Zpívající poslanec Korte potrestán nebude

Praha - Mandátový a imunitní výbor (MIV) nezahájil kárné řízení s poslancem Danielem Kortem (TOP 09), který při hlasování o nedůvěře vládě své stanovisko zazpíval. Většina výboru dospěla k názoru, že není kompetentní posuzovat tento čin. Současně však výbor vyzval všechny poslance, aby se zdrželi nevhodných vyjádření na půdě sněmovny. Informoval o tom předseda výboru Jeroným Tejc (ČSSD).

Doplnil, že hlasování nebylo ovlivněno rozložením sil koalice a opozice ve výboru. O přezkoumání Korteho chování požádal opoziční poslanec Jiří Koskuba (ČSSD), považuje ho totiž za urážlivé.

„Bylo přijato usnesení, které říká, že MIV v této věci není kompetentní, tedy že se nemáme zabývat úrovní jednání Poslanecké sněmovny,“ řekl po jednání Tejc. Usnesení je však podle jeho názoru v rozporu s tím, jak výbor rozhodl v případě poslance Davida Ratha (ČSSD). Ten totiž za urážlivý výrok na adresu ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) dostal pokutu 10 000 korun.

Hlasování Daniela Korteho zpěvem (zdroj: ČT24)

Tejc doplnil, že výbor současně vyzval všechny poslance, aby se zdrželi nevhodných vyjádření a projevů v Poslanecké sněmovně. „Toto usnesení bylo přijato všemi hlasy,“ podotkl.

Korte způsobil rozruch na schůzi 26. dubna, kdy sněmovna jednala o vyslovení nedůvěry vládě. Poslanci hlasovali tím způsobem, že každý z nich vystoupil a uvedl, že je „pro návrh“ nebo „proti návrhu“. Korte však tato slova zazpíval. Později své jednání obhajoval tím, že artikuloval zřetelně a nikde v jednacím řádu není uvedeno, že by poslanec nesměl svůj názor zazpívat.

Výbor řešil třeba spor o opilého Kalouska nebo Jandákova psa

Korte není prvním poslancem, jehož jednání projednává mandátový a imunitní výbor. V minulosti posuzoval například výrok poslance Ratha o tom, že ministr financí Kalousek je na jednání opilý. Kalousek se proti tomu ohradil a Ratha dal pro urážku k MIV. Výbor mu posléze udělil pokutu 10 000 korun. Členové výboru měli na stole také případ poslance Vítězslava Jandáka (ČSSD). Jeden z jeho sousedů si stěžoval, že ho ohrožuje Jandákův pes. Na poslance se vztahuje imunita, a proto si mohl vybrat, zda podstoupí přestupkové jednání na příslušném obecním úřadě, či zda případ předá MIV. Jandák se nejprve rozhodl pro MIV, později ale svůj názor změnil.