Automobilky upírají zrak na Čínu

Peking - Čína zřejmě potvrdí pozici světové jedničky v prodejích aut. Narozdíl od zbytku světa prodeje na tamním trhu utěšeně rostou. Jen za březen se tam prodalo přes milion vozů. To je meziročně o pět procent víc. Za celý rok by se pak v Číně mělo prodat přes deset milionů nových aut. Vydělat na tom chtějí americký General Motors i japonská Honda. Oba shodně počítají s tím, že prodeje na tamním trhu stoupnou až o deset procent.

„Vyhlídky na letošní rok jsou vcelku příznivé, s ohledem na vývoj hospodářství samozřejmě. V Číně odhadujeme růst na pět až deset procent. Alespoň začátek roku tomu nasvědčoval,“ pochvaluje si šéf čínské divize General Motors Kevin Wale. Právě GM se přitom stal symbolem úpadku amerického automobilového průmyslu a v současnost bilancuje na hranici bankrotu. Na čínském trhu proto hledá spásu.

Expandovat v Číně se ale chystají také automobilky z Asie. Japonská Honda počítá s tím, že v Číně prodá přes půl milionů aut. Celosvětová poptávka po automobilech je sice kvůli hospodářskému ochlazení pod tlakem. V největším asijské zemi ale naopak roste.

Čína jako ideální místo pro prezentaci

V neposlední řadě sázejí na Čínu i evropské značky. Německá automobilka Porsche se dokonce odhodlala k odvážnému kroku - svůj dlouho očekávaný čtyřdveřový model Panamera světu představila právě v Číně. „Chceme tím dokázat, jak důležitý je pro nás čínský trh. Je to poprvé, kdy představíme nový model série mimo Evropu i mimo Ameriku. Vysíláme tak signál do Asie, že jim věříme,“ říká k tomu marketingový ředitel Porsche Klaus Berning.

Šance na dobré zisky hledá na stejném místě i německá automobilka BMW a její čínský partner Brillinace Auto. V Číně plánují postavit už druhou továrnu a zvýšit tak výrobu až na 80 tisíc aut ročně. Teď jich z místních linek sjede přibližně 30 tisíc ročně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
před 3 hhodinami

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
před 4 hhodinami

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
před 4 hhodinami

Senátoři by tento týden mohli vrátit sněmovně až tři vládní předlohy

Přestože má koalice v horní komoře jasnou většinu, senátoři by mohli tento týden vrátit sněmovně až tři vládní předlohy. Konkrétně jde o úpravy energetického a vysokoškolského zákona a také o další normy pro ukrajinské uprchlíky. Výhrady v rozhovorech pro ČT připustily všechny senátorské kluby.
před 13 hhodinami

V Česku se loni vyrobilo rekordních 1,453 milionu aut

Výroba osobních aut v Česku v předchozím roce vzrostla meziročně o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů. Produkce elektrických aut naopak klesla o 16 procent na 151 162 elektromobilů a plug-in hybridů. Více než 93 procent vyrobených automobilů firmy vyvezly. Export vozidel tak v meziročním srovnání zaznamenal 4,5procentní nárůst, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Výroba elektřiny v Česku dál klesá, oslabují hlavně uhelné elektrárny

České energetické zdroje loni vyprodukovaly 68,7 terawatthodiny elektřiny, což je meziročně o čtyři procenta méně. Důvodem tohoto trendu je především nižší produkce uhelných elektráren, vyplývá ze zprávy oborového webu oEnergetice.cz za rok 2024. Loňská výroba byla podle propočtů ČTK nejnižší přibližně od roku 2001.
včera v 09:26

Žadatelé dostanou peníze předem, řekl Hladík k Nové zelené úsporám

Zásadní novinkou programu Nová zelená úsporám pro energeticky úsporné renovace domů je, že žadatelé dostanou peníze předem. Řekl to ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), který spolu s ředitelem Státního fondu životního prostředí ČR Petrem Valdmanem upravený program představil na výstavě Infotherma, jež v pondělí začala v Ostravě. Ohlásili rovněž první výzvu v oblasti takzvaných zelených plynů Greengas určenou pro výrobu vodíku v elektrolyzéru.
20. 1. 2025Aktualizováno20. 1. 2025

Česko a Vietnam uzavřely strategické partnerství, chtějí zintenzivnit obchod

Posílení obchodních vztahů, ale také užší spolupráci ve vědě a výzkumu mezi Českem a Vietnamem si slibují premiér Petr Fiala (ODS) a jeho vietnamský protějšek Pham Minh Chinhem od strategického partnerství, na které obě země povýšily své vzájemné vztahy. Politici to oznámili v pondělí po jednání ve Strakově akademii.
20. 1. 2025
Načítání...