Zámek Štiřín by měl zůstat státu. Zaorálek ho prodat nechce

Zámek Štiřín by měl zůstat v majetku státu. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) to považuje za nejlepší variantu a prodávat ho nechce. Štiřín patří ministerstvu a dlouhodobě prodělává, znovu se proto objevily úvahy o tom, že by se mohl prodat. Vyzývá k tomu například ministr financí Andrej Babiš (ANO). Ministerstvo se ale podle Zaorálka pokusí zlepšit hospodaření, uvažuje i o novém správci.

Osudem zámku se kvůli novým úvahám o jeho prodeji zabýval kontrolní výbor sněmovny. Jeho předseda Vladimír Koníček (KSČM) připomněl, že výbor už možný prodej zámku řešil i dříve: „Už před třemi lety jsme si vyjasnili, že zámek Štiřín by měl zůstat v majetku státu.“

S tím souhlasí i Zaorálek. Během jednání výboru prohlásil, že řešit takto chybějící peníze v rozpočtu považuje za nesystémové. Ministerstvo se podle něj pokusí zlepšit hospodaření objektu. Za rok 2015 resort doplácel na dorovnání ztráty 18 milionů korun. „Chtěli bychom mít lepší kontrolu nad tím, jak se spravují prostředky, jak některé věci ušetřit,“ řekl Zaorálek.

Zároveň poslance informoval, že vede jednání o tom, zda by zámek místo ministerstva nemohla převzít jiná instituce. Uznal, že areál není plně využitý: „Nevylučuji, že Štiřín by do budoucna mohla vést nějaká jiná státní instituce, která ho dokáže naplnit lépe než ministerstvo zahraničí.“

Zámek Štiřín
Zdroj: ČT24

S kým ministerstvo jedná, ale Zaorálek neřekl. „Nechci činit dopředu závěr. Těch institucí je více, uvidím, jak se to vyvine,“ podotkl. Poslanec TOP 09 a člen kontrolního výboru Jaroslav Lobkowicz vidí jako variantu ministerstvo kultury. „Spravuje i spoustu jiných zámků, které také nejsou soběstačné,“ poznamenal.

Babiš v reakci zopakoval, že by stát ztrátový zámek, který navíc využívá jen z jedné třetiny, vlastnit neměl. Šéf české diplomacie ovšem zdůraznil, že osud zámku je plně v rukou ministerstva zahraničí, které ho spravuje.

Barokní zámek nyní slouží jako hotel nebo místo pro pořádání diplomatických, společenských, sportovních a kulturních akcí. K zámku patří i několik rybníků, golfové hřiště a park.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoDůvod zpoždění vlaků se už lidé z hlášení na nádražích nedozvědí

Cestující ve čtvrtek naposledy slyšeli na nádražích důvody zpoždění vlaků. Správa železnic se tyto informace rozhodla z běžného hlášení vypustit. Nově se lidé z drážních amplionů dozvědí pouze dobu, o kterou se vlaky opozdí. Cílem prý je, aby zpráva byla stručná a krátká a pro cestující nevznikala zbytečná akustická zátěž. Správa se na tom dohodla s dopravci. Zájemci si důvody zpoždění – je jich celkem čtrnáct – mohou dál najít například v aplikaci Datel Správy železnic nebo na portálu Můj vlak národního dopravce.
před 3 hhodinami

Potřebujeme naučit mladé lidi jezdit veřejnou dopravou, míní Bednárik

Potřebujeme mladé lidi naučit jezdit veřejnou dopravou, řekl ve čtvrtečním Interview ČT24 ministr dopravy Ivan Bednárik (za SPD) v souvislosti s avizovanými slevami na jízdné od nového roku. Podle něj nejde o rozhazování peněz. Lidé bez těchto opatření budou jezdit častěji autem a spotřebovávat více paliva, míní. Vyjádřil se i k rozestavěným dálnicím. Prioritou je dle ministra dostavět dálnici D35. Pořad moderoval Jiří Václavek.
před 5 hhodinami

Případ údajného obřího podvodu míří k soudu, škoda přesahuje půl miliardy

Státní zástupce obžaloval čtyři lidi z rozsáhlých investičních podvodů s kryptoměnou PlatonCoin v souvislosti s projektem Platon Life. V rozsáhlé obžalobě je viní z podvedení 2732 klientů, kterým pod příslibem výhodného zhodnocení vložených peněz způsobili škodu přes 540 milionů korun. České televizi to sdělil mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala. Podle dřívějších informací hrozí skupině v případě odsouzení až desetiletý pobyt za mřížemi.
před 14 hhodinami

Web: Česko odmítlo žádost o přelet letadla tchajwanského prezidenta. Resort to odmítá

Česko a Německo odmítly žádost o povolení k přeletu letadla tchajwanského prezidenta Laje Čching-tea, napsal portál TaiwanNews. Prezident měl v plánu ve dnech 22. až 26. dubna navštívit Svazijsko a poté, co povolení k přeletu zrušily tři africké země, se Tchaj-pej snažila cestu zachránit zajištěním přeletu nad evropskými státy. Oficiální návštěva ale nakonec byla zrušena, protože se nepodařilo potřebná povolení získat.
před 16 hhodinami

„Duch z Maginotovy linie.“ Občan na jihu Čech odevzdal policii pevnostní minomet

Při zbraňové amnestii odevzdal ve čtvrtek občan v Českých Budějovicích pevnostní minomet M 32 ráže 81 milimetrů. Jde o typ zbraně využívaný při obraně Francie ve druhé světové válce v Maginotově linii. Policie o odevzdání kuriózní zbraně informovala na síti X.
před 19 hhodinami

NCOZ odložila případ Macinkových zpráv prezidentovu poradci

Policie odložila prověřování textových zpráv, které zaslal ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) Petru Kolářovi, poradci prezidenta Petra Pavla. Usnesení dosud není pravomocné. Uvedl to mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Doplnil, že více informací k věci bude možné poskytnout teprve tehdy, až rozhodnutí nabyde právní moci. Hrad vzkázal, že rozhodnutí plně respektuje.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Ekonomika vzrostla v prvním čtvrtletí meziročně o 2,1 procenta, odhaduje ČSÚ

Tuzemská ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 2,1 procenta. Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici růst HDP očekávali.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Ministryně Mrázová odmítla výzvy k rezignaci, předpisy prý neporušila

Ministryně pro místní rozvoj Zuzana Mrázová (ANO) odmítla opoziční výzvy k rezignaci. Tvrdí, že nikdy nepřekročila zákonné hranice a nezneužila politickou funkci ve svůj vlastní prospěch. Informace serveru Seznam Zprávy o obecním bytě či stavbách na pozemku v rozporu s územním plánem města pokládá za „vytržené z kontextu“. Její rezignaci požadují opoziční Piráti, STAN a TOP 09. Vytýkají jí i manažerská pochybení u přípravy stavebního zákona.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami
Načítání...