Změny v STK stále neřeší řadu problémů při kontrolách aut

Praha - Ministerstvo dopravy připravilo novinky pro stanice technické kontroly (STK). Chce pravidelně jednou za tři roky přezkoušet všechny techniky v zemi a přinejmenším stejně často posílat na každou stanici i dozorujícího úředníka. Sama Profesní komora STK ale říká, že je to málo a že mnoho dalších problémů se však neřeší.

Už roky se pracuje na změně, ale stále se nic nemění. „Přihlásit u nás nebo znovu uvést do provozu kradené auto není žádný velký problém,“ uvedl před časem mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták. „Zpřísnit dohled nad stanicemi technické kontroly tak, jak jsou v současné době prováděny,“ doplnil ředitel Sdružení automobilového průmyslu Antonín Šípek. Se současným stavem není spokojený ani mluvčí Autoklubu ČR Václav Špička.

Od roku 2008 probíhá příprava nových paragrafů a finální produkt není příliš povedený, uvedl předseda Profesní komory STK Jiří Rejmon. Ministerstvo hodlá každé tři roky zkoušet techniky v teorii i praxi. Podle mluvčího ministerstva dopravy Marka Illiaše technik zkontroluje dané vozidlo a v případě, že tam neodhalí předem dané chyby, tak tu zkoušku prostě nedostane.

2 minuty
Reportáž Jana Šenkýře
Zdroj: ČT24

Kontroly samotných stanic budou v mnoha krajích častější v období jednou za tři roky. „Doteď jsme to dělali zhruba jednou za pět let,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Středočeského kraje Markéta Vítková.

Technická kontrola
Zdroj: ČT24

Očekávaly se však marně i třeba povinné kamery, které by sledovaly čas a práci věnovanou každému autu. Dále aktualizovaný seznam úkonů, které má technik během prohlídky udělat, dodnes jsou tam nesmysly. Do technického průkazu se už třeba dávno nepíše číslo motoru, technik ho tam ale podle zákona má dále hledat.

Kontrola motoru auta
Zdroj: ČT24

„Pokud najdeme nesoulad, měli bysme vozidlu dát technickou pouze na měsíc. Tak vlastně by nemělo jezdit na silnici. Léta na to upozorňujeme ministerstvo dopravy a takových příkladů tam máme mnoho,“ řekl Rejmon.

Změny v zákoně také řidičům umožní si legálně zaplatit značku na přání. Částka pět tisíc, nejčastěji zmiňovaná v médiích, bude ale jen polovina útraty. Je to účet za jednu tabulku. Za přední a zadní tak dají řidiči dohromady deset tisíc.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vývoz českého vojenského materiálu meziročně prudce stoupl

Vývoz vojenského materiálu z Česka vzrostl loni meziročně o asi 86 procent a dosáhl přibližně 91 miliard korun. Vyplývá to z výroční zprávy o zahraničním obchodu s vojenským materiálem za rok 2024, kterou zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Ministerstvo udělilo podle dokumentu loni 1678 licencí k vývozu vojenského materiálu do 95 zemí v hodnotě skoro 105,3 miliardy korun.
před 9 mminutami

Šéfka pražského městského soudu podala trestní oznámení kvůli zakázkám soudu

Interní audit na Městském soudě v Praze odhalil nesrovnalosti ve veřejných zakázkách, podle jeho zadavatelky a předsedkyně instituce Jaroslavy Pokorné jde o nestandardní postupy při zadávání a realizaci, zejména pak v oblasti správy a údržby jednoho z objektů ve správě soudu. Pokorná proto odvolala dlouholetého ředitele správy soudu Michaela Mrzkoše a podala trestní oznámení. Mluvčí pražských žalobců ČT potvrdil, že ho evidují a zabývají se jím.
před 20 mminutami

Meteorologové varují před silnými bouřkami. V horách hrozí až přívalové povodně

Část Čech v pátek odpoledne zasáhly silné bouřky, je možný i výskyt přívalového deště. Napršet může kolem čtyřiceti litrů vody na metr čtvereční. V horách na severu Čech je vzhledem k předchozím dešťům vyšší riziko lokálního zatopení, hrozí i přívalové povodně. Varování s nízkým stupněm nebezpečí platí kromě pátku i pro sobotu, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
11:44Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Škoda Auto zvýšila zisky, Volkswagen si pohoršil

Automobilka Škoda Auto v prvním pololetí zvýšila provozní zisk zhruba o dvanáct procent na téměř 1,29 miliardy eur (31,5 miliardy korun). Zvýšil se i celkový prodej aut. Mateřský koncern Volkswagen však zaznamenal meziroční pokles provozních zisků o třetinu, i když mírně zvýšil prodej aut na 4,36 milionu kusů z 4,34 milionu před rokem. Zároveň i kvůli dopadu amerických dovozních cel zhoršila automobilka celoroční výhled.
11:33Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Japonci mají k tuzemsku blíž, než by se mohlo zdát, říká Pavel

Japonský císař Naruhito v císařském paláci v Tokiu přijal v pátek českého prezidenta Petra Pavla. Návštěva byla vyvrcholením jeho cesty do Japonska. Setkání trvalo zhruba půl hodiny. Prezident později schůzku označil za velice vstřícnou s tím, že spolu hovořili třeba o světové výstavě Expo či o tom, jak Česko pomáhá Ukrajině. Císař také vyjádřil vůči Pavlovi podle japonských médií vděčnost za jeho návštěvu Hirošimy. Pavel se později setkal také s premiérem Šigeruem Išibou a měl přednášku na Tokijské univerzitě.
06:28Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Vedení jednoho z kontingentů Frontexu bude sídlit v Praze

V Praze bude od příštího roku sídlit vedení jednoho z kontingentů Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex). Bude řídit činnost stovek policistů agentury působících zejména na letištích v deseti zemích, které nemají vnější pozemní hranici s nečlenskými státy EU. Kontingent vznikl letos v lednu, jeho vedení je v tuzemském hlavním městě zatím dočasně.
12:10Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Žloutenky typu A přibývá dramaticky, říká Prymula

Nárůst případů onemocnění žloutenku typu A je v Česku dramatický, říká epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Podle dat Státního zdravotního ústavu bylo letos k 21. červenci nahlášeno už 928 případů a deset úmrtí. Ve srovnání s celým loňským rokem je dosavadní počet nemocných zhruba o polovinu vyšší. Loni zemřeli dva lidé. Prevencí je zvýšení osobní hygieny a očkování.
před 3 hhodinami

Bez mobilů, zato s prostorem pro sebe, nabízí expertka recept na klidnou dovolenou

Dovolená má být časem pro odpočinek, ale může se z ní stát stresový faktor. Volné dny mohou provázet hádky, stres a napětí. Podle Markéty Vamberk Šauerové z katedry psychologie Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy jsou nejčastějšími důvody, proč se dovolená změní ve stresor, vybočení ze zaběhnutého režimu a přeorganizovávání. Receptem na klidnou dovolenou je podle speciální pedagožky důkladná příprava s prostorem na flexibilitu. „Důležité je organizovat, ale nejet s pevně daným fixním plánem. Lidé jsou pak často rozhození, že jim plán ve volnu nevychází,“ nastínila.
před 8 hhodinami
Načítání...