Železný u odvolacího soudu v kauze poškozování věřitele uspěl

Praha – Bývalého ředitele televizní stanice Nova Vladimíra Železného zprostil Vrchní soud v Praze obžaloby z pokusu o poškozování věřitele - společnosti Central European Media Enterprises (CME). V odvolacím jednání dospěl k jinému závěru než loni v říjnu pražský městský soud, který Železnému vyměřil tříletý trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu čtyř let a peněžitý trest tři miliony korun. Někdejší šéf Novy se podle obžaloby naoko zbavoval majetku, aby CME nemusel splatit pohledávku. Dnešní rozhodnutí je pravomocné, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu. Železný již dříve dostal pravomocně dvouletý podmíněný trest za krácení daní při dovozu obrazů z ciziny.

Odvolací soud dnes osvobodil i právníky Aleše Rozehnala a Ondřeje Kuchaře, kteří podle žalobců Železnému pomáhali. Kuchař dostal loni v říjnu dvouletý a Rozehnal, který měl podle prvoinstančního verdiktu navíc také zaplatit milion korun, dvouapůlletý podmíněný trest. Senát dnes ale dospěl k závěru, že jejich skutky nebyly trestnými činy. Všichni tři muži od počátku vinu odmítali. Železný byl s Rozehnalem stíhán ještě v kauze údajného mnohamilionového krácení daní při převodu obchodních podílů v CET 21. Soudy je ale pravomocně obžaloby zprostily.

Železný spolu s Rozehnalem a Kuchařem podle obžaloby od dubna 1999 do počátku roku 2001 převáděli nemovitosti, především pozemky, a akcie bývalého televizního ředitele na nově zakládané společnosti. Přestože Železný majetkem nadále disponoval, nebylo podle žalobců možné uložit předběžná opatření, která CME kvůli uspokojení pohledávky ve výši 23,35 milionu dolarů (při dnešním kurzu zhruba 406 milionů korun) navrhovala.

Městský soud v Praze se případem zabýval nadvakrát. Napoprvé - v prosinci 2008 - dospěl k závěru, že se muži žádného trestného činu nedopustili. Odvolací senát však osvobozující verdikt zrušil a případ vrátil k novému projednání. Americká společnost CME se v trestním řízení žádné náhrady škody nedomáhá. Pohledávku podle dřívějšího vyjádření jejích právníků uhradili vlastníci společnosti CET 21, skupiny PPF a MEF Holding.

Bývalý ředitel TV Nova a bývalý europoslanec Vladimír Železný
Zdroj: ČT24