Výcvik ukončen: První čtyři piloti z Iráku se školili na letounech L-159

Ve Vodochodech se má brzy připravovat další skupina pilotů (zdroj: ČT24)

První čtyři iráčtí piloti v úterý skončili v Česku výcvik na letounech L-159. Jejich tréninková mise začala v Aeru Vodochody loni v květnu. Stroje L-159 kupuje irácká armáda, česká továrna dodá Iráku 12 bitevníků Alca včetně jednoho dvoumístného cvičného stroje. Cena kontraktu přesahuje 700 milionů korun. Kromě pilotů bitevních letounů se v Česku školí také desítky iráckých pilotů na ruské dopravní vrtulníky - jejich trénink probíhá v centru leteckého výcviku v Pardubicích.

Zástupce velitele vzdušných sil Iráku generál Farís Hasan Faláh dodal, že se brzy v Aeru Vodochody začne připravovat další skupina pilotů. Zatím ale není jasné, kolik jich bude. „Věřím, že v budoucnu nakoupíme více letounů,“ dodal.

Součástí celého kontraktu je i výcvik pozemního personálu. „Tato forma spolupráce dokládá, že to, co my dodáváme, nejsou pouze letadla, ale že dodáváme kompletní výcvikový systém. Takže kromě letadel a souvisejícího vybavení, jak pozemního, tak náhradních dílů a dalších, je to právě zmíněný výcvik, jak pilotů, tak pozemního personálu,“ uvedl ředitel Aera Ladislav Šimek.

Aero pro iráckou armádu 12 letounů zprovozní, vyzbrojí, vycvičí piloty a obsluhu. Další dva letouny budou použity na přestavbu dvou strojů na dvoumístné, jeden pak zůstane na náhradní díly. Jde o nepotřebné letouny české armády, které Aero od ministerstva obrany odkoupilo. 

Británie prodej blokuje, Cameron přislíbil pomoc

Dodávky dalších letounů do Iráku ale donedávna blokovala Británie. Nesouhlasila totiž s tím, že by se do rukou teroristů mohl dostat britský výstražný radarový systém, který je v letadlech namontovaný. Britský premiér David Cameron však při své lednové návštěvě ČR přislíbil pomoc své vlády při řešení zablokovaného prodeje.

obrázek
Zdroj: ČT24

Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) už se v této věci britský premiér angažoval. „Teď jde jen o to, aby ta instituce, která to nějakým způsobem zastavila, tak aby teď přišel od ní nějaký jiný druh papíru a aby na tom papíru bylo 'ano',“ řekl dnes Stropnický. Podle něj by to mohlo trvat řádově týdny.

Podle ministra by britští piloti ohroženi nebyli, ani kdyby technologie padla do rukou nepřátel. Stropnický dnes také uvedl, že ČR bude ve spolupráci s iráckou armádou pokračovat, nevyloučil ani další formy podpory.