pošta velké problémy s existencí,“ nechal se slyšet odborový předák. Zároveň naznačil, že v případě nepřijetí zákona zváží odboráři nátlakové akce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 9 hhodinami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 9 hhodinami

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
před 22 hhodinami

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
před 22 hhodinami

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
před 23 hhodinami

Senátoři by tento týden mohli vrátit sněmovně až tři vládní předlohy

Přestože má koalice v horní komoře jasnou většinu, senátoři by mohli tento týden vrátit sněmovně až tři vládní předlohy. Konkrétně jde o úpravy energetického a vysokoškolského zákona a také o další normy pro ukrajinské uprchlíky. Výhrady v rozhovorech pro ČT připustily všechny senátorské kluby.
21. 1. 2025

V Česku se loni vyrobilo rekordních 1,453 milionu aut

Výroba osobních aut v Česku v předchozím roce vzrostla meziročně o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů. Produkce elektrických aut naopak klesla o 16 procent na 151 162 elektromobilů a plug-in hybridů. Více než 93 procent vyrobených automobilů firmy vyvezly. Export vozidel tak v meziročním srovnání zaznamenal 4,5procentní nárůst, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
21. 1. 2025Aktualizováno21. 1. 2025

Výroba elektřiny v Česku dál klesá, oslabují hlavně uhelné elektrárny

České energetické zdroje loni vyprodukovaly 68,7 terawatthodiny elektřiny, což je meziročně o čtyři procenta méně. Důvodem tohoto trendu je především nižší produkce uhelných elektráren, vyplývá ze zprávy oborových webů oEnergetice.cz a Ušetřeno.cz za rok 2024. Loňská výroba byla podle propočtů ČTK nejnižší přibližně od roku 2001.
21. 1. 2025
Načítání...