Zaměřujeme se teď spíš na podporu menších virtuálních operátorů, říká nový šéf ČTÚ

27 minut
Otázky Václava Moravce – Diskuze o drahých mobilních datech
Zdroj: ČT24

Předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu Marek Ebert znovu řekl, že nepovažuje za pravděpodobné, že by v dohledné době přišel do Česka čtvrtý operátor. Důvodem je podle něj velikost trhu, uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce. Úřad se proto podle Eberta v současné době zaměřuje spíše na podporu menších virtuálních operátorů, kteří mohou fungovat jako alternativa nabídky mobilních služeb. Telekomunikační analytik Ondřej Malý pak zmínil, že politici a ČTÚ by podle něj měli pro další roky spíše než cenu pro spotřebitele řešit jednodušší výstavbu infrastruktury a sítí.

Drahé mobilní služby a především mobilní data řeší politici už řadu let. Jejich zraky se v poslední době upínaly na aukci kmitočtů pro sítě 5G, od které si veřejní činitelé slibovali příchod čtvrtého operátora, a tedy konkurenci. To se však nestalo. Klíčové kmitočty si mezi sebou rozdělila stávající trojice mobilních operátorů.

Podle závěrů Nejvyššího kontrolního úřadu z loňského prosince ceny volání a mobilních dat v Česku stále zůstávají jedny z nejvyšších v Evropě. „Aukce nepřinesla předpokládanou výhodu snížení a konkurenceschopného prostředí a i o rok později, když se Evropská komise znovu zabývala touto problematikou, tak se ukázalo, že v České republice jsou data příliš drahá,“ upřesnil prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala.

Tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO) ale mluvil o úspěchu. „Šlo o snížení cen, a to nastalo a postupně to pokračuje. Takže čtvrtý operátor nebyl cíl, tím je snížení cen a konkurence. To se nám povedlo,“ řekl v březnu 2021 ve sněmovně.

obrázek
Zdroj: ČT24

Podpora virtuálních operátorů

Jako pravděpodobný nevidí příchod čtvrtého operátora ani nový předseda ČTÚ Marek Ebert, kterého vláda jmenovala loni v řijnu a který nastoupil v únoru.

„Říkám to s vědomím toho, na jakém trhu jsme. Uvědomte si, že máme deset a půl milionu obyvatel a čtrnáct a půl milionu SIM karet. Máme tady tři velké hráče, z toho dva jsou členy v podstatě globálních uskupení, máme tady prakticky 130 virtuálních operátorů na trhu, byť jejich tržní podíl se pohybuje na úrovni jednotek procent,“ popisuje. 

V září roku 2021 oznámil ČTÚ úmysl zasáhnout do trhu s mobilními daty kvůli omezené konkurenci. Nakonec ale od svého záměru kvůli nesouhlasu Evropské komise loni v dubnu ustoupil.

Ebert také upřesnil, že proto nyní planuje ČTÚ spíše „tvrději vymáhat“ podmínky zmíněné aukce u operátorů. „Budeme se snažit dostat tu situaci do té podoby, aby to, co oni předloží a zveřejní ve finále, bylo skutečně atraktivní pro jejich partnery na velkoobchodní úrovni. To jsou ti takzvaní virtuální operátoři,“ řekl. 

obrázek
Zdroj: ČT24

Výstavba sítí nové generace

S jeho kroky souhlasí rovněž telekomunikační analytik a bývalý koordinátor digitální agendy Ondřej Malý, podle kterého je ale situace s cenou a kvalitou tarifů v Česku mnohonásobně lepší než před několika lety. Myslí si, že spíše než další regulace bude největším úkolem úřadu v dalších letech dohled nad výstavbou nutných sítí nové generace. 

„Největší úkol, který teď leží před politiky, není ani tak v regulaci služeb, ale v regulaci toho, jak operátoři fungují. Chceme po nich poměrně hodně. Evropa vydala v listopadu digitální kompas, že všichni obyvatelé mají být pokryti sítí 5G nebo ekvivalentní sítí a všichni mají mít gigabitové připojení doma. To bude stát strašně moc peněz a stát má neuvěřitelnou stavební byrokracii,“ podotkl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petra Bystroně (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 3 mminutami

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
14:13Aktualizovánopřed 24 mminutami

Bradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže. Mezi priority Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých či sjednocování trestání. Ráda by také zredukovala počet stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři, uvedla. Pro ČT dodala, že vybírat bude ze dvou možností.
09:58Aktualizovánopřed 1 hhodinou

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 1 hhodinou

Rath, Bereta i Čapí hnízdo. Bradáčová je spojená s řadou známých případů

Vrchní státní zastupitelství v Praze pod vedením Lenky Bradáčové dozorovalo policejní práci při rozkrývání řady významných společenských kauz. V této instituci byla Bradáčová od července 2012, v úterý 1. dubna se stala nejvyšší státní zástupkyní. Patří k nejvlivnějším ženám Česka, začínala jako státní zástupkyně v Litoměřicích.
před 1 hhodinou

ÚS: Komise neporušila práva pozůstalých, když o střelbě na fakultě jednala neveřejně

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, která usilovala o možnost účastnit se zasedání sněmovní vyšetřovací komise. Vadilo jí, že jsou jednání neveřejná. Podle soudu ale komise práva pozůstalých neporušila. V usnesení poukázal na specifické postavení komise, která není soudním orgánem.
před 5 hhodinami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 6 hhodinami

Evropská komise sbírá na STK údaje o vozech

Stanice technické kontroly musí od úterka plnit nové nařízení Evropské komise. U aut vyrobených po 1. lednu 2021 žádá zaslání dat o spotřebě, ujetých kilometrech, rychlosti a VIN kódu vozu. Stanice to mají posílat automaticky, řidiči nemusí udělat nic. Poskytnutí dat ale mohou odmítnout.
před 9 hhodinami
Načítání...