Zajímá vás úspěšnost škol u maturit? Výsledky poprvé přímo od Cermatu

Praha - Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) zprovoznilo webové stránky, na nichž se lze dobrat výsledků škol u státních maturit v tomto roce. Úředníci chtějí tímto krokem zamezit dezinterpretacím a amatérsky odvozeným žebříčkům, které se v minulosti objevily v některých médiích.

Cermat i ministerstvo školství se v minulosti opakovaně bránily vytváření jakýchkoli žebříčků, nový přehled klasické celorepublikové žebříčky sestavit sice neumožňuje, dává ale možnost srovnat školy v částech dané zkoušky z jednotlivých předmětů podle kategorií a kraje, v němž školy sídlí. Například ukáží zájemci úspěšnost osmiletých gymnázií Plzeňského kraje z písemné práce z českého jazyka.

V sekci agregovaná data si mohou uživatelé nastavit srovnání podle předmětu, typu zkoušky, typu školy a kraje, ale také si najít přímo konkrétní školu. Poté uvidí například, kolik lidí se k dané zkoušce přihlásilo, kolik jich uspělo a jaké bylo průměrné umístění v percentilech.

Grafické srovnání pak nabízí možnost porovnání v daném předmětu dvou konkrétních škol nebo krajů. Cermat upozorňuje, že při srovnání chybí třeba výsledky žáků s uzpůsobenými podmínkami, tedy například handicapovaných.

Z doprovodného vyjádření Cermatu: Za jakékoli interpretace, řazení, seskupování či jiné operace s publikovanými daty než ty, které jsou provedeny Centrem pro zjišťování výsledků vzdělávání (Centrum) pro účely této aplikace, nenese Centrum žádnou odpovědnost.

Odborníci už od spuštění jednotných maturit před třemi lety varují před plošným srovnáním, mohlo by prý pro zřizovatele fungovat jako jakýsi bič na školy. „V žádném případě je (data) nedoporučuji používat jako solitérní ukazatele kvality. Mohou ale uživateli posloužit jako racionální základ pro směrování dalších kroků při výběru školy, oboru či k tvorbě náhledu na ekvivalentní část vzdělávacího systému,“ tvrdí šéf Cermatu Jiří Zíka.

Cermat ke zpřístupnění výsledků přistoupil právě kvůli „nešťastným dezinterpretacím dat“, kdy někteří novináři, ale také třeba bývalý ředitel Cermatu Pavel Zelený, vytvářeli vlastní žebříčky úspěšnosti škol.

Ministerstvo spuštění stránek vítá

„Zpřístupnění výsledků maturit vítám a vnímám jako další krok k větší transparentnosti a otevřenosti Cermatu a zpřístupnění výsledků maturit vůči veřejnosti,“ uvedl první náměstek ministra školství Jindřich Fryč. Právě po projednání s ministerstvem Cermat web spustil, v budoucnu chtějí úředníci zpřístupňovat ještě více informací. Zveřejňování dat ale nesmí být v rozporu se zákonem na ochranu osobních údajů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Policie zadržela primátora Karviné Jana Wolfa, žalobce požaduje vazbu

Primátora Karviné Jana Wolfa (nestr., dříve SOCDEM), který je obviněný v korupční fotbalové aféře, policie ve čtvrtek po výslechu zadržela. Státní zastupitelství požádalo o jeho vzetí do vazby. Návrh podalo v Ostravě odpoledne. Potvrdili to vrchní státní zástupce Radim Dragoun a mluvčí Okresního soudu v Ostravě Dalibor Zecha.
13:39Aktualizovánopřed 6 mminutami

Prezident je automaticky vedoucím delegace, řekl Pavel o summitu NATO

Prezident je automaticky vedoucím delegace na summitu NATO. O tom, jestli se zúčastní jakékoliv části summitu, si rozhodne sám, uvedl pro Českou televizi a Český rozhlas prezident Petr Pavel. Premiér Andrej Babiš (ANO) ráno oznámil, že ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) pošle žádost na rozšíření delegace na summit NATO v Ankaře o prezidenta. Pavel bude podle premiéra členem delegace i s doprovodem.
07:49Aktualizovánopřed 11 mminutami

ŽivěČervený čelil ve sněmovně výtkám kvůli změnám na ministerstvu

Ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé) čelil při čtvrtečních sněmovních interpelacích výtkám opozice kvůli personálním změnám na ministerstvu. Jeho předchůdce v úřadu Petr Hladík (KDU-ČSL) uvedl, že Motoristé propustili odborníky a přijali „dezinformátory, influencery, řidiče kamionů a další nekompetentní lidi“. Nesouhlasné reakce vzbudilo Červeného vysvětlení, že z ministerstva museli odejít mladí lidovci, kteří podle něj spravovali sociální sítě úřadů. Po odpolední pauze jednání pokračuje ústními interpelacemi.
09:30Aktualizovánopřed 49 mminutami

Šéfka EK oznámila převod prvních tří miliard eur Kyjevu z unijní půjčky

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová oznámila převod prvních 3,2 miliardy eur (přes 77 miliard korun) Kyjevu v rámci unijního úvěru. Celková výše půjčky činí 90 miliard eur (2,2 bilionu korun) a vyplácení peněz je rozděleno na letošní a příští rok. Oznámila to na konferenci věnované poválečné obnově Ukrajiny v polském Gdaňsku. Česko zastupuje premiér Andrej Babiš (ANO), před odletem hovořil o podnikatelské misi do napadené země.
03:25Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Prokop rezignoval a nebude kandidátem ANO na pražského primátora

Kandidát na pražského primátora za ANO Ondřej Prokop nebude kandidovat v podzimních komunálních volbách a skončí ve všech politických funkcích. Zdůvodnil to tlakem médií na něj a jeho okolí. Prokop to uvedl ve videu na facebooku. Předseda ANO Andrej Babiš v reakci na to řekl, že se musí svolat mimořádný sněm pražské organizace, na kterém se zvolí nový předseda. O kandidátkách do komunálních voleb vedení ANO podle Babiše rozhodne koncem června.
07:43Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Mají důvěru a jsou dobře řízené, řekl Pavel o ČT a ČRo na Valném shromáždění EBU

Prezident Petr Pavel přednesl projev na dvoudenním Valném shromáždění Evropské vysílací unie (EBU). Letošní ročník ve čtvrtek a v pátek hostí Česká televize a Český rozhlas. „Máme tu velmi dobře fungující mediální prostředí,“ řekl o Česku. Ocenil jak veřejnoprávní, tak soukromá média, více se ve své řeči věnoval prvním jmenovaným. „Jsou to instituce, které mají důvěru a jsou dobře řízené,“ prohlásil o ČT a ČRo.
před 5 hhodinami

VideoHůře rozpoznáváme emoce, snadněji vybuchneme, popisuje psycholog dopady vedra

„Množství krve, které má mozek k dispozici pro svoje fungování, je nižší, což se projevuje na sníženém kognitivním výkonu,“ popsal ve Studiu 6 Filip Děchtěrenko z Psychologického ústavu AV ČR dopady horka na lidský organismus. Kvůli tomu je podle něj práce ve vysokých teplotách méně produktivní. Doplňuje, že lidem klesá hladina serotoninu a dopaminu, které jsou zodpovědné za dobrou náladu, a také hůře rozpoznávají emoce. „Neutrální výraz interpretujeme jako známku agrese,“ vysvětluje. Navíc podle něj „snadněji vybuchneme, snadněji jsme konfliktní“. Doporučuje pokud možno nechat jakoukoli mentální práci na chladnější části dne a nezanedbávat hydrataci. S moderátorkou Izabelou Šroubkovou probral i nepříznivé dopady spaní v horku a doporučení, jak spánek v teplé části roku vylepšit.
před 5 hhodinami

Máte nárok na bezúročný úvěr, nebo na dotaci? Jak na Novou zelenou úsporám

Začíná příjem žádostí do další fáze programu Nová zelená úsporám (NZÚ), který motivuje k investicím do úprav budov, aby bylo jejich vytápění ekologičtější a ekonomičtější. Nově má program dva směry, kterými stát rekonstrukce podporuje – bezúročné úvěry a přímé dotace. Majitelé rodinných domů, bytová družstva a společenství vlastníků jednotek (SVJ) mohou získat bezúročný úvěr. Na nízkopříjmové domácnosti v bytových domech lze k tomu získat dotační bonus až 120 tisíc. Nízkopříjmoví vlastníci rodinných domů pak mohou dosáhnout na dotaci.
před 6 hhodinami
Načítání...