Za propagaci nacismu na facebooku udělil soud podmíněné tresty

Kroměříž – Za propagaci nacismu na sociální síti facebook udělil okresní soud pětici mužů tříleté podmíněné tresty. Muži prý na svých profilech zveřejňovali videa s nacistickými symboly a hudební videoklipy s neonacistickou tematikou, za což jim hrozily tři až deset let vězení. Všichni ovšem u soudu vinu popřeli, rozsudek není pravomocný.

U soudu stanul sedmadvacetiletý Tomáš Čermák z Kroměříže, o rok starší Antonín Pohanka také z Kroměříže, dvacetiletý Jan Chudárek, o rok starší Tomáš Pospíšilík, oba z Holešova, a devatenáctiletý Antonín Cápek z Chropyně. Podle státního zástupce Roberta Hanuše muži na svých profilech zveřejňovali hudební videa s rasistickým podtextem nabádající k nenávisti vůči lidem neárijských ras. 

„Někde to bylo naprosto jednoznačné. Jestliže tam vyhrožují Arabům, že mají táhnout, že je násilím odsud vypakují, jestliže vyhrožují Romům cyklonem B, likvidací a podobně, tak tady není co řešit. Ty texty sdíleli, takže byly desítkám lidí z okruhu jejich přátel na síti přístupné,“ uvedl předseda senátu Karel Rašín. Oproti obžalobě se však ve výroku o vině řada jiných skladeb neobjevila. Senát je totiž za závadné nepovažoval a vzhledem k menšímu rozsahu trestné činnosti uložil podmíněné tresty. 

Kromě skladeb vzal soud do úvahy i to, že obžalovaní měli doma materiály, které svědčí o jejich náklonnosti k extrémní pravici, a také fakt, že se někteří jejích akcí účastnili. Rozsudek zatím není pravomocný, státní zástupce si u všech ponechal lhůtu pro podání odvolání. Stejně učinili i obžalovaní Čermák, Pospíšilík a Cápek. Naproti tomu Chudárek a Pohanka podmíněné tresty přijali a práva na odvolání se vzdali. Chudárek tím ale podle obhájce Jiřího Mikulenky nedoznává vinu, jen „to chce mít za sebou“. 

Muži se hájili tím, že textům zveřejněných zahraničních hudebních skupin nerozuměli a české a slovenské kapely prý poslouchali kvůli hudbě samotné, nikoli kvůli textu. Podle obhájců se trestné činnosti nedopustili. Například Chudárkův advokát Jiří Mikulenka uvedl, že si jeho klient stahoval 'hudbu všeho typu od Waldemara Matušky až po podivnosti s anglickými texty'. Pohankův obhájce Josef Bouček zase upozornil, že skupiny nejsou zakázány a skladby byly veřejně dostupné. 

Předseda senátu Karel Rašín už dříve četl texty skladeb některých českých, slovenských i zahraničních kapel. U soudu tak zazněl například text skladby od neznámého autora, kde kromě hajlování zní například tyto věty: „A stoupá Rom za Romem komínovým otvorem, svým řevem budou nás rušit, než nastane čas, když se v peci zpopelní.“ Podobnou 'tematikou' se zabývá třeba i skupina Agrese 95, kterou také obžalovaní poslouchali.

Reportáž Josefa Kvasničky (zdroj: ČT24)
Vydáno pod